moeilijk om deze volgorde konse quent aan te houden. De oefeningen werden enigszins gemixed, maar uit- eindelijk kwam toch iedereen tot een ruwe opzet van het redaktiemodel. Het enthousiasme was bij sommigen zelfs zo groot, dat ze er moeite mee hadden om om 22.00 uur op te houden. Donderdag 1 juni begon vroeg met een lezing van F.J. Ormeling over manipulatiemogelijkheden met kaar- ten, een onderwerp dat voor werven- de kaarten van belang zou kunnen zijn. De toeristische gegevens moeten op een dusdanige manier worden weergegeven dat ze het maximale re- sultaat bereiken; de waarheidsgetrou- we afbeelding hoeft dan niet per de- finitie aangehouden te worden. Bij manipulatie onderscheidde hij 1. onbewuste manipulatie: klasse- indeling, projektie, grafische na- druk, karteermethode en 2. bewuste manipulatie: aanpassing topografie, aanpassing inhoud, aanpassing stijl, aanpassing kleur. Hierna volgde een schitterende diase- rie over panoramakaarten en de ver- vaardiging ervan door de groot- meester op dit gebied Beraan. Deze vorm van wervende kaarten laat een heel gebied leven voor de kaartge- bruiker. Vervolgens kon verder gewerkt wor den aan de oefening van de vorige dag. Er moest nu bepaald worden welke overige illustraties in de vorm van (delen van) foto's en tekeningen op de kaart zouden moeten komen en op welke positie. De vouwwijze van de kaart werd nu ook bepaald. Vooral de inbreng van de Hoge- school-studenten zou in dit onderdeel groot moeten zijn. Na de lunch was er een laatste bespreking door W. Gross betreffen de de overige niet-kaartgebonden in- formatie die op de waterroutekaart moest voorkomen en de eisen aan de specifieke kaart vanuit recreatief oog- punt gezien. Als 'echte opdrachtge- ver' zaaide hij flink wat verwarring door op het laatste moment met aan- vullende eisen te komen. De alledaag- se praktijk wordt tijdens de studieda- gen zeer goed geevenaard! Het laatste deel van de oefening bestond uit het vervaardigen van de totale lay-out van de kaart, in de vorm van een kompleet redaktiemo del. Hierbij zou in ieder geval het wervende karakter aan de orde moe ten komen. 's Avonds na het diner was de avond in principe vrij te besteden, maar voor de belangstellenden was er een leuke stadswandeling door het cen- trum van Amersfoort georganiseerd. Hoogtepunt van deze avond was het aanraken van de bout in de O.L.V. Kerk in het centrum, het geodetisch middelpunt van Nederland. De bedoeling van de laatste ochtend, vrijdag 2 juni, was om de zeven ver schallende ontwerpen voor de water routekaart in elkaar te schuiven om zo te komen tot een integraal redak tiemodel. Dit bleek makkelijker ge- zegd dan gedaan, omdat iedere groep zo zijn eigen visie en uitwerking van de kaart had, en deze was vaak moei lijk met andere te kombineren. Er kon niet gesproken worden van 'de' waterroutekaart. Als reden voor deze uiteenlopende ontwerpen kan het vol- gende worden genoemd: de opdracht is duidelijk, maar erg veel omvat- tend, vaak tegenstrijdig, niet altijd volledig en voor meerdere uitleggen vatbaar. Besloten werd om de zeven ontwerpen niet samen te voegen, maar de opdrachtgever te laten beslissen over de uiteindelijke uitvoe- ring van de kaart. De studiedagen werden na de nodige bedankwoorden afgesloten met een gezamenlijke lunch en ieder ging daarna met meer kennis en inzicht betreffende wervende kaarten naar huis. Een positieve zaak is dat deze studie dagen waarschijnlijk nog een vervolg krijgen in de vorm van een echte vaarwaterroutekaart van het gebied de Vecht. Direkteur van de VW, Gross, wilde hierover graag gesprek- ken voeren met kartografische be- drijven. Tot slot van dit verslag is een be- dankje voor de Organisator van deze dagen (J.A.M. Smeulders) op zijn plaats. Hoewel het niet eenvoudig was het hele programma alleen te moeten organiseren, heeft hij dit toch uitstekend gedaan. Mijn persoonlijke mening tenslotte is dat bij volgende studiedagen weer mensen uit andere vakdisciplines be- trokken mögen worden. Kombinatie van verschillende gezichtspunten le- vert vaak verfrissende ideeen op. S.M. van der Top Verslag Zomerkursus NVK In de behuizing van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag werd van 25 t/m 28 September 1989 de zevende NVK-zomerkursus gehouden. Voor de organisatie en samenstelling van deze kursus was de Werkgroep Kaartbe- heer verantwoordelijk, daarin bij- gestaan door mw M.H.G. Clement- Van Alkemade, mw M. Kok en K. Krijnders. Als onderwerp voor deze kursus stond op de aankondiging: Beschrijven van Kartografische Mate ria len. Wanneer men geen kennis had genomen van de verdere informatie over de kursus, bestond het gevaar om deze te zien als een herhaling van de Zomerkursus 1982. Dit was echter KT 1989.XV. 4 11

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 13