de draagbare elektronische kaart, met als bron een compact disk, werd be- handeld. De compact disks van de ONC-kaart 1:1 miljoen (waarover hier- boven Danko al is aangehaald) waren moeilijk te maken door scannen van bestaande drukoriginelen vanwege de vele onderbrekingen/uitsparingen voor Symbolen. Men had daar wat op gevonden. Waar men nu nog mee zat waren de rasters op bestaande kaarten. Die verzieken het scannen, omdat hun kombinaties miljoenen extra kleuren opleveren. In 1994 be- gint men met nieuwe, grootschaliger databases zoals de ttd (Tactical Ter rain Data), welke de oplossing op lange termijn voor de taktische be- hoeften van het leger zal inhouden. Het zal ermee mogelijk zijn gegevens over hoogte, helling en aspekt, en pa- norama's en dergelijke op te roepen en het te kombineren met Digital Feature Analysis Data (dfad) geba- seerd op de kaarten 1:50.000. De AM/FM-Gis-relatie werd belicht door Porter van Synercom. Ook hij gaf een geschiedenis van de ontwik- keling van dit gebeuren; de vroege karteringssystemen werden alleen aangeschaft op grond van 'desire' (kijk eens wat dat apparaat allemaal kan!), in plaats van normale winst- verwachtingen. Je kreeg een aantal automatiseringseilanden. Vanaf 1975 kreeg je database-integratie, en de kosten-baten verhouding verbeterde. In de jaren tachtig kregen we 32-bit- processors, en rasterdisplay- technologie, ergonomische werkstati- ons, goede kleurendisplays, en alle mogelijke toepassingen in layers wer den mogelijk naast de am/fm- toepassingen. Toch was het niet meer dan een automatiseren van het kaart- tekenen in plaats van een elimineren ervan. Dat moeten we volgens Porter niet hebben, want de gebruikers van de Systemen zijn planners en geen teke- naars. Er is dus een meer gebruikers- vriendelijke omgeving nodig, en men moet de investering in 3-5 jaar kun- nen terugverdienen. Daarvoor zijn nodig: een 'distributed' in plaats van radiale architectuur van de werkstati- ons, een uitgebreid gebruik van menu's, multitasking en windowing, kennissystemen, nieuwe scanningap- paratuur, meer standaarden in net werken en grafische toepassingen. Porter had een Sterke uitsmijter: "Met gemeenschapsgelden verzamel- de gegevens moeten voor gezamenlijk gebruik beschikbaar zijn. Aparte ge- gevensbestanden vormen slechts ei- landen van automatisering. Tenzij ze worden verbünden aan elkaar en gei'ntegreerd is dat een verspilling van hulpmiddelen, welke leidt tot redun- dantie." Deze dag ging het kongres als een nachtkaars uit. De tentoonstelling werd opgebroken, voor de zittingen was nauwelijks nog belangstelling. Om 12 uur liepen nog een drietal mensen verloren rond door de grote hallen. De laatste van de grote vrach- tauto's vol met computerapparatuur reed weer weg. Over de tentoonstelling nog het vol- gende: de Intergraph-stand toonde het nieuwe Microstation gis en Ti gris. Microstation is een 32 Werksta tion, waar Oracle op draait, en dat is uit te breiden met toepassingsmoge- lijkheden voor topologische vragen en analyse, fotogrammetrische karte ring, beeldverwerking en digitale ter- reinmodellen. tigris bevatte superieure methoden voor generalisatie, aggregatie en klas- sifikatie, bevatte een geintegreerde database met meer ingebouwde intel- ligentie, en extra modules waren be schikbaar voor dtm, beeldverwerking, kombinatie van raster- en vektorgege- vens, voor fraaie kartografische uit- voer, voor analyse en voor scanning. Ook eiders zag je ingebouwde oplos- singen voor raster-vektor-integratie, en de mogelijkheid om Gis-databases bij te houden. Met de Erdas- ARc/iNFO-interface kombineer je de modelling- en querying- mogelijkheden van vektorsystemen (zoals arc/info) met mogelijkheden voor het opsporen van veranderin- gen, statistische analyses, kontrastver- groting en beeldfiltering van Erdas. Bij kombinatie in een interface kun je de ARc/iNFO-weergave over een Erdas-beeld heen afbeelden. Gis-analisten waren gewend aan digi- Vrachtauto's met computerapparatuur. taliseren van papieren kaarten. Nu is er ook de optie van een goedkope Eikonix-scanner-kamera naast het Erdas-werkstation, waarmee je de data in rasterformaat weer kan ge- ven. De Erdas-terminal kan ook als grafische terminal worden gebruikt voor arc/info, om ARc-bestanden over een Erdas-beeld of over een ge- scande kaart heen af te beeiden. Zo kun je interaktief de ARC-vektorfiles bij werken wanneer je naar het raster- beeld kijkt. Wanneer de beeiden ge- korrigeerd zijn, gebruik je de digitale orthokaart-mogelijkheid om direkt attributen en kaartkoördinaten op te geven. Men kan ook met deze opstel- ling satellietgegevens en gescande luchtfoto's in een gis integreren. Met arc/info editing-kommando's kun je de vektorafbeelding op het scherm interaktief updaten. Tenslotte de niewe 4.0 versie van arc/info. Deze heeft het voordeel van nieuwe interaktieve grafische funkties voor het genereren van kar tografische uitvoer van hoge kwali- teit. Postscript wordt nu ook on- dersteund, zodat uitvoer op laserprinters mogelijk is. Daarnaast kan het nu ook worden gedraaid op (snellere) interaktieve werkstations, zoals Sun en Apollo, is Oracle nu ook als relationeel database manage- ment systeem mogelijk, en is er een nieuwe machine-onafhankelijke geo- processing taal. F.J. Ormeling Grote Provineie-Atlas van Friesland Op donderdag 11 mei 1989 om 15.15 uur is in het Provinciehuis van Fries land te Leeuwarden het eerste exem- plaar van de Grote Provincie-Atlas van Friesland aangeboden aan de commissaris van de Koningin in de Provincie Friesland, de heer H. Wie gel. Na een kort welkomstwoord door de heer Wiegel heeft drs P.W. Geudeke, direkteur van de Topo- grafische Dienst, een toelichting op de totstandkoming van stafkaarten gegeven. Vervolgens ging dr A.T. van Holten, hoofd van de Groep At- lasprodukties van Wolters-Noordhoff, nader in op de inhoud van de atlas, alvorens deze aan te bieden. De heer Geudeke had zijn toelichting speciaal afgestemd op het met name voor Friesland hete hangijzer van de spel- KT 1989.X V.3 19

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 21