sehe stroomvoorzieningen was er bijvoorbeeld hoege- naamd geen enkel onverwacht obstakel voor de elektricien. Tenslotte werd er voor de reproduktiesektie een uitste- kende ruimte gekreeerd, waarin alles wat voor een goe- de werkbare situatie aanwezig moet zijn, ook daadwer- kelijk aanwezig is. Fase 6: De installatie van de apparatuur in Colombia Afgesproken was dat alle verpakte apparatuur niet zou worden geopend voordat de verantwoordelijke specia list uit Nederland in Bogota zou zijn aangekomen. Toen dat het geval was, is er gedurende twee weken Sa men met de voor de praktische oefeningen verantwoor-p delijke mensen en een technicus hard gewerkt om de installatie van en de instruktie op de instrumenten te kunnen realiseren. In körte tijd werd het instrumentari- um ontdaan van zijn ommanteling en dankzij de kolle giale samenwerking van de mensen van het igac waren we vlot in Staat de apparatuur te plaatsen en te laten werken. Na het testen van de apparaten op de werking van alle onderdelen kon gelukkig gekonkludeerd worden dat al les nog perfekt in orde was. Het materiaal kon toen ook worden uitgetest na justering van de kamera en af- stelling van de ontwikkelprocessor. Figuur 2. Het nieuwe ontwerp voor het kartografisch laboratorium van het igac. Het ammoniak-lichtdrukapparaat, waarmee Studenten gidsen op graveerfilm en lichtdrukpapier ontwikkelen. Toen dat was gebeurd, werden gedurende enkele dagen die stafleden praktisch gei'nstrueerd, die zieh vooral zouden gaan bezighouden met de praktische lessen in de kursus. Dit was geen overbodige luxe: men had maar weinig echte praktische reproduktietechnisehe er- varing en er was dan ook behoefte aan bijvoorbeeld kameratraining en oefening in gids- en kleurenproefver- vaardiging. Aan het einde van de installatieperiode is alles nog eens doorgenomen met de verantwoordelijke personen in het igac. En nadat aan de direkteur en het hoofd van de afdeling alle apparaten en ruimten waren ge- toond, konden we met recht trots zijn op hetgeen be- reikt was: een kartografisch reproduktielaboratorium, ingericht met relatief weinig geld. Konklusie Op dit moment funktioneren alle aangekochte instru menten perfekt, en verwacht mag worden dat alles de körnende jaren ook goed zal blijven werken. Het blijkt dus uitstekend mogelijk te zijn om gebruikte apparatuur te kopen en te gebruiken. Wel is er echter enige gezamenlijke grafisch/technische zowel als elek- tro/mechanisch/technische expertise voor noodzakelijk, om er zeker van te zijn dat de aan te schaffen instru menten inderdaad geschikt zijn voor verder gebruik. In Nederland zijn er diverse firma's, die goede gebruikte apparatuur leveren; de namen van deze firma's vindt u in grafische vakbladen als Graficus en Compres. Tot slot enige opmerkingen en adviezen voor de aan- schaf van gebruikte grafische instrumenten: Het is mogelijk om instrumenten, die geschikt zijn voor 50 Herz, te gebruiken bij 60 Herz-frekwentie, mits de zekerheid bestaat dat draaisnelheid en akku- ratesse niet nadelig worden bei'nvloed. Het is sterk aan te bevelen een garantie te vragen. Dit zal misschien wel leiden tot een hogere vraag- prijs, maar daar valt soms ook nog wel wat aan te doen. 66 KT 1989.XV.3 I9.5 Mi 12 M KONTAKT DOKA ONTW. DOKA MAGAZIJN CAMERA DOKA GANG UV RUIMTE INGANG 7.5 M

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 68