want na grondige inspektie van bijvoorbeeld de ont- wikkelprocessor bleken enkele slangklemmen te zeer verroest te zijn om hun funktie in de toekomst te kun- nen blijven vervullen. Vervanging was in dit geval, en in het geval van enkele kleinere onderdeeltjes (zoals schroefjes en moertjes), noodzakelijk. Hieruit kan worden opgemaakt, dat inspektie voor in- stallatie geen overbodige luxe is, zeker als er door de verkoper geen garantie wordt gegeven op funktioneren. Tabel 1 geeft een overzicht van de instrumenten, die uiteindelijk voor het projekt zijn aangeschaft. Fase 4: Het ontwerpen van de kartografische reproduktieruimte Op het igac in Colombia was voor een laboratorium in totaal al 90 m2 beschikbaar, als volgt ingedeeld (figuur 1): t- Figuur 1. De indeling van de ruimte, zoals het vroeger was bij het igac. een ontwikkelruimte van 10 m2 met een aan- en af- voer van water en elektrische aansluitpunten met 110 Volt/60 Herz stroomvoorziening; een vergrotingsruimte van 12 m2 met idem elektra; een kleine opslagruimte van 12 m2; een grote ongebruikte ruimte van 54 m2 met elektra- aansluitingen. Naar onze mening bood deze ruimte een uitstekende mogelijkheid om een kleinschalige kartografische reproduktie-eenheid te ontwerpen en installeren, waar- bij de bestaande inrichting intakt zou kunnen worden gelaten. Het aantal verschillende soorten handelingen, dat zou moeten worden verricht binnen het praktische leerplan van de kartografische opleiding, was bekend: de reproduktie van kaarten en luchtfoto's; de ontwikkeling van papieren en films in rood en geel licht; het kontakten van orthochromatische films; het kontakten van UV-gevoelige films; het kontakten van pelfilms, gidsbeelden en kleuren- proeven; het aanbrengen van UV-gevoelige emulsies, zoals kleurenproef, gidsen en diazo's; het belichten en ontwikkelen van diazo's; het ontwikkelen van pelfilms, gidsbeelden en kleu- renproeven; de montage van films; het snijden van papier en film. Bovendien moest het nog mogelijk blijven om te kun nen vergroten met de reeds in gebruik zijnde vergroter. Met deze achtergrondinformatie kon een nieuwe ruimte-indeling worden gemaakt voor de gehele reproduktie-afdeling (figuur 2). Fase 5: De konstruktie van de mimten Terwijl in Nederland de instrumenten werden gekocht, geinspekteerd en gerepareerd, is men in het igac gaan werken aan de uitvoer van de plannen ten aanzien van de konstruktie van de nieuwe ruimten. Behalve de ruimte-indeling bevatten de ontwerpen ook een elektrisch schema en een schets voor de aan- en af- voer van water en ammoniadampen. De Problemen, die werden verwacht met betrekking tot het scholingsnivo van de timmerlui, loodgieters en elektriciens bleken in de praktijk in het geheel niet te bestaan. Goed getrainde vakmensen waren in Staat om in een zeer körte tijd alle ontwerpen op een professio- nele wijze uit te voeren. Bij het aanleggen van elektri- De ontwikkelprocessor, geschikt voor het ontwikkelen van film en papier. KT 1989.XV.3 65 -9.5 M- 12 M ontwikkel DOKA ONBENUTTE RUIMTE MAGAZUN ONBENUTTE RUIMTE 7.5 M

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 67