Stap 4. Tijd voor de laatste zijsprong, nummer 3. Zijsprong 3: tekst. Een letter bestaat uit een omtrek gevuld met paint (figuur 12a). We kunnen het wat ingewikkelder maken. Een: bewerk de omtrek met stroke, en wel in het wit (figuur 12b). Twee: vul de omtrek met zwart (figuur 12c). En ziet: de letter Staat vrij van de ondergrond. Figuur 12. Dit idee gebruiken we om tekst in de kaart te plaatsen. Daarmee is de kaart, die we in figuur 6 in gedachten hadden, klaar. Tot slot maken we nog twee afsluitende opmerkingen, die beide met nauwkeurigheid te maken hebben. Het begrip imaging-model biedt een struktuur voor de op- bouw van een kaart. Op deze manier kunnen we zeer nauwkeurig nadenken over de vormen die wel en die niet getekend kunnen worden. Daarnaast legt de sten- cil/paint-metafoor een basis voor hoogwaardige en nauwkeurige uitvoerapparatuur. PostScript in de praktijk Tot zover de theorie. Hoe gaat dat nu in de praktijk? Op het Kartografisch Laboratorium van de Rijksuni- versiteit Utrecht gebruiken we daarvoor een standaard software-pakket genaamd FreeHand, dat op de Apple Macintosh loopt. Het is een tekenpakket voor algeme- ne doeleinden dat de stencil/paint-metafoor in een ge- makkelijk bruikbare vorm aanbiedt: teken een lijn die het stencil voorstelt, en breng de paint erop aan. Dit programma heeft tal van mogelijkheden, maar we moeten ons hier beperken. Twee punten willen we er uit lichten. Ten eerste zijn de figuren bij dit artikel tot stand gekomen zonder te programmeren. Het program ma biedt van zichzelf voldoende mogelijkheden. Ten tweede is het programma heel intuitief te gebruiken. Zo wordt een gebogen lijn bijvoorbeeld vastgelegd met vier punten (figuur 13). Op het Kartografisch Laboratorium gebruiken we het systeem zelfstandig, zonder verbindingen naar andere Computers. In het artikel van Paul Schokker van het itc eiders in dit nummer, laat hij zien hoe een en ander ingepast kan worden in een Gis-omgeving. Maar er is geen enkele reden waarom een geografisch informatie- systeem niet zelf gebruik zou maken van de sten- Figuur 13. Het tekenen van gebogen lijnen gebeurt heel intui tief. Twee punten bepalen het begin en eind van de lijn, en twee punten dienen als 'handle'. Door de handle te draaien verändert de vorm. Door de handle langer te maken kun je een grotere 'kracht' op die vorm uitoefenen. cil/paint-metafoor. Daarvoor zijn voldoende goede re- denen, zo möge blijken uit wat we hiervoor gezegd hebben. Om het nog anders te stellen: wat heb je aan perfekte gegevens, als je ze niet met de juiste middelen in beeld brengt? gis probeert op alle fronten voorop te lopen. Een bewuste keuze van een imaging-model hoort daar zeker bij. Nieuwe vondsten Het is onze ervaring dat PostScript nieuwe ontwerp- vondsten mogelijk maakt, en wel op twee manieren: konventioneel en onkonventioneel. Konventionele oplossingen die voorheen al te kostbaar waren, zijn nu wel mogelijk. In de inleiding kwam vrijzetten van tekst en Symbolen al ter spiake. U heeft nu zelf gezien hoe gemakklijk dat gaat, zonder reprowerk. Omdat we nu goedkoper en sneller kunnen werken - vaak meer dan 5 keer - zijn er nadere oplossingen binnen bereik gekomen. Figuur 14 toont een paar van de experimenten die we het afgelopen jaar gedaan hebben. Sommige zijn kon ventioneel, sommige onkonventioneel, sommige zelfs bedenkelijk. Onkonventionele oplossingen zijn een echte uitdaging, maar het valt niet mee om er wat van te maken. Ten eerste heeft ieder van ons de beperkingen van onze huidige produktiemethoden verinnerlijkt. Het zal tijd kosten om dat weer los te laten. Hoe moeilijk het is om een simpele oplossing te vinden toont figuur 15. Ten tweede is een onkonventionele oplossing niet me- teen een goede. Sommige van de voorbeelden in figuur 14 zijn inderdaad bedenkelijk. Ook hier geldt: het kost tijd om er uit te halen wat er in zit. En laten we onder- tussen vooral niet vergeten dat het in de kartografie niet om technologie gaat, maar om kommunikatie. Besluit Het doel van dit betoog was te tonen dat het begrip imaging-model een wezenlijke betekenis heeft voor kar- KT 1989.XV.3 47

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 49