ingezonden Kartografie of 'kartografie'? (naar aanleiding van Heres' artikel over Demeter in KT 1989.XV.1) Aan het eind van zijn artikel gaat Heres kort in op de gevolgen voor het werk van de kartograaf van de scheiding van de opslag van ruimte- lijke gegevens en de visualisatie van die gegevens. Terecht maakt hij on- derscheid tussen de begrippen 'kaart', 'karteren', 'kartografie' en 'kartograaf' en de overeenkomstige begrippen zonder aanhalingstekens. Hoewel Heres toont het verschil tus sen de wereld van de database en de wereld van de grafische voorstelling prima begrepen te hebben (dat is wel eens anders in kartografische en gis- kringen) bleef er na lezing van zijn verhaal bij mij toch een wat onrustig gevoel achter: wat gebeurt er wanneer die aanhalingstekens, per ongeluk of opzettelijk, verdwijnen? Bij monde- linge kommunikatie Valien ze vanzelf weg, zoals een voorzitter van de Duitse Bondsdag niet zo lang geleden mocht ervaren. Het was het eind van zijn politieke karriere. Ook in schrif- telijke overdracht kan er verwarring ontstaan, want bij de twee slotzinnen van Heres' betoog weet ik al niet ze- ker meer wat er met het woord karto- grafisch - zonder aanhalingstekens - wordt bedoeld. Is er iets bij het redi geren misgegaan? Maar wanneer er wel aanhalingstekens zouden staan, is er nog altijd de kans dat de lezer het geschrevene als ironisch bedoeld op- vat. Dus is het beter andere termen te gebruiken. Met het woord 'kaart' is natuurlijk al heel lang iets vreemds aan de hand, net als met 'karteren' (ik ge- bruik hier aanhalingstekens omdat ik het over woorden, als woorden, heb; dat schijnt zo te hören in taalkundige beschouwingen). 'Kaart' wordt vaak gebruikt bij wijze van spreken, zoals in uitdrukkingen als 'van de kaart' of 'in kaart bren- gen'. Misverstanden ontstaan daarbij niet. Moeilijker is het al met 'karte ren'. Het woord wordt gebruikt in de zin van gegevens verzamelen van een bepaald gebied (surveying, mapping) en daarnaast in de betekenis van de omzetting van die gegevens in een zichtbare voorstelling (mapmaking). Maar wanneer we digitale bestanden met geometrische en bijbehorende niet-geometrische gegevens met de- zelfde naam gaan aanduiden als de zichtbare afbeeldingen, vrees ik toch echt grote Problemen en ongelukken bij de ontwikkeling en toepassing van de nieuwe technologie en het onder- wijs hierin. Ik verwijs graag naar mijn beschouwingen hierover in NGT Geodesia 1988, pp. 215-218 en 1989, pp. 299-301. Het is naar mijn mening verstandig het woord kaart te reserve- ren voor het zichtbare produkt en een nieuw woord te zoeken voor het digitale bestand waar die kaart uit gemaakt wordt. In een Frans boek over cad kwam ik de 'maquette nu- merique' tegen, wat al aardig in de goede richting gaat omdat daarmee het drie-dimensionale karakter van het ruimtelijk model in tegenstelling tot het twee-dimensionale karakter van de kaart wordt aangegeven. Een maquette kun je van alle kanten bestuderen, een kaart niet. Heiaas blijft het niet-geometrische aspekt in deze benaming wat op de ach- tergrond. Er zit nog een gevaar in het speien met aanhalingstekens, nu bij de woorden 'kartograaf' en 'kartogra fie'. Ik bespeur een Sterke tendens bij kartografen - zonder aanhalingste kens - om zieh te begeven op het ter- rein van de geografische informatie- systemen, in het bijzonder op dat van de gegevensinwinning en -opslag, en zieh aldus aanhalingstekens aan te meten. Ik heb daar alle begrip voor - ook een kartograaf moet brood op de plank hebben - maar ik maak me dan wel zorgen over de ontwikkeling van de kartografie - zonder aanha lingstekens de wetenschap van het vervaardigen en gebruiken van kaar- ten - 'wetenschap' en 'kaarten' hier zonder aanhalingstekens bedoeld. Want ik denk dat, gezien de ongeken- de mogelijkheden van nieuwe da- tastrukturen en algoritmen en de noodzaak van een wisselwerking met de menselijke ervaring en emotie, "op de hoogte zijn van de wetten van de grafische beeldtaal" (dit is een aanhaling) alleen niet voldoende is om de grafische kommunikatie, als schakel tussen mens en machine, vice versa, vorm te kunnen geven. Als ge- volg van de scheiding vastlegging-weergave gaan er grote kognitieve Problemen optreden in het omgaan met de digitale bestanden. Kartografen zouden best eens meer aandacht kunnen besteden aan grafi sche hulpmiddelen bij het konstrue- ren, raadplegen en wijzigen van de databases en bij het inschakelen van allerlei bewerkingsalgoritmen. Daar bij moeten ze vooral niet uit het oog verliezen wat Paul Klee heeft opge- merkt: "Die Kunst ist nicht dazu da, das sichtbare wiederzugeben, sie macht sichtbar". Waarom moeten kartografen zonodig ook dat doen waar anderen, landmeters, fotogram- meters, geografen, zieh al op gestört hebben en hun specialiteit, het om gaan met het visuele, verwaarlozen? Daar raak je toch nooit op uit- gekeken? Rene van der Schans P.S. (tussen haakjes): wanneer ik dit onderwerp fenomenologisch zou be- schouwen zou ik waarschijnlijk alles tussen haakjes moeten zetten. Nakaarten over Kartografie of 'kartografie' Laat ik beginnen met te zeggen dat ik de campagne van Van der Schans ter bevordering van een konsistent en eenduidig woordgebruik van harte KT 1989.XV.3 35

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 37