Het kartografisch gezicht van een databank B.J. Beers, C.A. van den Boogert en P. Mills Automatische vervaardiging van regiokaarten bij een afstandengids Inleiding Het vinden van de juiste route door een land als Ne- derland, met een komplex wegennetwerk dat vele plaat- sen verbindt, is van groot ekonomisch belang voor een veelheid van bedrijven en overheidsinstellingen. Tele Atlas in 's-Hertogenbosch levert hiervoor een skala aan Produkten, die gebaseerd zijn op databanken (door een Computer beheerde bestanden) met de nodige gegevens over het wegennet. Tele Atlas bouwt, onderhoudt en exploiteert dergelijke databanken zelf. Met de gegevens van dit soort databanken worden bijvoorbeeld ook autonavigatiesystemen van informatie voorzien, een on- derwerp dat nogal eens in het nieuws komt. Een ander, minder bekend produkt van zo'n databank is bijvoorbeeld de Afstandengids van Nederlandeen produkt van Tele Atlas, dat in 1987 al weer zijn derde druk beleefde. In deze gids worden de afstanden tussen ruim 6100 plaatsen en lokaties (industrieterreinen, ha- vens, ziekenhuizen, P R-stations en dergelijke) aange- geven. De afstandengids, die veel wordt gebruikt bij het beroepsgoederenvervoer, is gebaseerd op een data bank. De inhoud en detaillering van de gegevens is te vergelijken met een wegenkaart op schaal 1:200.000. De afstandengids is een lijvig boekwerk. In de gids staan niet alleen afstanden tussen diverse plaatsen, maar ook een grote hoeveelheid kaartjes, die het ge- bruik van de gids vergemakkelijken en behulpzaam zijn bij het plannen van een route. Voor een uitgave in gedrukte vorm zou de weergave van individuele routes een onhandelbaar boekwerk opleveren. Daarom is de kombinatie van afstanden en routes uitsluitend in digitale (elektronische) vorm be- schikbaar, enerzijds via Viditel en anderzijds als een PC-programma. In het nu volgende gedeelte wordt besproken, hoe de Afstandengids als boekwerk is opgezet en hoe de pro- duktie van de 3e editie ter hand genomen is. Vooral gaat daarbij de aandacht uit naar de produktie van de totaal 414 kaartjes, die in de gids zijn opgenomen. Op de technische realisatie van de automatische kaartver- vaardiging met behulp van Intergraph- en Scitex- apparatuur wordt uitgebreid ingegaan. De Afstandengids Wanneer 6100 lokaties in een afstandentabel worden ondergebracht, levert dit een matrix met ruim 37 mil- joen posities op. Dit is geen gebruikersvriendelijke ma- nier van presenteren. Daarom is in de Afstandengids gekozen voor een indelingsmechanisme per regio. Daarbij zijn in Nederland totaal 414 regio's onder- scheiden, die gekozen zijn aan de hand van belangrijke verkeersknooppunten en wegaansluitingen. In iedere re gio bevindt zieh een hoofdknooppunt met daaraan ver bünden een aantal plaatsen en lokaties. Het kriterium dat bepaalt bij welk hoofdknooppunt een plaats of lo- katie behoort luidt: de plaats of lokatie moet vanuit het hoofdknooppunt bereikbaar zijn längs 'de meest logische weg' zonder een ander hoofdknooppunt te passeren. Door het hanteren van deze definitie zullen de regio's elkaar vanzelf in meer of mindere mate gaan overlap- pen; dit is afhankelijk van de keuze van de hoofd- knooppunten. In de Afstandengids van Nederland zijn de afstanden tussen de 414 hoofdknooppunten weergegeven door een afgeleide matrixvorm. Daarin worden allereerst per hoofdknooppunt de afstanden naar de andere 413 hoofdknooppunten aangegeven. Bij ieder van de hoofdknooppunten behoort vervolgens een kaartje van de regio. Onder dat kaartje staan dan de afstanden tus sen het hoofdknooppunt en de bijbehorende plaatsen en lokaties. Voor ieder knooppunt is een aparte pagina geprodueeerd. Naast de afstanden worden, in voorkomende gevallen, ook nog de bijzondere Objekten (tunnel, toi, veerpont en dergelijke) vermeld, die gepasseerd moeten worden. Deze informatie is voor bijzonder vervoer, zoals ge- vaarlijke Stoffen, uitermate belangrijk. Het voorgaande wordt met een voorbeeld, als bijlage bij dit KT-nummer gevoegd, geillustreerd. Waarom automatisering? Het zal duidelijk zijn dat het produceren van 414 regio- kaartjes, die elkaar vele malen overlappen, maar waar- bij de inhoud (de regioplaatsen en -lokaties) telkens verschillend is, een zeer tijdrovende en moeilijk fout- loos te volbrengen taak is. De ervaringen met de, qua omvang meer beperkte, tweede druk van de afstanden gids Spraken voor zieh. Daar alle relevante gegevens in principe in digitale vorm beschikbaar waren, lag het voor de hand voor de vervaardiging van de gids ge- bruik te maken van geautomatiseerde Processen. Voor de hoofdknooppunten-pagina's was een en ander KT 1989.XV. 4 15

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 17