den. Ons advies is niet te werken op de manier, zoals jullie die je voorstellen, maar misschien kunnen andere instanties iets meer verteilen. Neem eens kontakt op met de technische universiteiten." Dat laatste advies hebben we ter harte genomen en be- halve bij een technische universiteit is ook informatie ingewonnen bij installateursbedrijven en bedrijven die elektromotoren vervaardigen. Aanvankelijk had men ook daar hetzelfde antwoord, maar na wat doorvragen werd men toch iets voorzichtiger: "Het zou misschien kunnen, maar we weten het niet zeker, omdat dit soort Problemen bij ons nooit is onderzocht." Een sprankje hoop begon te ontstaan. Na hernieuwd beraad is er aan de rrc-technici opdracht gegeven om samen met ons te onderzoeken wat die effekten dan uiteindelijk zouden zijn. Speciaal voor het onderzoek heeft de Technische Dienst van het itc een legergenerator aangekocht, zo- dat we in Staat waren om bestaande en gebruikte appa- ratuur te testen. De generator kan hoge Vermögens op- wekken en bovendien verschillende voltages en frekwenties produceren. Gemonteerd op een aanhanger kan de generator overal neergezet worden, zodat appa- ratuur ter plekke kan worden getest. De op dat moment bij ons bekend zijnde firma's, die handelen in gebruikte apparatuur, werden benaderd en wij stelden ons garant voor de eventueel nadelige gevol- gen van onze experimenten. Er is niet over een nacht ijs gegaan. De apparatuur is op alle specifieke vraagpunten getest. Bovendien is er nog gekeken naar de Staat van totaal funktioneren, de algehele konditie en uiteraard de aanschafprijs. En wat door de skeptici aanvankelijk werd vermoed, bleek in de praktijk in het geheel niet waar te zijn: Er was geen noemenswaardig grotere warmte- ontwikkeling in de motoren en warmte-elementen bij 110 Volt en 60 Herz. Overige elektronische en elektrische apparatuur of onderdelen funktioneerden normaal bij dit voltage en deze frekwentie. De draaisnelheid van de motoren en Ventilatoren bleek hoger te zijn bij 110 Volt/60 Herz, maar daar waar een specifieke rotatiesnelheid belangrijk was kon er gebruik worden gemaakt van op de appara tuur aanwezige regelweerstanden, zodat de exakte snelheid gekontroleerd kon worden. Daar waar de technische Staat van een apparaat te wensen overliet, bleek het zeer goed mogelijk deze te verbeteren en/of tot revisie over te gaan, mits goede technici aanwezig zijn om dit te realiseren. De aanschafprijs bleek in alle gevallen aanzienlijk lager dan de nieuwprijs, soms maar een tiende daar- van (zie tabel 1). Slechts een enkel onderdeel van een instrument werkte siecht: het vacuümventielklepje van de kontaktkast. Bij nadere Studie bleek dat een 60 Herz-frekwentie moei- lijkheden oplevert bij elektromagnetische apparatuur, of onderdelen daarvan, gemaakt voor 50 Herz. Echter, een ander voor de juiste frekwentie geschikt ventiel kon makkelijk worden aangeschaft en gemonteerd. Het eindoordeel in het gemaakte rapport was duidelijk: het onderzoek bleek op nagenoeg alle vragen een posi- tief antwoord op te leveren en het mondde dan ook uit in een voorstel, dat uiteindelijk moest leiden tot het vrijmaken van een budget voor mogelijke aanschaf van gebruikte apparatuur voor de inrichting van een karto- grafische reproduktie-afdeling. Fase 3: De aanschaf van apparatuur Het rapport werd gunstig ontvangen en na goedkeuring van het voorstel werd toestemming verleend voor het aanschaffen van instrumenten. Om te weten te komen welke instrumenten noodzakelijk waren, moest aller- eerst worden nagegaan welke praktische oefeningen werden opgenomen in de kursus. Vastgesteld kon wor den, dat alleen de meest essentiele kartografische reproduktie-apparatuur nodig was en dat het formaat niet groter dan 40 x 50 cm hoefde te zijn. Bovendien hoefde de apparatuur niet te zijn voorzien van allerlei extra's, omdat in principe soms overbodige onderdelen of toevoegingen vaak eerder nadelig dan voordelig wer ken bij de uitvoering van praktische instrukties in een kursus. Na de inventarisatie van de aan te schaffen instrumen ten kon worden overgegaan tot de koop. Dit bleek in het geheel niet moeilijk. Zoals thans nog steeds, is er voldoende aanbod van apparatuur op de gebruikte gra fische markt. Dusdanig veel zelfs, dat alle instrumen ten, die gekocht moesten worden, binnen een dag kon- den worden 'besteld' en naar het itc getransporteerd. Op het itc werd gezocht naar eventuele verborgen tech nische mankementen en werden, zo nodig, reparaties verricht. Deze 'nazorg' bleek wel degelijk waardevol, Tabel 1. De voor de kursus kartografie op het igac in Co- lombia aangeschafte kartografische reproduktie-apparatuur. Instrument Formaat (cm) Prijs Bouwjaar Konditie Ontwikkelproc. A 42 1000 1981 redelijk UV-kontaktkast 40x50 3000 1984 goed Kontaktkast 50x60 0 1971 goed Diazolichtdruk. 120 2000 1982 goed Montagetafels, divers 100 goed Ontwikkelkuvette 80x120 2000 goed Spoelmeubelen 60x80 100 redelijk Snijmes 120 100 goed Kompaktkamera 40x50 9000 1989 (nieuw) Ponsregisterapp. 30x40 100 redelijk Diverse art. (maatbekers, schalen, lampen enz.) 1000 1989 (nieuw) 64 KT 1989.XV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 66