technisch nieuvvs een spiksplinternieuwe lokatie. In no- vember volgde het distributiecen- trum. De Sterke groei van de Canon organisatie maakte verhuizen nood- zakelijk. Het nieuwe adres is: Canon Business Machines Nederland bv, Neptunusstraat 1, 2132 JA Hoofd- dorp, tel. 02503-70123, fax 02503-70124. Wij wensen Canon in deze nieuwe behuizing veel zakelijk sukses. Chr. J. Snabilie Ghesnede ende ghedruckt in de Kalverstraat Een expositie van oude kaarten was onder deze titel te bezichtigen in het Amsterdams Historisch Museum tot en met 3 September 1989. De ten- toonstelling had voornamelijk betrek- king op kaartmakers en kaartdruk- kers die zieh in de 17e eeuw in de buurt van de Amsterdamse Kal verstraat vestigden. Vreemd was dit niet, want kaartma kers en alles er omheen, tot en met de kaartverkoop, waren in de eerste plaats afhankelijk van de informatie die de schepen meebrachten. De eer ste bron was dus de V.O.C., waarvan het hoofdkantoor in Amsterdam was gevestigd. Het betrof informatie op kaarten van 'kartografen' als Blaeu, Visscher, Jansonius en ca. 300 anderen die met dit vak (of aanverwant) hun brood probeerden te verdienen. Op de tentoonstelling was onder meer de eerste kaart van Amsterdam te zien, als houtsnede vervaardigd door Cornelis Antonisz. in 1544. De konkurrentie tussen de kartogra fen was groot en zij hadden het druk omdat nieuwe reizen steeds nieuwe informatie opleverden, hetgeen de roep om nieuwe kaarten weer ver sterbe. Vaak bestond de 'oplage' uit slechts een enkel exemplaar. In 1640 veranderde er iets door de komst van de globe, ook te zien op de tentoonstelling, evenals komplete atlassen, zoals de 10-delige van Blaeu en de 32-delige Mecklenburgatlas. Zonder goede meetapparatuur was de toenmalige kartograaf kennelijk in Staat een redelijk betrouwbaar en bruikbaar produkt te leveren, hetgeen nog eens zichtbaar werd op een ten- toongestelde kaart van Noord- Holland uit de tweede helft van de 17e eeuw. Aanvullend was er een videopresenta- tie van de huidige methodieken. Chr. J. Snabilie Agenda 11 januari 1990 - Studiedag docu- mentatie ruimtelijke informatie. Plaats: De Uithof, Transitorium II, Utrecht. Informatie: Vakgroep Karto- grafie R.U.U., drs J.J. Krijnders, Post bus 80115, 3508 TC Utrecht, tel. 030-531379. 29 maart 1990 - Algemene Ledenver- gadering nvk. Plaats: Den Haag. 10-13 april 1990 - First European Conference on Geographical Infor mation Systems, EGIS'90. Plaats: Amsterdam. Informatie: Geoplan, Weteringschans 12, 1017 SG Amster dam, tel. 020-241433/247599. 24-26 april 1990 - Eurocarto VIII. Plaats: Palma de Mallorca, Spanje. Informatie: Servicio Geogräfico del Ejercito, Dario Gazapo 8, 28024 Ma drid, Spanje. mei 1990 -Voorjaarsstudiedag Werk- groep Kaartbeheer. Thema: Katalo- giseren. mei/juni 1990 - Studiedagen/studie- reis nvk: exkursie Frankrijk. 23-27 juli 1990 - 4th International Symposium on spatial data handling. Plaats: Zürich, Zwitserland. Informa tie: Symposium Secretariat Geogra phisches Institut, Universität Zürich, Winterthurerstrasse 190, CH-8057 Zürich, Zwitserland. juli/augustus 1990 - Zomerkursus automatisering. Thema: PC-gebruik. Plaats: Delft/Utrecht. 24 Oktober 1990 - Kartografendag nvk. Thema: Topografische informa- tievoorziening (t.g.v. 175-jarig bestaan van de Topografische Dienst). 23 september-1 Oktober 1991 - I5e ICA-konferentie. Plaats: Bourne- mouth, Engeland. Voorlopige re- gistratie bij Conference Services Ltd., Congress House, 55 New Cavendish Street, London WIM 7RE, Engeland. Nadere informatie over de genoemde aktiviteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de sekreta- ris van de nvk, respektievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 2). Marsmagno Staedtler heeft weer iets nieuws: de Marsmagno. De Marsmagno is een professionele wegwerptekenpen, die voldoet aan alle kwaliteitseisen die daar aan gesteld mögen worden en die tegelijkertijd de gebruiker verlost van ouderwetse en tijdrovende Pro blemen als inkt bijvullen en vervan- gen van penstukjes. Doordat de Marsmagno over een ex tra groot inktreservoir beschikt (2 ml, ruim twee keer zo veel als een nor male vulling), werkt hij nog steeds optimaal op het moment dat een konventionele tekenpen zou moeten worden bijgevuld. Een nieuw lucht- evenwichtsysteem zorgt ervoor dat de inkttoevoer tot op het allerlaatste moment konstant en betrouwbaar blijft. Zelfs bij grotere temperatuur- schommelingen kan men zieh verze- kerd weten van regelmatige lijn- breedten. De pen kan een maximale belasting aan en heeft geen onderhoud nodig. De Marsmagno is bovendien voorzien van een dubbelafdichting die extra beschermt tegen uitdroging en iedere toevoer van lucht uitsluit. Naast de stukverpakking is de Marsmagno in kompakt-kassettes van 3, 4 of alle 5 wegwerptekenpennen verkrijgbaar. In iedere kasette wordt een passeraansluitstuk bijgeleverd voor passers met een 4 mm 0- boring. Marsmagno-pennen met echte teken- inkt voor het tekenen op transpa- rant en tekenpapier zijn er in de be- langrijkste genormaliseerde lijnbreedten volgens iso 128 (din 15) van 0,18 tot en met 0,7. 26 KT 1989.XV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 28