Het Baltimore Convention Center waar de ACSu/ASPRs/AVTOCARm-konferentie ge- houden werd. Problemen waarmee ze worden ge- konfronteerd zijn de explosieve ont- wikkeling in de behoefte aan gis- vaardigheden, het ontbreken van een Gis-theorie en het feit dat de techno- logie vooralsnog de dienst uitmaakt. Er komen alsmaar weer nieuwe mo- gelijkheden, waar dan weer mensen voor moeten worden opgeleid. Coz- zens gaf het volgende overzicht van de informatie en vaardigheden die nodig waren in verschillende stadia: planningstadium: bepaling van de behoeften, bepaling van de gebrui- kerseisen en basis systeemontwerp; implementatiestadium: database definitie, vaststellen van procedu- res en procesgang, op maat bren- gen van de Software; operationele Stadium: management van de gegevensverzameling, ge- bruik en analyse van gegevens, on- derhoud van het systeem en bevei- liging/back up. De verkoper kan de klant niet onder- wijzen in de wetenschappen die de basis vormen van gis: computerwe- tenschappen, kartografie en geogra- fie; hij kan hem ook niet leren hoe zijn bedrijfsvoering te doen. Hij kan alleen de specifieke aspekten van het werken met de hard- en Software uit- leggen, en verder hoe het gis voor de specifieke behoeften van de klant kan worden aangepast en geoptima- liseerd. Training-trends zijn de overgang van een door de instrukteur geleide trai- ning naar zelf-instruktie in eigen tempo, naar een breder gebruik van video en computer-instruktie, naar meer assistentie op gebied van Con sulting en implementatie, en naar meer technische training en Consul ting samenwerking. Cozzens besloot met een aantal aanbevelingen voor universitaire gis curricula. Stefanovic van het itc vertelde ook hoe het itc de Gis-training opgezet heeft. Vogel van Siemens behandelde de siCAD-training en gaf aan hoe in Europa de meest gevolgde benadering van gis niet die via de nutsvoorzie- ningen was, zoals in Noord-Amerika, maar volgens het kadaster. Dinsdag- middag was er een vervolg in de zit- ting over komponenten voor de ont- wikkeling van een model-curriculum voor gis op universiteiten. James Carter van de universiteit van Tennes see gaf aan waarom het nodig was: om onze claim op dit gebied te leg- gen, om kontrolefunkties uit te oefe- nen (tegen beunhazen), en om stan- daarden op te stellen waaraan de opleidingen moeten beantwoorden. Hij ging uit van een lijstje van wat Studenten kunnen als ze bij gis- kolleges komen: lezen en schrijven, basis wiskundekennis, besef van gra- fiek en ontwerpen, kennis van de aardwetenschappen, kennis van socia le wetenschappen, kaart- en foto- interpretatie, landmeten en fotogram- metrie, remote sensing en kartografie, overweg kunnen met Computers. Goodchild, van het National Centre for gis Research (Santa Barbara) had modellen voor drie kursussen ont- wikkeld, een inleidende kursus, een kursus over technische zaken en een gevorderden-kursus, geheten Nature of spatial data (aard van de ruimte- lijke gegevens). Bill Clark had het over kennissystemen in beeldverwer- king, bijvoorbeeld over hoe je mss en tm moet koppelen, of mss en avhrr. Een aardig nieuwtje van hem was dat in Amerika de wet veranderd is, en dat daarom Landsat 7 nu een 6m- resolutie kan krijgen. In de diskussie werd gewezen op geringe kosten voor AVHRR/NOAA-banden ($25.-), bruik- baar voor onderwijs. Op de parallelzitting dinsdagmiddag was D. Miller van de National Geo graphie aan het verteilen over de weergave van grenzen op hun kaar- ten. Vanwege de enorme lezerskring (40 miljoen), zijn ze een groot doel- wit voor pressiegroepen, die willen dat ze de toestand volgens hun visie weergeven. Voorbeeldgebied was het Midden-Oosten, met Cyprus en Israel als probleemgebieden voor de grens- weergave. Woensdagmorgen begon weer in een grafisch luilekkerland. D. Smith van Dynamic Graphics liet toepassingen van het modelleren in drie dimensies zien. Het is een techniek die voor geologische prospektie is ontwikkeld, voor het plannen van boringen, en die al miljoenen guldens heeft bespaard. Er werd geroteerd, er was 'view slicing', 'isosurface peeling' (driedimensionaal weergeven van drempelwaarden), met gereedschap als 'zoom controT, kleurselektie, weergave van ontwikkelingen in de tijd, polygon clipping, en op alle ni- veaus kon er informatie aan het model worden ontleend (oppervlak- ken, inhouden, waarden voor punten längs een lijn, trend surface bereke- ningen enz.). Smith's toepassing had betrekking op kontinue gegevens; de volgende spreker, Batten, had het over diskrete gegevens, namelijk een pianologische database van de hoofd- stad Washington. Om voor elk ge- bouw te kunnen beantwoorden aan de vraag wat de specifieke karakte- ristieken ervan waren was de tweedi- mensionale database met een dimen- sie uitgebreid, door 3D CAD met gis te verbinden. Hierdoor was de moge- lijkheid gekreeerd om snel en effi- cient perspektieftekeningen vanuit elke gewenste standplaats te vervaar- digen, waarbij zowel de kartografi- sche als de attribuutgegevens beschik- baar waren. De invloed van nieuwe gebouwen kon direkt worden gevisua- liseerd. KT 1989.XV.3 17

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 19