voor de namen, dus ook Friese na- men. Straat- en wegnamen (overigens zijn dit geen aardrijkskundige na men), plaatsnamen enz worden letter- lijk overgenomen van de aanwezige borden of opschriften en aldus in de kaart opgenomen. (Overigens komen we hier eiders in het land weer in konflikt met de bestaande spellings- regels. Waar op de topografische kaart bijvoorbeeld Leuvenumsche Heide of Deelerwoud is geschreven, plaatst sinds kort de 'eigenaar' van deze natuurterreinen, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, konsekwent borden met de nieuwe spelling Leuvenumse Heide en De- lerwoud.) U ziet met welke Problemen topogra- fen en kartografen in dit land worden gekonfronteerd. Zodra alle commis- sarissen der Koningin (en de gouver- neur van Limburg) een nieuwe provincie-atlas ontvangen hebben, is wellicht de tijd aangebroken de kwestie van de spelling van aardrijks kundige namen opnieuw aan de orde te stellen. Wellicht kunnen zij dan de steun in de rüg geven om de Minister te bewegen het rapport uit 1976 weer eens ter hand te nemen. Ook voor het gebruik van Friese be- namingen zou dat duidelijkheid kun nen scheppen. Samen met de geachte Friezin uit Sneek (pardon, Snits) die onlangs telefonisch dreigde mij na 1992 om deze kwestie voor het Euro- pese Hof te dagen, zou ik dan weer mijn gemoedsrust kunnen hervinden. P.W. Geudeke Stageplaatsen Geo- Informatiesystemen Bij ingenieursburo Nieuwland in Wa geningen is voor het 2e jaar de oplei- ding Geo-Informatiesystemen van Start gegaan. Met deze Systemen is geautomatiseerde verwerking van ruimtelijke informatie mogelijk. Toe- passingen betreffen onderzoek van ruimtelijke ordening, milieu en ecolo- gie en beheer van vastgoed als wo- ningen, wegen, water en groen. De toepassing en ontwikkeling van deze Systemen maakt een grote groei door. De opleiding start wegens sukses voor de tweede keer. Van de vorige kursus heeft 100% van de kursisten werk gevonden, waarvan circa 70% op hun stage-adres. De kursisten zijn terecht gekomen bij systeemhuizen, hard- en softwareleveranciers, inge- nieursbureaus en bij instellingen als gemeenten, provincies, rijk, water- schappen enz. Aan de opleiding nemen 35 academi- ci en HBO-ers deel (civiele techniek, cultuurtechniek, hydrologie, fysische geografie, sociale geografie, ecologie, bodemkunde, geologie, kartografie, tuin- en landschapsarchitectuur). De opleiding duurt 10 maanden, waar van 6 maanden theorie. Voor instel lingen en bedrijven die aktief zijn op het gebied van geo-informatie- systemen bestaat de mogelijkheid om vanaf maart 1990 gebruik te maken van een stagiair. Tijdens stages van de vorige kursus is onder meer gewerkt aan funktionele beschrijvingen en applikaties voor milieu- en ecologisch onderzoek en voor vastgoedbeheer. Ook betroffen enkele stages verkoop- en service- afdelingen. De stages beginnen in principe in maart 1990. Geinteresseerden kunnen kontakt opnemen met de heer J.H. Schalkwijk of de heer R.S. de Waard (tel. 08370-21711). Call voor papers: rasters en vektors in ruimtelijke informatie Rasters en vektors in ruimtelijke in formatie: wanneer konversie, wanneer kombinatie? Dit zijn vragen waar- voor steeds meer kartografen zieh ge- steld zien, onder meer bij het omzet- ten van bestaand analoog kaartmateriaal naar een digitaal Pro dukt en bij gebruik van remote- sensing-gegevens in een gis. Daarom is de Werkgroep Automatisering van de nvk voornemens om hierover in mei 1990 (week 19) een Technische Dag te organiseren voor en door des kundigen op dit gebied. Het doel hiervan is te komen tot het uitwisse- len van informatie, het samenstellen van een wetenschappelijke publikatie en het doen van voorstellen voor ver- der onderzoek. De werkgroep nodigt een ieder uit die iets op dit gebied te melden heeft, dit te doen in de vorm van een sa- menvatting op hoofdpunten. Hieruit zal de Werkgroep een selektie maken voor publikatie en voor lezingen op de technische dag zelf. De samenvattingen (maximaal 500 woorden) dienen vöör 15 januari 1990 gereed te zijn en de volledige tekst van de geselekteerde papers vöör 15 april 1990. Kontaktpersoon is ir H.J.G.L. Aal- ders, Technische Universiteit Delft, Faculteit der Geodesie, Postbus 5030, 2600 GA Delft, tel. 015-781567. Verslagen studiedagen Repro 15 en NVK in KT 1989.4 Op 20 en 21 april 1989 vierde de Werkgroep Kartografische Reproduk- tietechnieken haar 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan werden de studiedagen Repro 15 gehouden met het thema De kartografische repro- duktie blijft zieh ontwikkelen. Een verslag door Chr. J. Snabilie zal, we gens plaatsgebrek in dit nummer, in KT 1989.4 worden opgenomen. Be- zoekers van de lustrumdagen krijgen de lezingenbundel toegezonden. Van 30 mei tot en met 2 juni 1989 vonden in Amersfoort de studiedagen van de nvk plaats met het centrale thema Werdende kaarten. Het verslag door S.M. van der Top kunt u even- eens in KT 1989.4 aantreffen. Verslag studiedag Repro 16 De inmiddels traditionele najaarsstu- diedag van de Werkgroep Kartografi sche Reproduktietechnieken heeft op 5 Oktober 1989 bij de Topografische Dienst in Emmen plaatsgevonden. Na de ontvangst en een woord van welkom door drs P. Hartman, ge- volgd door een körte inleiding, werd een goed geregiseerde diapresentatie vertoond. Hierdoor kregen de aanwe- zigen een prima eerste indruk van de aktiviteiten van de Topografische Dienst. Daarna werd achtereenvolgens een bezoek gebracht aan de landmeet- kundige, de topografische, de karto grafische en de reproduktie-afdeling, waar naast de uitvoerige toelichtin- gen diep op de door de bezoekers ge- stelde vragen werd ingegaan. Tijdens de uitstekend verzorgde lunch bleek uit de onderlinge diskus- sies reeds dat het door de werkgroep gekozen thema van deze Repro 16, Moderne ontwikkelingen t.b.v. de kaartvervaardiging, een juiste keuze was. Ook bij de slotdiskussie was er veel inbreng van de deelnemers. Kort samengevat: een geslaagde en KT 1989.XV.3 22

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 24