geenszins de bedoeling van de sa- menstellers. In 1982 was het kennis maken met en het toepassen van de Beschrijvingsregels voor Kartografi sche documenten, toen juist versehe nen, het uitgangspunt. Nu echter, werden alleen enkele velden uit de 'regels' behandeld met de bedoeling aan de kursisten bepaalde informatie uit het dokument te leren interprete- ren en daardoor de klant beter van informatie te voorzien en ook het aanreiken van alternatieven bij het beschrijven of inventariseren. Daar- om werd er een drietal velden uit de 'regels' behandeld die zieh uitermate lenen om kursisten een wat 'verdie- pend' inzicht te geven, te weten: het mathematisch veld (projektie, schaal, koördinaten), de kollatie (omvang en afmetingen van het dokument) en de meerdelige publikaties. Naast inlei- dingen die een toelichting vormden op de te behandelen stof, was veel tijd ingeruimd voor het maken van oefeningen en het gezamenlijk bespreken van de resultaten hiervan. De 24 deelnemers werden op de eer- ste dag door J. Smits namens de di- rektie van de Koninklijke Bibliotheek welkom geheten. Hierna sprak de voorzitter van de nvk, E.S. Bos. Hij wees op het belang van een goed funktionerend systeem tussen kaart- producent en kaartgebruiker. De kaartbeheerder en kaartbeschrijver kunnen hierbij een belangrijke rol vervullen als intermediair tussen bei de groepen. Deze kursus kan volgens de spreker een belangrijke bijdrage zijn om de kartografische informa- tiestroom naar de gebruiker te leiden. Hij wenste de deelnemers veel sukses bij hetgeen hen te wachten stond. Aan de hand van een dia-presentatie schetste de kursusleider J. Smits ver- volgens de problematiek die deze da- gen aan de orde zou komen. Het morgenprogramma sloot af met een lezing van M. Kok getiteld Over pun- ten, komma 's en informatievoorzie- ning, met als ondertitel 'Toeganke- lijkheid van kartografische informa tie in Nederland'. In haar inleiding zette mw Kok uiteen hoe haars in- ziens het toegankelijk maken van de kartografische informatie bereikt moet worden. Naast de beschrijving van het dokument dient vervolgens de groep van kartografische doku- menten toegankelijk te worden ge- maakt, middels een katalogus of in- ventaris. De hierin ontwikkelde theorie van ontsluiting in niveau's wordt vervolgens op een derde niveau bereikt door het maken van een over- zicht van kaartbeherende en -producerende instellingen. Als laat- ste en vierde niveau ziet mw Kok een kartografische-informatie-ontsluiting op landelijk niveau. Met deze lezing sloot het meer theoretische morgen programma af om vervolgens 's mid- dags en de drie volgende dagen over te gaan in het meer praktische ge- deelte van oefeningen, toelichtingen daarop en nabesprekingen. Het ma thematisch veld was het thema voor de middag van de eerste en daarop volgende kursusdag. Achtereenvol- gens werden behandeld: projekties, schalen en koördinaten. De lesstof werd aangeboden in de vorm van een aantal körte inleidingen, gevolgd door schriftelijke opgaven waarbij het nodige reken- en meetwerk moest worden uitgevoerd. Dit kursusonder- deel werd over het algemeen zeer po- sitief gewaardeerd, mede doordat het inhoudelijke inzicht en, op grond daarvan, de toepasbaarheid van de kartografische dokumenten voor de meeste deelnemers hierdoor een bre- dere dimensie kreeg. Op de derde kursusdag werd het kollatieveld be handeld. Niet zozeer lag de nadruk op het gebruik van de interpunktie maar op de mogelijkheden om in dit veld de fysieke kenmerken van het dokument aan te duiden. Voor de potentiele dokumentgebruiker zijn de gegevens uit dit veld belangrijke mee- wegende faktoren om te beoordelen of hij het nodig vindt het dokument te raadplegen. Zo passeerde niet al leen de omvang van dokumenten de revue (zoals 1 kaart in 9 bladen, 1 Se rie kaarten in 78 bladen, 1 satelliet- beeldkaart), maar ook de nadere fy sieke bijzonderheden (als op recto en verso, aan beide zijden bedrukt, in kleur). Ook de afmetingen van het dokument kwamen aan bod, met het eventuele begeleidende materiaal. Zelfs voor de geoefende beschrijvers was hier voldoende stof om hun me- thode aan die van anderen te toetsen. De laatste kursusdag was bestemd voor de behandeling van het onder- werp 'meerdelige publikatie's'. Dit kursusonderdeel was meer gericht op de kreativiteit van de deelnemers. Het was daarom ook bedoeld om de deelnemers de toepassing van de ver- schillende beschrijvingstechnieken meer eigen te laten maken. Vooral met de komst van de automatisering is het mogelijk geworden de beschrij ving zodanig te struktureren, dat on- derdelen manipuleerbaar zijn. Hier door wordt de Output flexibeler, en kan men desgewenst op het ene mo- ment een een-niveau beschrijving la ten produceren en op een ander mo- ment een meer-niveau beschrijving. Aan het begin van de middag werd het kursus-evaluatieformulier inge- vuld. Als samenvatting hiervan kan worden gezegd dat de deelnemers de kursus als goed tot zeer goed hebben ervaren. Suggesties voor een eventue le herhaling met een uitbreiding van de lesstof werden gedaan. In zijn slotwoord pleitte de vice- voorzitter van de nvk, F.J. Ormering, voor een landelijk centrum voor kar tografische informatievoorziening, waarbij zowel de dokumentgebruiker als de producent en beheerder van kartografische dokumenten gebaat kan zijn. Tenslotte overhandigde hij aan iedere deelnemer van de kursus een certificaat van deelname. Onder de titel Verslag beschrijven kartografische materialen wordt een syllabus samengesteld die als naslag- werk dienst kan doen. Deze publika- tie kan worden besteld bij de sekreta- ris van de Werkgroep Kaartbeheer (K.W.B. Giebel p/a KIT, Mauritskade 63, 1092 AD Amsterdam). De prijs zal ca. 25,- bedragen. G. Staal ICA Nieuwsbrief 13 In het dertiende nummer van de ica Nieuwsbrief worden de lezers weer op de hoogte gebracht van de werk- zaamheden van de kommissies en werkgroepen van de Internationale Kartografische Vereniging. Als u in deze of in de andere inhoud van de Nieuwsbrief gei'nteresseerd bent, kunt u een kopie aanvragen bij de sekreta- ris van de nvk (drs J. Russchen). De Kommissie Kaartproduktietechno- logie meldt de oprichting van enkele kleinere werkgroepen, die zieh onder meer richten op stroomdiagrammen, kaartontwerp in de praktijk en de vervaardiging van het rapport kaart- produktietechnologie 1987-1991. Ook de Kommissie Geavanceerde Technologie heeft verschillende werk- groepjes ingesteld, die aandacht besteden aan een van de volgende 12 KT 1989.X V.4

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 14