is begin 1989 de 'Task Force' Vrou- wen in de Kartografie opgericht. Tay lor vertelde de aanwezigen tijdens de eerste vergadering in Budapest over de achtergronden van de totstandko- ming van de taakgroep. Het is zijn persoonlijke mening dat alhoewel we- reldwijd ongeveer 50% van de karto- grafen vrouwen zijn, die vrouwen over het algemeen onzichtbaar blij- ven, deels doordat ze veelal in relatief laag gewaardeerde funkties zitten. Ook binnen de kommissies en werk- groepen van de ica zijn niet alleen jongeren, maar vooral ook vrouwen ondervertegenwoordigd. Hoewel dit negatieve beeld enigszins vertekend kan zijn door de situatie in China, waar maar liefst 80.000 mensen - veelal vrouwen - werkzaam zijn in de kartografie, zou Taylor graag een grotere aktieve participatie en meer integratie van vrouwen zien. Dat ver langen heeft hij schriftelijk kenbaar gemaakt aan elke lidstaat en aan alle kommissievoorzitters. Verder heeft hij genoemde taakgroep geformeerd. Dit laatste is een opmerkelijk en niet ge- heel onomstreden initiatief. De groep, die niet gebonden is aan Statu ten en momenteel bestaat uit verte- genwoordigsters van 10 landen, heeft een voorlopig mandaat gekregen voor 2 jaar, indien noodzakelijk te verlengen door de President. Haar taak is de President te adviseren wel ke maatregelen er nodig zijn om de participatie van vrouwen te ver- groten. De doelstellingen van de taakgroep omvatten de identifikatie van barrie- res voor meer aktieve deelname, het voorstellen van maatregelen om die barrieres te siechten en vrouwen aan te moedigen, en het optreden als in- formatiebron voor allen, die aktief willen participeren of dat willen aan- moedigen. Om dit te bereiken zullen o.a. enquetes worden verzonden naar de iCA-vertegenwoordigers in de lidstaten en naar vrouwelijke karto- grafen in een aantal landen. Verder zal kontakt gezocht worden met soortgelijke taakgroepen of organisa- ties, de veranderende patronen in de maatschappij zullen worden bestu- deerd en, last but not least, zal wor den getracht de geschreven en onge- schreven spelregels van de ica te achterhalen. Dit alles moet uitmon- den in een rapport, aan te bieden aan Taylor, en wel op een zodanig tijdstip dat hij in Staat zal zijn konkrete maatregelen voor te stellen op de vol- gende formele algemene ledenverga- dering in Bournemouth. Tentoonstellingen Afgezien van een kleine technische tentoonstelling en een tentoonstelling bij uitgeverij Cartographia waren er 6 speciale tentoonstellingen voorbereid. Op de tentoonstelling van internationale kaarten, waar ook re- cente Nederlandse atlassen te zien waren (de provincieatlassen, nieuwe Bosatlassen, historische provincie- en kadasteratlassen, helaas zonder de door de nvk vervaardigde posters), maakte vooral het materiaal van de Geocartographics Division van het Department of Energy, Mines and Resources in Canada indruk. Daar- naast ook het Tsjechoslowaakse toeristisch kaartmateriaal, dat dezelf- de heldere stijl krijgt als de Zwitserse kaarten, en fraaie wandkaarten even- als een nieuwe serie atlassen van deelrepublieken van de Sovjet Unie (Irkoetsk oblast, Karelie, Jakoeten- republiek, Chabarovsk oblast). Op- vallend was verder de hoge kwaliteit van de inzending uit de Verenigde Staten, Australie en Finland. De ten toonstelling bevatte ook een afdeling met karto-filatelie: ca. 1200 postze- gels met kaarten erop! Op de tentoonstelling van Hongaarse kaarten waren de produkten van 12 kaartproducerende instanties uit Hongarije te zien. Voor het eerst wa ren topografische kaarten (op schalen 1:10.000!) te zien. Verder zeer ge- detailleerde geologische, monologi sche, hydrologische, agrarische en sta tistische kaarten (ook het materiaal van Kelety, de eerste direktem van het Hongaarse Bureau voor Statis- tiek, ca. 1870), evenals bladen uit de nieuwe nationale atlas. De tentoonstelling van militaire kaar ten van Hongarije (1763 tot heden) was bijzonder instruktief opgezet. Men had twee gebieden uitgekozen: een deel van de bergachtige omgeving van het Balatonmeer en een deel van de poesta in Zuidoost-Hongarije. Van die gebieden werden opeenvolgende kaartedities getoond, beginnend bij de eerste topografische opname uit 1763. Hierdoor was het mogelijk de ontwikkeling van de kartering goed te volgen. De tentoonstelling van oude kaarten van Hongarije (van de periode 1528-1900) toonde topstukken uit de kollektie van de nationale biblio- theek. Verrassend waren de onver- wachte oorsprongen van de Hongaar se kartografie: het mijnwezen, het kadaster en de drainage. Uit speciale akademies voor het opmeten van mijngangen ontstond geleidelijk een meer algemene civiele karterings- opleiding in Budapest in 1784, het Institutum Geometricum. De nood- zaak tot kadastrale opname ontstond toen begin 19e eeuw de lijfeigenen werden vrijgelaten en zij eigen grün den kregen toegewezen. Waterpassing en kartering waren verder nodig om de kanalen te kunnen graven die de rond 1800 nog voor de helft uit moe- rassen bestaande Hongaarse laag- vlakten moesten omvormen tot de huidige poesta. De meeste kaarten la- ten Hongarije nog zien met de gren zen van vöör het vredesverdrag van Trianon (1919). Opvallend is dat het nationalisme duidelijk is af te lezen van kaarten van rond 1870. Hongaar se kartografen zoals Kogutowicz brengen dan voor het eerst geheel Hongaars beschrift edukatief kaart materiaal. De twee overige tentoonstellingen wa ren internationaal, klein en historisch van aard. Aansluitend op de ica- konferentie had prof. Klinghammer van het Kartografisch Instituut van de Eötvös Loränd Universiteit een konferentie van de Coronelli-bond van globe-kenners georganiseerd. Mede in verband daarmee was er een speciale globe-tentoonstelling inge- richt. Op de andere tentoonstelling waren facsimile-kaarten te zien. Op de tentoonstellingen kon men door middel van formulieren stem men voor de mooiste inzendingen. Eerste prijzen kregen de Touring Club Italiano (atlas), unesco (kaart werk), Cartographia Budapest (mooiste edukatieve kaart werk: een globe), gugk Moskou (stadsplatte- grond Moskou), Ernst Klett, Stutt gart (wandkaart), de ica (leerboek), het Hongaarse leger (plastic relief- KT 1989.XV.3 32

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 34