Figuur 4. Deel van een pagina uit het Oefeningenboek (ver- kleinde weergave): een juiste oplossing voor een oefening over kaartbeschrifting (paper Ormeling). J.H.R. van der Schuit - Kartografische aspekten van een nationaal geografisch gegevensbestand voor ruimtelijke ordening In het algemeen wordt een geografisch informatie- systeem (gis) gepresenteerd als een gemakkelijk te ge- bruiken stuk gereedschap voor het oplossen van kom plexe ruimtelijke vraagstukken. In de praktijk blijkt het gebruik van een gis echter niet probleemloos te zijn. Een van de belangrijkste vragen is hoe een gis op een vriendelijke en verantwoorde wijze toegankelijk ge- maakt kan worden voor gebruikers, die niet gespeciali- seerd zijn in geografische gegevensverwerking. In de meeste organisaties probeert een klein groepje van Gis-specialisten de gedifferentieerde groep eindge- bruikers te ondersteunen met ad hoc toepassingen waarin, voor zover mogelijk, hun kennis is ingebouwd. Gis-software-pakketten beschikken echter thans nog niet over de mogelijkheden om kennis van deskundigen op efficiente en interpreteerbare wijze op te slaan. Deze ad hoc toepassingen, die dus vaak oplossingen met beperkte flexibiliteit aandragen, zijn vaak niet op elkaar afgestemd en kunnen daardoor niet met elkaar kommuniceren, hetgeen niet bevorderlijk is voor de in- tegratie van gegevensbestanden. Met het oog op deze problematiek is de Rijksplanologische Dienst (rpd) dit jaar begonnen met de ontwikkeling van een op de ge bruikers gericht centraal geintegreerd geografisch gege vensbestand. De algemene uitgangspunten, die bij de ontwikkeling van het bestand worden gehanteerd, zijn: data-integratie gebruikers-orientatie loskoppeling van liggingsgegevens en kenmerken orientatie op proces en niet op produkt integratie van meta-informatie en intelligente gebrui- kersondersteuning. Konceptueel wordt in het gegevensbestand een onder- scheid gemaakt naar drie deelbestanden: 1. thematisch gegevensbestand (thematische kenmerken en meta-informatie); 2. liggingsgegevensbestand (koördinaatgegevens en to- pologie); 3. presentatie gegevensbestand (de parameters voor het produceren van kaarten, grafieken, tabellen e.d.). Rondom deze basis bevindt zieh een 'schil' met extraktie-, manipulatie- en presentatiefaciliteiten. In het thematische gegevensbestand wordt de veelheid aan gegevens gestruktureerd naar Ruimtelijke Objekt Typen (rot's) en Ruimtelijke Objekten (ro's) en op- geslagen volgens een gemeenschappelijk datamodel. In de 'schil' zijn de procedures voor data-extraktie opge- nomen, die voor elke toepassing hetzelfde zijn. In het liggingsgegevensbestand worden de naar rot's gestruktureerde ro's opgeslagen met behulp van de ii- brarian'-funktie van Arc/Info. Om het onderhoud van en de toegang tot de nationale bestanden te vergemak- kelijken, is Nederland volgens de bladnummering van de Topografische Dienst opgedeeld in 61 zogenaamde 'tegels'; een indeling onafhankelijk van de tijd en van administratieve en fysieke grenzen. Alleen gegevens van gelijke nauwkeurigheid en schaal van digitalisatie wor den in een zelfde 'bibliotheek' opgeslagen. De presentatie-database bevat de gegevens, die nodig zijn voor het produceren van verantwoorde (karto)gra- fische Produkten uit de thematische en liggingsgege- vensbestanden. In eerste instantie betreft dit de defini- tie van kaartsymbolen: kleur, grootte, hoek, type (punt, lijn of vlak) en het aantal lagen waaruit een symbool bestaat. Maar ook de visuele waarnemingseigenschap- pen (van Bertin, 1967) van (reeksen) Symbolen worden opgeslagen. Op basis van deze gegevens in de presenta tie database en de meta-informatie over de variabelen uit het thematische gegevensbestand (onder meer meet- nivo en onderwerpkode) wordt met behulp van kennis- regels het aantal Symbolen voor zover mogelijk geredu- ceerd tot een enkele geschikte reeks. De opslag en interpretatie van de kennisregels voor de symboolkeuze vindt buiten de Arc/Info ois-omgeving plaats. De kennismodellering voor het kennissysteem voor kartografische symboolkeuze wordt in opdracht van de rpd uitgevoerd in een samenwerkingsverband met de Vakgroep Kartografie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Begin 1990 zal een prototype van het gegevensbestand, geimplementeerd op een Sun-werkstation met Arc/Info, Oracle en C, en werkend met een beperkte hoeveelheid gegevens, operationeel zijn. Noot In een volgend nummer van het K.T. zal een volledig artikel van Van der Schuit worden opgenomen, waarin ook aan- dacht zal worden besteed aan de hier besproken materie. KT 1989.X V.3 Soulhampton BRÜSSEL S Plymoutn "Amiens Lyon Clermont-1 Limoges St Etienne 72

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 74