A Figuur 6 gin van een nieuw lijnsegment aan. Hier zijn de lijnstukken gebogen, maar rechten kunnen natuurlijk ook. Figuur 7a. Twee: gebruik dit päd als een stencil, en breng de paint aan. Zo onstaat figuur 7b. Figuur 7b. Stap 2. U ziet dat er geen üjn meer om het gebied Staat. Immers, het stencil zelf is niet zichtbaar. Als we zo'n lijn willen, dan moeten we daar wel wat voor doen. Hoe dat moet, toont zijsprong nummer 1. Zijsprong 1: de stroke-bewerking. Figuur 8a toont een gewoon recht lijnstukje. Het moet er uit gaan zien als in figuur 8c, alsof het met een brede pen ge- trokken is. De stencil/paint-metafoor zegt ons dat we daar- voor een stencil nodig hebben zoals in figuur 8b. PostScript kent een bewerking die dat voor ons doet. De bewerking neemt het päd van figuur 8a en zet het om in 8b en dan in 8c. Deze bewerking heet stroke. c. Figuur 8. 46 Nu kunnen we een lijn om het gebied trekken. Neem het päd (figuur 7a), en laat de stroke-bewerking er op los. Dit geeft figuur 9. Figuur 9. Stap 3. Kijken we eerst even naar zijsprong nummer 2. Zijsprong 2: tweemaal stroke op dezelfde lijn. Figuur 10a toont een gewone rechte lijn, die we nu twee keer met stroke bewerken. Eerst met zwarte paint figuur 10b, dan met witte paint er bovenop, en een klein beetje smaller figuur 10c. Het resultaat oogt als twee parallele zwarte lijnen met wit ertussen. b. Figuur 10. Dit idee gebruiken we om een wegsymbool te maken. Een: maak de paden op de hartlijn van de weg (figuur IIa). Twee: bewerk de paden tweemaal met stroke (fi guur IIb). En ziet: het kruispunt is meteen vrijgezet. Handmatig oppoetsen is overbodig. Figuur IIa. Figuur IIb. KT 1989.XV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 48