Voor de gepassioneerde alpinist wa ren schetsboek en tekenmateriaal op bergtochten van jongs af aan onaf- scheidelijke metgezellen, waardoor in de loop der jaren een uitgebreid Oeu vre ontstond. Ook van zijn buiten- landse reizen, onder andere naar Ti bet en Turkije, bracht hij behalve wetenschappelijk materiaal steeds een rijke buit aan aquarellen en schetsen mee naar huis. Met het klimmen der jaren werd zijn aktieradius kleiner en hoewel hij op bergwegen nog dik- wijls, beschermd tegen weer en wind, vanuit de auto schilderde, maakten zijn hooggebergtetaferelen, die op den duur toch wat eentonig en kil aandoen, allengs plaats voor verge- zichten in het Mittelland en tenslotte voor beeiden uit zijn tuin. Uit elke Periode heeft Viola in dit tijdschrift- nummer fraaie voorbeelden bij elkaar gebracht. Op Des Nachbarn Gärtne rei im Herbst en Mein Gartenhäu schen im Winter laat de kunstenaar zieh van zijn milde kant zien. Op 89-jarige leeftijd ontpopte hij zieh nog als frescoschilder en toverde hij op de buitenmuur van zijn garage een meterslang Tibetaans hoogge- bergtetafereel. Imhof's aquarellen, schetsen, kaarten en bergmodellen werden talrijke ma len geexposeerd. Het hoogtepunt van deze reeks vormde ongetwijfeld de tentoonstelling in het Kunsthaus te Steffisburg bij Thun ter gelegenheid van zijn 90e verjaardag, welke ge- beurtenis werd opgeluisterd door de uitgave van een geillustreerd 'Fest schrift', tevens katalogus. In vier mu- sea, namelijk in het Alpine Museum in Bern, het Naturmuseum te St. Gallen, in de Naturwissenschaftli che Sammlungen te Winterthur en in de eth op de Hönggerberg bij Zürich heeft zijn werk een permanente plaats gevonden. Ernst Spiess, die Imhof behalve als hoogleraar aan de eth ook als redak- teur van de Mittelschulatlas en van de tweede uitgave van de Atlas der Schweiz opvolgde, schreef de inlei- ding tot deze tijdschriftaflevering. In een volgende bijdrage rapporteert Spiess over de geslaagde pogingen om Imhof's kleinschalige reliefkaar- ten, via de door Bormann en Vozikis ontwikkelde methode (zie Kartograp hische NachrichtenHeft 6, 1982, pp. 201-206) met behulp van een digi- taal gestuurde orthofotoprojektor en het zogenaamde soRA-programma (Software for Rectification with Avi- oplan), in andere projekties te trans- formeren. Op deze wijze kunnen de relieftekeningen, die Imhof voor de Mittelschulatlas vervaardigde (meer dan 80!), voor omgewerkte kaarten in latere edities behouden blijven. F.J. Ormeling sr Nederlandse Federatie voor Aardobservatie en Geo-informatica Op 9 november 1988 heeft de formele oprichting plaatsgevonden van de Nederlandse Federatie voor Aardob servatie en Geo-informatica door de Kring voor Remote Sensing en de Nederlandse Vereniging voor Foto grammetrie (nvf). De Federatie streeft twee doelen na: het koördineren van de aktiviteiten van de leden ter bevordering van de kennis en künde op het gebied van de aardobservatie en geografi- sche informatieverwerking; het ondersteunen van de doelstel- lingen van verenigingen, die zieh als lid van de Federatie hebben aangemeld, speciaal in hun kon- takten met buitenlandse vereni gingen. Naar de International Society for Photogrammetry and Remote Sen sing (isprs) toe is er door de oprich ting van de Federatie nu een centrale internationale vertegenwoordiging van de Nederlandse vakverenigingen voor fotogrammetrie en remote sen sing. Voorheen was alleen de nvf of- ficieel lid van de isprs, die per land maar een vertegenwoordiger kent. Wat betreft de mogelijke leden van de Federatie implieeert de eerste doel- stelling van de Federatie, dat er in deze geen beperking wordt gemaakt tot nvf en Kring alleen. Voornaamste reden hiervoor is het toenemende be lang van en ontwikkelingen op het gebied van geografische informatie- systemen, welke binnen de vakgebie- den van fotogrammetrie en remote sensing meer en meer een centrale plaats zijn gaan innemen. Onderken- ning hiervan en van het feit dat de geo-informatica raakvlakken heeft met meer vakgebieden dan fotogram metrie en remote sensing alleen, heb ben geleid tot het inzicht en de wens, dat de Federatie zieh breed dient op te stellen. De Federatie steh zieh op de eerste plaats een koördinerende taak bij de uitvoering van gezamenlijke aktivitei ten van de leden. Deze koördinatie zal voorlopig voornamelijk gestalte krijgen door het organiseren van ge- meenschappelijke studiedagen. Ook de ondersteuning van Workshops van werkgroepen van de isprs, voor zover deze onder Nederlands voorzitter- schap vallen, behoort tot het werkge- bied van de Federatie. Het kontaktadres van de Federatie is: Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, t.a.v. E.M.J. Vaessen, Postbus 5023, 2600 GA Delft, tel. 015-691373. Gevraagd KT 1989.XV.1 en 2 Enkele nieuwe NVK-leden hebben KT 1989.XV.l en 2 nog niet ontvangen. Het redaktiesekretariaat heeft echter geen nummers meer voorradig. Dege- ne die nog een (extra) nummer over heeft en dit af wil staan, wordt ver- zocht dit aan het redaktiesekretariaat te sturen. Bij voorbaat dank. Advertentie Wie kan mij helpen bij het zoeken naar een baan als kartografisch- tekenaar. Ik bezit het diploma pbna kartografisch-tekenaar en enige ken nis in de automatisering. Ben bereid om verdere opleidingen te volgen. Graag reakties aan: Ad Hesselink, Neijlandstraat 1, 7054 CP Westendorp, tel. 08359-178 (na 18.00 uur). KT 1989.XV.3 24

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 26