door de Topografische Dienst goed verzorgde studiedag, waarvan een je der het zijne heeft kunnen opsteken en waarbij het duidelijk mag zijn dat de ontwikkelingen in de kaartproduk- tie nog lang niet stilstaan. Gezien de overgrote belangstelling voor deze studiedag, moest er om or ganisatorische redenen een groot aan- tal belangstellenden worden afgewe- zen. De Werkgroep prijst zieh dan ook gelukkig dat de Topografische Dienst zieh bereid heeft verklaard deze dag begin 1990 te herhalen. Indien u voor Repro 16 niet had in- geschreven en u alsnog voor deze herhalingsdag in aanmerking wenst te komen, dan kunt u zieh aanmel- den bij: Landinrichtingsdienst, t.a.v. A.H. van Kesteren, kamer 1202, Post bus 20021, 3502 LA Utrecht. Chr. J. Snabilie Kartografische hulp in Bhutan Meerdere Nederlandse kartografen hebben in de afgelopen decennia kar tografische kennis in kortere of län gere Projekten overgedragen in derde- wereldlanden. Een interessant projekt in een voor de meesten van ons nog onbekend land, Bhutan, werd in 1988 en 1989 uitgevoerd door Henk Schöl ten, docent reprografie aan het ITC. Bhutan is een koninkrijk, gelegen aan de noordoost-grens van India, te- gen Tibet. De oppervlakte is onge- veer 1 V3 x Nederland. Het land ligt in de Himalaya, welke het klimaat bepaalt, en kent bergtoppen van meer dan 7.000 meter. Het geschatte aantal inwoners is minder dan 1 miljoen, waarvan de meerderheid het (lama-) boeddhisme aanhangt. Het land is sterk agrarisch, 90% van de bevol- king leeft daarvan. De hoofdstad Thimpu heeft ruim 20.000 inwoners. De heer Schölten werd voor 9 maan- den naar Bhutan gezonden in het ka- der van een VN-projekt ter moderni- sering van de Survey of Bhutan, de nationale karteringsdienst, welke tot nu toe alleen kadastrale kaarten ver- vaardigde; de Survey of India produ- ceerde de topografische kaarten. Zijn taken waren: het begeleiden van de installatie en het bedrijfsklaar maken van een kleine, komplete reproduktie- inrichting; het opleiden van personeel van de Survey in de reprografie, zowel theoretisch als on the job; het reproduceren van kaarten. Omdat hij de oudste buitenlandse ex- pert van het projekt was, werd hij ook betrokken bij en om advies ge- vraagd over algemene kartografische en organisatorische Problemen. De opleiding en de produktie konden na de installatie van onder meer een vlakdrukpers en een horizontale ka- mera beginnen. Slechts een van de lo kale medewerkers had een theoreti sche en praktische reprografische kursus in de Bondsrepubliek gevolgd, alle anderen moesten ter plaatse wor den opgeleid. Vanaf het begin van het projekt gingen de theoretische en praktische opleidingen hand in hand. Naast allerlei ander reproduktiewerk werden gedrukt: een distriktenkaart van Bhutan en een stadsplattegrond van Thimpu, beide in vier kleuren; voorts in twee kleuren een wegen- kaart en een historische kaart van het gehele land; en diverse zwart-wit kaarten. Hoewel de heer Schölten door ziekte het projekt vroegtijdig moest verlaten kijkt hij met veel tevredenheid terug naar wat in 8 maanden werd bereikt. De medewerkers van de Survey waren leergierig en durfden het te zeggen wanneer ze iets niet begrepen. Dat laatste is in ontwikkelingslanden vaak anders. Een jonge Duitse kartograaf blijft nog enkele jaren de kartografie bege leiden. Aan het itc zullen een vijftal kartografen worden opgeleid, zodat het kartografische peil van de Survey wordt verbeterd. Voor de körnende jaren heeft de Sur vey een ambitieus programma opge- zet voor revisie van topografische kaarten met behulp van satellietbeel- den, en voor een schoolatlas. Tenslotte zij vermeld dat de heer Schölten, zoals uit een lezing voor zijn kollega's bleek, zijn vrije tijd goed benut heeft om iets te zien van het prachtige mysterieuze land en zijn bevolking. A.J. Kers Ter herinnering aan Eduard Imhof In de september-aflevering van het Zwitserse tijdschrift Vermessung, Photogrammetrie und Kulturtechnik werden ruim 40 bladzijden gewijd aan de nagedachtenis van professor Eduard Imhof (1895-1986). Opgeno- men is in de eerste plaats Imhof's ar- tikel Glanz und Elend der Kartograp hie dat, eerder afgedrukt in het Internationaal Jaarboek voor de Kar tografie (1985), wel als zijn kartogra- fisch testament wordt beschouwd. Vervolgens bijdragen van zijn wedu- we mw Viola Imhof-May en van zijn opvolger prof. Ernst Spiess. Inhoude- lijk biedt dit geschrift voor kenners van de literatuur over Imhof weinig nieuws, wäre het niet dat het rijk is gei'llustreerd met veelal nog onbekend materiaal, waaronder foto's van Im hof in verschillende levensfasen: als Student, docent, leider van een van zijn 'Hochschulkursen', als aquare- list eenzaam in het hooggebergte of omringd door bewonderende kinde- ren. Vervolgens met een reeks van kleurreprodukties van originele kaart- fragmenten en aquarellen, voor het merendeel hier voor de eerste maal afgedrukt en door Viola Imhof in haar bijdragen gebruikt ter verleven- diging van de hoogtepunten uit Im hof's leven. Zo trekken onder andere achtereenvolgens aan het oog voor- bij: een afbeelding van zijn 'Diplo marbeit' (1919); een fragment van de wandkaart van het kanton St. Gallen, die in 1920 werd bekroond en waar- mee Imhof bekendheid verwierf; een verkleind fragment van de befaamde kaart van het Walenseegebied (origi- neel 1:10.000, afmetingen 200 x 480 cm), onder andere geexposeerd op de Landesausstellung te Zürich in 1939; een eveneens verkleinde uitsnede uit de wandkaart van Klein-Azie (1951), de eerste kleinschalige reliefkaart met luchtperspektivische hoogtetinten (een methode die later integraal in de Mittelschulatlas werd toegepast); de Aletschgletsjer 1:100.000 (het pronkstuk uit de Mittelschulatlas) en tenslotte een grondgebruikskaart 1:500.000 van Midden-Zwitserland uit de Atlas der Schweiz, waarin Imhof als hoofdredakteur van 1961 tot 1978 zijn grafische gaven etaleerde. Als hij ergens zijn doelstelling "die Karte zu humanisieren und leicht lesbar, natu rähnlich und selbst erklärend zu ma chen" heeft verwezenlijkt, dan is het wel in dit unieke kaart werk! Als aquarelist was Imhof in de eerste plaats de Schilder van dikwijls onge- naakbare hooggebergtemotieven, die hem zijn leven lang bleven boeien. KT 1989.XV.3 23

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 25