dukt, of de monumentale vijfdelige Nationale Atlas van China, te zien als een atlas, maar er waren presenta- ties over andere Produkten die in dit opzicht meer Problemen geven, zoals de Toeristenatlas van Melbourne op Videoband met rondleidingen door historische gebouwen, of de manier waarop de Atlas van Zuid- en Oost- Europa uitgegeven wordt (3 of 4 bla- den per jaar). In een poging om at lassen te groeperen is de indeling klassiek, elektronisch of modulair mogelijk. In feite is dit een te simpe- le voorstelling van zaken, maar het geeft een indikatie. Bovendien wor den ogenschijnlijk klassieke atlassen uitgegeven, die tot stand gekomen zijn door middel van gis (Cuba, Spanje en Zweden). AI is missehien niet exakt te bepalen wat een atlas is, het möge wel duidelijk zijn dat opzet en produktie ervan een enorme orga- nisatie en samenwerking vereisen. Het is gebleken dat interdisciplinaire samenwerking tussen wetenschappers op de diverse vakgebieden binnen een land of zelfs tussen landen steeds be- langrijker wordt voor de realisatie van een atlasprojekt. Theorieen De meest in het oog springende le- zing, die onder deze noemer op de konferentie werd gepresenteerd, was die van Irina Vasiliev (VS) getiteld What is a map?. Op het eerste ge- zicht lijkt een omschrijving van wat een kaart is vrij eenvoudig. Door de recente ontwikkelingen, vooral op technologisch gebied, komen echter vele Produkten op de markt: kaarten, 'kaartachtige' Produkten en alterna- tieve vormen voor kaarten. Om na te gaan öf en in hoeverre deze Produk ten deel uitmaken van het vakgebied kartografie, worden twee mogelijke benaderingen voorgesteld in de litera- tuur. Ten eerste kan men op zoek gaan naar algemene eigenschappen waaraan produkten moeten voldoen om te kunnen toetreden tot de kate- gorie 'kaarten' (objektiviteitsbenade- ring). Een tweede benadering gaat uit van de relatie, die een bepaald Pro dukt heeft tot een prototype (kernele- ment) uit de kategorie 'kaarten' (ex- perimentele realiteitsbenadering). De keuze voor de tweede benadering lijkt eenvoudiger te realiseren, omdat het meestal eerder duidelijk is hoe Produkten in onderlinge relatie tot el- kaar staan, dan of het aantal over- KT 1989.XV.3 Een impressie van de ha! van het Vigadö-gebouw. eenkomstige eigenschappen voldoen- de is om ze in dezelfde kategorie onder te brengen. De andere lezingen in het blok Theo rieen waren helaas minder baanbre- kend van aard dan verwacht kon worden. Onderwijs Een van de meest heldere en opval- lende lezingen werd gepresenteerd door Olsen (VS). Een konstruktieve aanpak van het bekritiseren en be- oordelen van kaarten in een klassika- le omgeving, is volgens haar (en met haar enkele andere aanwezigen) een voorwaarde om te komen tot betere kaartontwerpen. Zij voert drie rede- nen aan om haar Stelling te onder- bouwen. Ten eerste is het in een klas, vanuit pedagogisch oogpunt gezien, beter om naar de Sterke punten van kaarten te zoeken dan om uit te leg- gen waarom sommige zaken verkeerd zijn aangepakt. Ten tweede zal deze konstruktieve benadering meer posi- tieve effekten teweegbrengen. En ten- slotte zal door het vergehjken van kaarten het besef van tekortkomingen in eigen ontwerpen zieh sneller mani festeren. Deze pedagogisch verant- woorde kritische vergelijking van kaarten leidt volgens Olsen tot een meer efficient gebruik van de kreati- viteit bij kaartontwerpers, resulterend in betere ontwerpen, betere presenta- ties en betere kaarten. Een greep uit de veelheid van verdere onderwerpen levert het volgende beeld op. In de Verenigde Staten zoekt men naar nieuwe presentatie- mogelijkheden door gebruikmaking van holografie (Kogutowicz). In Is rael bewerkt men de nationale atlas tot schoolatlas (Schacher). Fairbairn (Engeland) onderzoekt in hoeverre bestaande instellingen (bijvoorbeeld voor hoger onderwijs) een bijdrage kunnen leveren aan de produktie van meer en betere kaarten voor de orien- teringssport. Door de produktie op te nemen in het kursusprogramma doen Studenten bovendien karteerervaring op. Tenslotte bericht Gilmartin (VS) over haar Studie naar de rol van kon- ceptuele modellen in het onderwijs over geautomatiseerde kaartproduktie en gis. Nieuwe kommissies en werk- groepen Alhoewel de laatste formele algemene vergadering van de ica in 1987 in Morelia, Mexico, werd gehouden en de volgende pas in Bournemouth (1991) zal plaatsvinden, bleken nu toch enkele nieuwe kommissies en werkgroepen in het leven geroepen te zijn. Naast de reeds bestaande Kommissie voor Kaartproduktie Technologie is er een nieuwe Kommissie voor Gea- vanceerde Technologie in het leven geroepen, die zieh zal koncentreren op de Computertechnologie. Deze nieuwe kommissie kent werkgroepen voor terrein-navigatie, digitale karto- grafische gegevensstandaarden en geografische informatiesystemen. Eveneens nieuw is de Werkgroep voor Definities. Tijdens de eerste ver gadering werd een levendige diskussie gehouden over de relatie tussen kar tografie en gis. Er werd geen over- eenstemming bereikt, maar de aanwe zigen vonden dat het definieren van de rol van de kartografie van vitaal belang is voor het vak. Voorstellen voor nieuwe definities zullen tijdens de volgende iCA-konferentie worden besproken. Op initiatief van iCA-voorzitter Taylor 31 HtlAHUt" „tueutl

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 33