struktuur van de omgeving, het geeft de visueel gehandicapte een gevoel van zelfstandigheid en hij beleeft een regelrecht genoegen aan het kaartle- zen. Een probleem bij de kartering voor slechtzienden is, dat er vele vor- men van slechtziendheid bestaan, elk met eigen visuele beperkingen. Kon- däs (Tsjechoslowakije) pakt dit pro bleem aan door uit een dataset, met behulp van een microcomputer en speciaal geschreven Software, een veelheid van Produkten te maken, af- gestemd op de individuele behoeften en kapaciteiten van de slechtzienden. Landelijke gebieden en natuurlijk milieu In deze sessie gingen slechts 5 van de 16 papers uitsluitend over konventio- nele karteermethoden. Met betrekking tot de grootschalige kartering behandelde een aantal pa pers relatief eenvoudige methoden om met behulp van luchtfoto's en veldgegegens kaarten te maken ten behoeve van landbouwplanning en -onderzoek. Deze kaarten worden veel gebruikt in de Oosteuropese plan-ekonomieen, maar ook in Westeuropese landen, zoals Italie, voor milieuplanning. Tu- omaala (Finland) beschreef een inte ressant systeem van computeron- dersteunde technieken, die toegepast worden in de ruilverkaveling. De planners gebruiken een interaktief systeem om de ekonomische haal- baarheid van hun plannen na te gaan. Arkin beschreef het Israelische systeem om tegelijk met de geologi sche kaartserie een aantal milieukaar- ten te produceren op de standaard to- pografische schaal van 1:50.000. Op kleinschalig gebied brachten de pa pers over de kartering van landelijke gebieden en het natuurlijk milieu met behulp van satellietgegevens weinig nieuws. Wel werd erop gewezen, dat voor gebieden in Oost-Europa - met de grote percelen van kollektieve boerderijen - een grotere nauwkeu- righeid in klassifikatie en in de schat- tingen van landbouwopbrengsten mo- gelijk is dan voor gebieden met kleinere percelen. Dymon (VS) hield een interessante voordracht waarin hij een typisch kartografisch dilemma behandelde, in dit geval met betrek king tot grondwaterkaarten. Het pro bleem is dat veel gebruikers geinter- preteerde gegevens op de kaart wil len, terwijl technici de voorkeur ge- ven aan ruwe data. De enige echte oplossing lijkt twee versies van een kaart te maken. Toerisme Onder deze noemer werden 12 voor- drachten gehouden. Daarvan ging de helft over Projekten voor het vervaar- digen van toeristische kaarten en/of atlassen, over pogingen tot verbete- ring ervan of over de stand van za- ken in een bepaald land. Een aantal van de overige lezingen had betrek king op digitale wegenbestanden of autonavigatie-systemen. De opmerkelijke zienswijze van Bartz Petchenik (VS) ten aanzien van deze laatste problematiek is waard om ge- memoreerd te worden. Volgens haar moeten we ons gaan be- zinnen op de rol die autonavigatie- systemen kunnen speien voor de bestuurder. Er zijn hoge verwachtin- gen gewekt bij het publiek, maar suksesvolle massaproduktie en mar- keting laten nog op zieh wachten. Oplossingen voor Problemen zijn zelfs verder weg dan het lijkt. Dit komt niet alleen door het enorme ge- gevensbestand dat opgebouwd moet worden of door de hoge prijs. Als belangrijkste oorzaak ziet ze dat in de relatie bestuurder-omgeving- gereedschap de eerste twee kompo- nenten tot nu toe teveel verwaarloosd zijn. We moeten ons realiseren dat de bestuurder betekenisvolle informatie wil, informatie die hij kan integreren met kennis die hij had voor hij ver- trok en met de informatie die hij on- derweg ontvangt vanuit de omgeving. De kaartjes die op een scherm in de auto verschijnen geven echter slechts beperkte informatie in vergelijking met de traditionele kaart. Een ander, groter, probleem is dat de bestuurder onderweg overladen wordt met visue le prikkels vanuit de omgeving. Daar- bij moet o.a. gedacht worden aan prikkels van dementen in het land- schap, toestand van de weg, ver- keerstekens en het overige verkeer, maar ook aan invloeden van het weer en prikkels die vanuit de auto zelf of van medepassagiers komen. Er is veel voor te zeggen om te trachten die be- lasting met behulp van de Computer te verminderen. Of dat gebeuren moet door een scherm in de auto aan te brengen waarvan de informatie valt af te lezen, is echter de vraag. Misschien kan volstaan worden met gesproken aanwijzingen en een papie ren kaart. Atlaskartografie Er werden drie zittingen gewijd aan atlaskartografie. Meerdere auteurs gingen in op de opbouw en ontwik- keling van de nieuwe nationale atlas van Hongarije. De atlas omvat 273 pagina's, die 100 kaarten en 8 satel- lietkaarten bevatten, en hij bestrijkt zowel fysische als sociaal- ekonomische onderwerpen. Opval- lend is de aandacht voor de ekono mische hervormingen gedurende de laatste 20 jaar. Het is geen probleem voor een karto- graaf om dit nieuwe Hongaarse pro- Sjef van der Steen in aktie tijdens zijn lezing. KT 1989.XV.3 30

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 32