en de kaartelementen kunnen hun definitieve uiterlijk krijgen. De dementen kunnen eenvoudig voorzien wor den van kleur (in percentages geel, magenta, cyaan en zwart) en/of patronen. Men hoeft slechts de grafische kenmerken van een legendablokje te wijzigen en alle dementen, behorend bij die legenda-eenheid, verande ren ook. Figuur 2 laat een grondwatertrappenkaart zien vervaardigd volgens de hier beschreven procedure. Deze kaart is gedigitaliseerd in Arc/Info en het volledige kaartontwerp heeft plaats gevonden in Illustrator op de Macintosh. De ontwerpfase kan afgesloten worden met een test- uitvoer op een PostScript-laserprinter. De reproduktiefase van het produktieproces is vergele- ken met manuele kaartvervaardiging zeer kort. De fase begint met het opsturen van de PostScript-bestanden naar een fotozetbedrijf. Fotozetbedrijven kunnen de bestanden uitvoeren op film met een nauwkeurigheid van 1200 tot 2400 punten per inch. De kaart in figuur 2 is uitgevoerd op film met een resolutie van 1270 dots per inch. Eventueel kan van de vervaardigde films een kleurproef worden gemaakt. Daarna kunnen drukpla- ten worden vervaardigd en kan het drukken van de kaart beginnen. Evaluatie van de kaartproduktielijn Naast het hier beschreven ontwerpgemak biedt het pro- gramma Illustrator nog een aantal andere voordelen. Ten eerste behoudt men kontrole over het eindresultaat door de zogenaamde 'preview'mogelijkheden van het programma. Het tweede voordeel is dat men vertrou- wen kan op de kleurscheidingsmogelijkheden van het programma. Bestanden worden probleemloos geschei- den in de kleurseparatie-files. Door het rechtstreeks uitvoeren van de eindfilms vindt een aanzienlijke besparing plaats in tijd en in materiaalkosten. Het uit voeren van vier kleurseparaties (met een formaat van 30 X 40 cm) op de fotozetter kost ongeveer 225,-. Natuurlijk dient de investering in de Electronic- Publishing-apparatuur ook meegerekend te worden. Voor een volledig systeem, inklusief laserprinter, is men een bedrag kwijt van rond de 40.000,-. Het hangt sterk af van de produktiehoeveelheid of de aanschaf zieh loont. De problemen bij het gebruik van Electronic- Publishing-technieken dienen hier ook vermeld te wor den. Door de snelle ontwikkeling van de techniek lij- ken een aantal van de volgende problemen echter van tijdelijke aard. Het eerste probleem is dat het werken met grote bestanden (meer dan 500 Kbyte) op een microcomputer langzaam verloopt. Om het interaktieve werk met grote bestanden snel te laten verlopen is een krachtige micro computer nodig met een groot intern geheugen (4 Mbyte). Tevens is een modern of een verwijderbare harddisk voor gegevenstransport zeer gewenst. AI deze eisen ten aanzien van apparatuur maken de konfigura- tie extra duur. Aan de zijde van het uitvoerapparaat is een van de Problemen het beperkte formaat. De meest gebruikte fotozetapparatuur voert de bestanden uit op maximaal A3-formaat (30 X 42 cm). Uitvoer op groter formaat (max. 50 x 60 cm) is technisch al mogelijk. Er zijn echter nog zeer weinig bedrijven die bestanden op zul- ke formaten kunnen uitvoeren. Een ander probleem bij de uitvoer is dat men geen in- vloed heeft op de stabiliteit van het fotozetproces. Al leen bij een voortdurende bewaking van het fotozet- en ontwikkelproces is de kwaliteit van de uitvoer konstant. Bij onvoldoende kwaliteitsbewaking kunnen er afwij- kingen optreden in de rasterpercentages. Het vinden van een fotozetbedrijf dat strenge kwaliteitsnormen hanteert kan daarbij een probleem zijn. Tenslotte Gekonkludeerd kan worden dat het gebruik van Electronic-Publishing-technieken op dit moment voor de produktie van kleurenkaarten op klein formaat (A3) zeer aantrekkelijk is. Indien men de beschikking heeft over Arc/Info kan de hier geschetste produktielijn di rekt gebruikt worden voor kaartvervaardiging. Wanneer men over een ander geografisch informatiesysteem be- schikt is het basisidee, het gebruik van Electronic- Publishing-technieken, nog steeds bruikbaar. Er dient dan echter wel tijd geinvesteerd te worden in het ont- wikkelen van konversie-programmatuur. De investering in tijd en apparatuur loont zieh zeker, daar de produk tie in het vervolg sneller kan geschieden en de reeds aanwezige bestanden optimaal gebruikt kunnen worden. Noten Ing P.W.M. Schokker is praktijkdocent bij de Vakgroep Kar- tografie van het itc te Enschede. Het artikel werd in augustus 1989 gepresenteerd op het 14e internationale iCA-kongres, dat in Budapest (Hongarije) werd gehouden. 62 KT 1989.XV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 64