netwerk In memoriam J. de Heer Op 30 juli 1989 is zeer plotseling overleden Jan de Heer, kartografisch tekenaar bij Wolters-Noordhoff in Groningen. Hij was nog maar 49 jaar. Op 1 augustus 1968 kwam hij naar Groningen naar de tekenkamer van het Geografisch Cartografisch Insti- tuut van Wolters-Noordhoff. Voor- dien was hij werkzaam als tekenaar bij de Grontmij. Ongeveer tien jaar geleden bleek dat zijn nieren niet goed funktioneerden. Tot drie keer toe heeft hij een trans- plantatie ondergaan, waarvan de eer- ste twee tot een negatief resultaat leidden met alle gevolgen van dien: door gebruik van medicijnen om het afstotingsproces tegen te gaan werd onder andere zijn gezichtsvermogen aangetast. Tussen de transplantaties in werd hij twee keer per week gedia- lyseerd. Ondanks alle Problemen met zijn ge- zondheid bleef hij opgewekt en bleef hij zoveel mogelijk zijn werk doen. Deze instelling van hem heeft ons al ler bewondering afgedwongen. In mei van dit jaar heeft de derde transplantatie met sukses plaatsge- vonden. De berichten over zijn voor- uitgang na de operatie waren zeer gunstig. Het is dan ook onvoorstel- baar dat aan zijn leven zo plotseling door een hartstilstand een einde is gekomen. Wij hebben in hem een goede vriend en een uitstekend kolle- ga verloren. A. Bus Jacques Hoogwater met VUT Trouwe bezoekers van de nvk- studiedagen hebben dit voorjaar in Amersfoort Jacques Hoogwater ge- mist, deelnemer aan veel nvk- aktiviteiten tot zijn VUT aan het be- gin van 1989. Zo herinneren oudere leden zieh ongetwijfeld zijn film van de eerste Engeland-exkursie, die hij vertoonde tijdens de studiedagen in Oostkapelle. Jacques Hoogwater begon als mu- ziekgraveur bij Senefelder in Amster dam. In 1954 kwam hij naar J.B. Wolters in Groningen. Eerst als kar tografisch tekenaar, later als redak- teur, werkte hij daar onder meer aan tien drukken van de Grote Bosatlas en twaalf drukken van de Kleine Bosatlas. Steeds was hij geinteresseerd in nieu- we ontwikkelingen binnen het vak en daarbuiten. Deze eigenschap zal er zeker voor zorgen dat hij niet stil thuis zal blijven zitten, nu hij alle tijd voor zichzelf heeft. M. van Dongen Afgestudeerd Op 5 juli studeerden vier Studenten af aan de Hogeschool Utrecht, Sec- tor Bouwnijverheid, richting Karto- grafie. Het zijn mw P. Close, R. Dul- lemans (die nu zijn militaire dienstplicht moet vervullen tot eind 1990), H. Haze (die de Studie in de kartografie vervolgt aan de Rijksuni- versiteit Utrecht) en E. Sussenbach (die werk heeft gevonden bij Lo- gisterion). H.G. Agasi studeerde af aan de Uni- versiteit van Amsterdam in de Stads- geografie, met groot bijvak Themati sche Kartografie (dit laatste volgde hij aan de Rijksuniversiteit Utrecht). Samenwerking RAET LUM en Intergraph Intergraph Benelux bv en Raet Land Use Management (lum) hebben een raamovereenkomst ondertekend, ge- richt op milieu-informatievoorziening en Land Use Management. De kombinatie van de Produkten en diensten van beide bedrijven biedt een kompleet pakket van het in kaart brengen en beheren van de gegevens nodig voor milieubeheer en Land Use Management. De Intergraph-produkten die in deze overeenkomst zijn opgenomen zijn haar op Unix-werkstations en Servers gebaseerde hardware-platforms, met daarop de Intergraph Software voor geografische informatiesystemen. De Software bestaat uit de pakketten Mi crostation GIS en Tigris in kombina tie met relationele databases als Ora cle, Informix en Ingris. Gericht op Land Use Management en Milieu-informatievoorziening biedt Raet lum vooronderzoek, consultan- cy, implementatie, opleiding en appli- katiesoftware en levert zowel grafi sche als alfanumerieke data en informatie. Verder beheert en exploiteert lum da- tabanken ten behoeve van Land Use Management en milieu. De opbouw, het beheer en het onder- houd van databanken op het gebied van Land Use Management en milieu wordt door beide partijen als essen- tieel gezien om de juiste oplossingen te kunnen bieden op vooral het ge bied van milieubeheer en het beheer van onze leefomgeving in het al- gemeen. Beide bedrijven kunnen met de geza- menlijke pakketten en dienstverlening een substantieel aandeel leveren aan de beleidsondersteunende milieu- informatievoorziening gericht op lan- delijke, provinciale en lokale overhe- den en het bedrijfsleven. Canon naar Hoofddorp Op 8 September 1989 is het hoofd- kantoor van Canon Business Machi nes Nederland bv verhuisd van Heemstede naar Hoofddorp, naar KT 1989.XV.3 25

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 27