kaart) en de Verenigde Staten (mooiste totale inzending). Exkursies Cartographia Cartographia, de Hongaarse firma op het gebied van landmeetkunde en kartografie, is internationaal bekend vanwege de veelheid aan kartografi- sche materialen die ze produceert, van kleinschalige kaarten, wandkaar- ten en atlassen tot het kartografisch tijdschrift Cart Actual. Een van de opmerkelijkste gegevens, die tijdens deze exkursie aan het licht kwam, is het feit dat het bedrijf be- schikt over niet minder dan 1000 landmeters (ongeveer 50% van het totale personeel). Het blijkt dat Car tographia veel werk verzet, veelal in opdracht van overheidsinstellingen en nutsbedrijven, op het gebied van de produktie van grootschalige kaarten van stedelijke gebieden. De afdeling waar gewerkt wordt aan het ontwerp en de produktie van kleinschalige kaarten en atlassen werkt grotendeels nog op een konventioneel technische manier. De kwaliteit van het geleverde Pro dukt is erg hoog. Gezien de order- portefeuille van Cartographia is dit gegeven niet onopgemerkt gebleven bij andere Europese, kommerciele, kartografische bedrijven en uitgevers (bijvoorbeeld Hallwag en Falkplan). De reproduktie-afdeling en de druk- kerij verwerken ook opdrachten van buiten het bedrijf. Door de gelden, die hiermee verdiend worden, is het bedrijf in Staat om moderne appara- tuur aan te schaffen, zoals een Scan ner en computer-gestuurde druk- persen. Kartografisch Instituut van de Eötvös Loränd Universiteit Het instituut is opgericht in 1953, maar de opleiding verkreeg haar we- tenschappelijke Status pas in de jaren zeventig. De opleiding (de enige in Hongarije die leidt tot een diploma) duurt 5 jaar en is vooral gericht op het afleveren van kaartredakteuren. Studenten uit verwante wetenschap- pelijke richtingen kunnen een 3-jarige opleiding volgen indien er voldoende kompensatie is voor de eerste twee jaren. De aandacht is vooral gericht op de thematische kartografie. Gedurende de eerste 4 jaar doen de Studenten theoretische kennis en praktische ervaring op. In het laatste jaar wordt gewerkt aan een afstu- deerprojekt: bij voorkeur een kaart vergezeld van een gedegen rapport. Per jaar studeren er gemiddeld 10 Studenten. De kleine staf houdt zieh behalve met onderwijs voornamelijk bezig met onderzoek op het gebied van de thematische kartografie, projekties, het maken van een voorstel voor de opbouw van een digitaal topografisch databestand (schalen 1:10.000, 1:100.000 en 1:300.000; de andere schalen worden van deze afgeleid) en het ontwerpen van een standaard voor data-uitwisseling. Interessant is verder dat ca. 2.000 van de 6.000 kaarten in de bibliotheek ge heim zijn, de belangstelling voor duits- en engelstalige literatuur toe- neemt, omdat het Russisch als twee- de taal niet meer verplicht is en dat de Studenten voor hun computer- onderwijs eiders terecht moeten. Op- merkelijk is ook nog dat er in de re- produktie nog steeds gebruik gemaakt wordt van het oude Duitse 16-kleurensysteem, waardoor het kombineren van rasters niet nodig is. Geodetisch Instituut van de Technische Universiteit van Budapest De Technische Universiteit van Buda pest is opgericht in 1782. Op dit mo- ment is de universiteit met ongeveer 14.000 Studenten een van de grootste instituten voor hoger onderwijs in Hongarije. Civiele Techniek, waar het Geodetisch Instituut onder ressor- teert, is een van de zeven faculteiten. Het studieprogramma bestaat uit vijfjarige kursussen (richtingen: geo- desie, remote sensing en fotogramme- trie) in het Hongaars, hoewel het ook mogelijk is om delen ervan in het Engels te volgen. De kursussen wor den daardoor ook aantrekkelijk voor Studenten uit ontwikkelingslanden. Opvallend is dat de Studenten tijdens hun Studie maar een zeer körte stage- periode buiten het instituut kennen. De 20 jaarlijks afstuderende Studen ten hebben geen problemen met het vinden van werk. Tijdens de rondleiding door het insti tuut kwam naar voren hoe zeer men behoefte heeft aan computer- apparatuur. Goede landmeetkundige apparatuur is wel op het instituut aanwezig. Men beschikt over een zeer gering aantal iBM-compatibele machines en daarnaast zijn zes jaar oude personal Computers van Hongaarse makelij in gebruik. De Autocad-software wordt door het instituut intensief gebruikt, zowel voor onderzoek als voor on derwijs. Men probeert zoveel mogelijk kon- takten te onderhouden met andere instituten in Europa, om aansluiting te krijgen met de recente (westerse) technologische ontwikkelingen. Tot besluit De Hongaarse organisatie onder voorzitterschap van dr. Arpäd Pap- Väry kan terugkijken op een geslaag- de konferentie, al blijft het jammer dat de deelnemers pas bij aankomst in Budapest konden zien hoe het de- finitieve programma eruit zag. Als de kwaliteit van de lezingen en met name die van de presentaties eens wat tegenviel, dan was het door het enorme aanbod aan aktiviteiten altijd mogelijk om een alternatief te vin den. De volledige tekst van de Hon gaarse papers was beschikbaar, maar van de buitenlandse inzendingen wa ren alleen de samenvattingen gebun- deld. Het is te hopen dat de volledige 'proeeedings' spoedig zullen worden nagezonden. De volgende iCA-konferenties zullen worden gehouden in Bournemouth, Groot-Brittannie (van 23 September tot 1 Oktober 1991) en in Köln (1993). Connie Blok en Math Hoenjet KT 1989.XV.3 33

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 35