mogelijk werden gemaakt door de fi- nanciele ondersteuning van de bedrij- ven die te zien waren op de kleine beurs in het gebouw en die op voor- treffelijke wijze doorlopende de- monstraties gaven van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de kartografische reproduktie. Ook aan het enthousiasme van de bezoekers zelf is het te danken dat de dagen een sukses werden en dat de be- langstelling voor de kartografische reproduktie in ieder geval niet is af- genomen. Bezoekers van de lustrumdagen 'Re- pro 15' hebben de lezingenbundel toegezonden gekregen. Belangstellen den die hiervoor eveneens in aanmer- king willen komen kunnen dit laten weten aan de heer A.H. van Kesteren, kamer 1202, Postbus 20021, 3502 LA Utrecht, tel. 030-852887. Chr. J. Snabilie Verslag studiedagen 1989 Van 30 mei tot en met 2 juni 1989 werden in Amersfoort de studiedagen van de nvk gehouden. Ongeveer 30 deelnemers van zeer uiteenlopende bedrijven hadden zieh ingeschreven voor de 4 studiedagen, die als cen- traal thema hadden: Wervende kaar ten, bijvoorbeeld voor toerisme, ten- toonstellingen, attraktieparken en andere evenementen. De organisatie was in handen van J.A.M. Smeulders, in nauwe samen- werking met W. Gross, direkteur van de VW Gooi- en Vechtstreek. De be- doeling van de dagen was de theore tische ondergrond die in de lezingen gegeven zou worden uit te diepen aan de hand van een praktijkvoorbeeld. De heer Gross speelde hierbij de rol van opdrachtgever, die een wervende kaart wil laten maken van een toe- ristisch zeer aantrekkelijk gebied, na- melijk het gebied rond de rivier de Vecht (provincie Utrecht en Noord- Holland). Na de ontvangst met koffie opende de vice-voorzitter van de nvk, F.J. Ormeling, de studiedagen. Hierna trad J.A.M. Smeulders als eerste spreker op. Zijn lezing was hoofdzakelijk gebaseerd op eigen speurwerk in de Schaars aanwezige li- teratuur over het onderwerp werven de kaarten. Het toerisme is een van de belangrijkste doelgebieden waar- voor dit soort kaarten wordt vervaar- digd. Wervende kaarten die toe- ristisch van karakter zijn, moeten volgens hem aan meerdere eisen voldoen: 1. Het uiterlijk van de kaart moet er zeer uitnodigend uitzien voor de doelgroep. 2. Door de informatie op de kaart moet de doelgroep naar het gebied worden toegetrokken. 3. Bij gebruik van de kaart moet men alle relevante informatie kun nen vinden over het gebied. Bij het thema wervende kaarten is er naast deze kaart-inhoudelijke aspek- ten voornamelijk sprake van een gra fisch aspekt. De kaart moet boven 'de grijze massa' uitsteken, en zich- zelf direkt verkopen. De lezing van Smeulders waarin wer vende kaarten in het algemeen be- handeld werden, werd opgevolgd door een toespitsing op het studiege- bied door W. Gross. Als 'opdrachtge ver' gaf hij alle achtergrond- informatie over de Vechtstreek, die nodig zou zijn om te komen tot een redaktiemodel voor een Waterrecrea- tie- en routekaart voor het Vecht- en Usselmeergebied. Hierin passeerden onder meer de volgende dementen de revue: een stuk historie, kenmerken van het Vechtgebied, konkurrentie met andere watergebieden, het ont- breken (tot nog toe) van een kaart die speeifiek gericht is op de waterre- creant in het Vechtgebied, en de in- houdelijke eisen die aan de kaart ge- steld zouden worden. Na beide lezingen begon het idee van een waterroutekaart voor de deelne mers al veel meer te leven. Na de lunch kreeg de groep kartogra- fen versterking van 13 Studenten van de Hogeschool voor de Künsten uit Utrecht onder leiding van A.M. Lem- men. De bedoeling was dat de Stu denten het hele studieprogramma mee zouden gaan lopen, om de krea- tieve grafische aspekten (zo belang- rijk bij wervende kaarten) in de kaart (mede) vorm te gaan geven. Grafisch ontwerper P.P. Mijksenaar (Bureau Paul Mijksenaar, Amster dam) toonde aan de hand van een reeks dia's aan, aan welke eisen een wervende kaart moet voldoen vanuit het grafische gezichtspunt bekeken. Heel in het kort kan zijn betoog wor den samengevat met de AIDA- formule: 1. Attention: de kaart moet direkt opvallen tussen andere Produkten. 2. /nterest: de gebruiker moet overge- haald worden om de kaart te be- kijken. 3. Desire: de gebruiker krijgt de be- hoefte om het gebied beter te leren kennen. 4. Action: de gebruiker gaat naar het gebied toe. Parallel hieraan verlopen de drie lees- fasen (onderscheidbaarheid, opneem- baarheid en begrijpelijkheid). Dit houdt onder meer in dat een kaart zo duidelijk mogelijk moet zijn qua vormgeving, inhoud, kleurgebruik enz. en zo mogelijk ook zonder le- genda begrepen moet worden. Een KT 1989.XV.4 9

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 11