1 1 1 HU ph [s pe mogelijk om kleurenschema's te produceren met de gewenste kleurenvariaties. Het Munsell-kleurensysteem is gebaseerd op variaties in helderheid en verzadiging met behoud van een konstante tint. Dit is precies datgene wat in konventio- nele gedrukte kleurenschema's niet gebeurt. Daarom werd besloten om dit kleurensysteem te gebruiken als basis voor het ontwerpen van een kleurenschema voor gebruik met Adobe Illustrator-software. Het Munsell- kleurenboek ('Matte Finish'-kollektie), met ongeveer 1150 kleuren, werd gebruikt voor de kleurkeuzes. Veel van de donkere en meer verzadigde Munsell-kleuren kunnen niet via het driekleurendruk-systeem vervaar- digd worden. Toch blijven er voldoende kleuren over om een bruikbaar Schema te ontwerpen met variatie in tint, verzadiging en helderheid. De kleuren dienen zo gekozen te worden, dat een regelmatig en voorspelbaar patroon ontstaat, zodat het Schema bruikbaar is voor verschillende soorten kaarten, die gekleurde vlaksym- bolen bevatten. Percentage-tintrasters, geproduceerd met behulp van Illustrator De percentage-tintrasters voor geel, magenta en cyaan, geproduceerd met behulp van Adobe Illustrator software op de Apple Macintosh II microcomputer, staan onder drie verschillende hoeken ter voorkoming van het moire-effekt. Het uitvoeren van de bestanden op film op een fotozetter, voorzien van een 'raster ima- ge processor' (rip), werd uitbesteed aan een gespeciali- seerde firma. Het bezit van een eigen fotozetter voor zien van een rip is immers een kostbare zaak. Bij uitbesteding kan het resultaat echter per firma verschil fen (tabel 1). In principe moet het mogelijk zijn om de rasters met minimale afwijkingen uit te voeren op foto- zetapparatuur (firma B in tabel 1). Veel fotozetbedrijven zijn niet berekend op de hoge kwaliteitseisen van de kartograaf. Vaak is het produk- tieproces afgesteld op de verwerking van alleen maar tekst. Voor percentagerasters is het hele produktiepro- ces van veel kritischer belang. Indien men de films door een fotozetbedrijf laat uitvoeren, is het daarom belangrijk het bedrijf op de hoogte te stellen van de aard van het werk. Sommige bedrijven kunnen tegen een iets hoger tarief die hogere kwaliteit best wel leveren. De Problemen bij het drukken van percentage- tintrasters zijn al beschreven in eerdere studies (brown, 1982). Deze Problemen worden geillustreerd in tabel 2, die de resultaten toont van het vijf keer laten drukken van hetzelfde rrc-'Ostwald'-kleurenschema op verschil lende soorten papier en op verschillende drukpersen. De tabel toont met geel-, magenta- en cyaanfilters ge- meten densiteiten van de grijzen op het kleurenschema. Deze grijzen zijn in het kleurenschema opgebouwd uit gelijke percentages geel, magenta en cyaan. De drukken 1, 2 en 3 uit tabel 2 zijn gemaakt op het zelfde houtvrije niet-gestreken papier. De drukken 4 en 5 zijn gemaakt op gestreken papier; tevens heeft het drukken daarbij plaats gevonden in verschillende lan den. Druk 1 en 2 zijn beide gedrukt op de itc- eenkleur-drukpers. Voor druk 1 zijn de densiteiten van de inkten aangepast om een neutraal grijs te krijgen. Druk 4 is gemaakt onmiddelijk na druk 3, op dezelfde vierkleuren-drukpers, met dezelfde instellingen voor het inktverloop. p4o plo |Y?4 A A \a_ A \A /o 4 4 4 4 4o /n u Figuur 1. Het Munsell-kleurensysteem (uit: burnham e.a., KT 1989.XV.3 1967, p. 168). Munsell White Quarter of solid removed to show inferior selection (Y) Munsell Book of Color Yellow (5.0 Y) (25.0) N9/ y'/2 v94 v9/8 y9/n NS/ ys/2 y84 y»4 n'/ y7/io N6/ y</2 N5/ y54 yV< nV yV2 N3/ 1% »V N1/ Chroma - 41

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 43