ting na de 'spaghetti-struktuur' in de jaren zestig en de grafisch- theoretische en topologische benade- ring in de jaren zeventig. Vanaf nu zal de nadruk komen te liggen op het vormgeven van de werkelijkheid in plaats van het modelleren van een kaart. Een andere, bijzonder interessante, paper van liiert (Duitsland) geeft een idee van de technieken, die gebruikt kunnen worden bij het identificeren van Objekten na vektorisering van rasterbestanden. Hij onderscheidt drie patroonherkenningstechnieken: numeriek (klassifikatie), struktureel (algoritmisch) en op basis van ken- nissystemen (regels). Jäger (Duits land) introduceert het automatisch ontwerpen van kaarten in rastervorm door gebruik te maken van een serie modules, voor onder meer patroon- herkenning en -selektie, datavereen- voudiging, verplaatsing, symbolisatie en kleurscheiding. Tot slot bleek dat er steeds meer ech te kartografische Software op de markt komt voor PC en Macintosh. Peterson (VS) geeft een demonstratie van de mogelijkheden om met Mac- Choro choropleethkaarten te maken op de Macintosh. Het programma blijkt in Staat een volledige kaart met 50 polygonen met legenda en tekst binnen drie sekonden te kunnen reali- seren. Een animatie van deze beeiden komt zodoende binnen bereik (mocht dit gewenst zijn). Canters (Belgie) doet verslag van de resultaten van een programma dat anamorfosen kreeert met minimale vormafwij- kingen. Technologie Diverse aspekten van technologische ontwikkelingen binnen de kartografie werden besproken. De noodzaak om te komen tot standaarden voor uit- wisseling van gegevens wordt als zeer urgent ervaren. Speciale aandacht was er ook voor de ontwikkeling van Geografische Informatiesystemen (gis) in ontwikkelingslanden, alsmede voor het gebruik van gis bij simula- ties en modelbouw. Wat betreft onderzoek op technolo gisch gebied valt een accentverschui- ving te konstateren. Lag de nadruk in het verleden op software- ontwikkeling en technologische snuf- jes, nu wordt duidelijk dat manage- ment van grote bestanden, efficient gebruik van netwerken, gegevens- uitwisseling, foutenanalyse en ont wikkeling van computergesteunde kaartproduktie een belangrijke plaats veroveren. Voorbeelden van toepassingen uit de praktijk die naar voren gebracht wer den, waren het presenteren van ver- kiezingsuitslagen in Oostenrijk (bin nen vijf minuten na sluiting van de stembureau's!), de presentatie van kaarten op microfilm, de produktie van uitstekende facsimile-kaarten en twee voorbeelden van mogelijkheden om kleuren te kiezen voor kaarten met gebruikmaking van het beeld- scherm. Geografische Informatiesystemen (GIS) gis is binnen de wereld van de karto grafie, en niet alleen daar, een zeer geliefd onderwerp. Het is dus niet verbazingwekkend dat er maar liefst drie sessies gehouden werden rondom dit onderwerp. Bovendien komt gis steeds weer terug in andere lezingen, zoals bij de sessies over remote sen- sing, automatisering en landelijke ge- bieden en natuurlijk milieu. Men zou de indruk krijgen, dat Gis- deskundigen en kartografen zieh op precies hetzelfde vlak begeven, name- lijk het manipuleren van ruimtelijke gegevens en het zo goed mogelijk overdragen van deze informatie op de gebruikers. In ongeveer 30 voordrachten werden verschillende theoretische aspekten van gis (of soms digitale terreinmo- dellen) behandeld. De Problemen rond de kwaliteit van de invoergege- vens en het uitwaaieren van fouten binnen een systeem krijgen, terecht, steeds meer aandacht (6 papers, waaronder Chrisman, VS). 'Rommel erin, rommel eruit' is een vaststelling die als een paal boven water Staat, maar dit geldt in principe voor alle computertoepassingen. Kennissystemen, die de gebruiker on- dersteunen bij gis, komen ook steeds naderbij, omdat op dit terrein veel onderzoek gaande is. Heiaas bleken slechts twee auteurs hierover verslag te doen. Eveneens teleurstellend, ze- ker voor een kartografische konferen- tie, was de geringe aandacht voor de presentatie van informatie uit een gis, zowel op papier als op bijvoor- beeld video. De presentatiemogelijkheden kwarnen pas op de valreep van de konferentie aan bod. Heiaas laten de meeste Sys temen het op dit terrein afweten. Schokker en Geels Van Elk geven aan, dat er beslist betere presentaties mogelijk zijn dan de meeste stan- daard Gis-pakketten aanbieden. De praktijksituatie rond gis stond ook ruim onder de aandacht: 24 pa pers rapporteerden over de situatie in 14 landen. Maar van al de daarin ge- noemde Systemen blijken er maar vier daadwerkelijk operationeel te zijn. De landen, die het verst zijn in de ontwikkeling en operationalisering KT 1989.XV.3 Het konferentiecentrum in Budapest: concerthal Vigadö.

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 30