'Electronic Publishing' in een GIS-omgeving P.W.M. Schokker Dit artikel beschrijft de resultaten van een onderzoek naar de toepasbaarheid van zogenaamde 'Electronic- Publishing'-technieken binnen geografische informatie- systemen in het algemeen en binnen Arc/Info in het bijzonder. Verondersteld wordt dat de lezer enigszins bekend is met de mogelijkheden van geografische in- formatiesystemen. Voor de kartograaf heeft de produktie van gedrukte kaarten met behulp van geografische informatiesyste- men (gis) een aantal nadelen. Ten eerste biedt Gis software beperkte kaartontwerp-mogelijkheden. Ten tweede is de kontrole over het eindresultaat ook erg omslachtig. Verder is de uitvoerapparatuur, die ge- bruikt wordt voor de produktie van de eindfilms (voor geel, magenta, cyaan en zwart), erg duur. Het eerste doel van het onderzoek was te bekijken of door gebruik van bestaande Electronic-Publishing- technieken een beter kaartontwerp'gereedschap' zou ontstaan voor de kartograaf. Het tweede doel was te bekijken of de kaartproduktie met behulp van Electronic-Publishing-technieken goedkoper zou kunnen. Hiertoe is met Arc/Info en Electronic-Publishing- software op de Macintosh microcomputer een produk- tielijn voor kaarten opgezet. De ervaringen met die produktielijn vormen de kern van dit artikel, maar al- vorens die produktielijn te beschrijven zal ik een ver- klaring geven van de term 'Electronic Publishing'. Electronic-Publishing-technieken Naast Electronic Publishing (EP) worden verschillende andere termen gebruikt voor het längs elektronische weg publiceren van dokumenten: de bekendste van die termen is Desktop Publishing. De technieken gebruikt bij Electronic Publishing hebben als doel te komen tot een meer efficiente produktie van gedrukte dokumen ten. Die dokumenten bestaan zowel uit tekst als uit an dere grafische elementen (tekeningen, diagrammen, kaarten, foto's). In dit onderzoek is gebruik gemaakt van de volgende EP-technieken: 1. De pagina-beschrijvingstaal (pdl) PostScript. Deze taal vormt de centrale as in het hier beschreven publishing-systeem. PostScript maakt het mogelijk dezelfde bestanden zowel op läge resolutie (300 pun- ten per inch) als op hoge resolutie (2400 punten per inch) uit te voeren. 2. Publishing-software die PostScript-kode genereert. In dit onderzoek is gebruik gemaakt van de Softwa re Illustrator. Dit programma geeft de kartograaf een groot aantal ontwerpmogelijkheden. Publishing software voor pagina-opmaak is hier buiten be- schouwing gelaten. 3. Een microcomputer. De Apple Macintosh is vanwe- ge zijn zeer goede grafische mogelijkheden gekozen als zogenaamd publishing-platform. 4. PostScript laserprinter voor test prints op 300 pun ten per inch. 5. Fotozetapparatuur voorzien van een Raster Image Processor (rip). De Raster Image Processor interpre- teert het PostScript-bestand en zorgt ervoor dat het uitgevoerd kan worden door de fotozetapparatuur. (In het hier gebruikte publishing-systeem is het gebruik van een Scanner buiten beschouwing gelaten. In veel publishing-systemen is een Scanner echter wel een on- misbaar onderdeel.) In Nederland vinden in de grafische industrie op dit moment grote investeringen plaats in de hier genoemde apparatuur. Het aantal bedrijven, dat de beschikking heeft over fotozetapparatuur voorzien van een Raster Image Processor, neemt zeer snel toe. Men kan PostScript-bestanden in Nederland al bij een tiental be drijven laten uitvoeren. Naast de toename van het aantal bedrijven dat Post Script bestanden kan verwerken, neemt ook de geva- rieerdheid van de aangeboden diensten toe. Men kan PostScript-bestanden laten uitvoeren op kleuren- laserprinters (300 punten per inch) en het is ook moge lijk om rechtstreeks dia's te vervaardigen. De meeste PostScript-bestanden zullen echter uitgevoerd worden op fotozetapparatuur. Tevens vindt er in de grafische industrie een snelle toe name plaats van kennis ten aanzien van Electronic Pu blishing technieken. Zo is het maken van kleurscheidin- gen (geel, magenta, cyaan en zwart) via fotozetappara tuur al voor veel bedrijven een routine-handeling. De zeer grote schaal waarop de EP-technieken reeds nu hun toepassingen hebben gevonden in de grafische in dustrie is een van de argumenten om deze technieken ook te gebruiken voor de vervaardiging van kaarten. PostScript en Arc/Info Als aanloop op de beschrijving van de produktielijn zal ik de mogelijkheid beschrijven om vanuit Arc/Info KT 1989.XV.3 59

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 61