systeem extra stappen ondernomen. Bij rastersystemen moet in tegenstelling tot bij vektor- systemen een intersektie van lijnen expliciet bepaald worden. De intersektie kan zowel een gelijkvloerse kruising, een underpass-, als een overpass-situatie bete- kenen. Standaard is dit met sif niet te realiseren. Vlakken: Vlakken die in de kaart een kleurtint moesten krijgen, zijn in het vektorbestand speciaal gekodeerd. De grens is in bepaalde gevallen in het eindprodukt niet meer als zodanig zichtbaar, maar vöör het inkleur- proces wel aanwezig geweest. Daarnaast kan een vlak expliciet als polygoon gedefinieerd zijn, maar ook ont- staan zijn als gevolg van een (niet zonder meer toevalli- ge) interaktie van een aantal lijnelementen. Boven- staande leidt tot het gebruik van verschillende procedures voor vlakinkleuring. Teksten: Voor het afbeelden van tekst zijn er behalve het tekstveld en de positie-informatie ook gegevens voor font-type, korpsgrootte en kleur nodig. Dit wordt standaard door sif ondersteund. Belangrijke sekundaire informatie over bijvoorbeeld het vrijstellen van een tekstveld, moest echter meer impliciet overgedragen worden. Gezien het feit dat tekst enorme vektorbestan den in Scitex kreeert, werd tijdens de testfase voor een meerfase-gebruik van de vektor-naar-raster-tekst- processor gekozen. Zodra de in sif aanwezige tekstge- gevens in rastervorm omgezet waren, werd een sekun daire rastermanipulatie uitgevoerd ten behoeve van het vrijstellen of het voorzien van onderstreping. Problemen en konklusies Dat niet alles liep zoals verwacht zal niemand verwon- deren. Door de geringe menselijke invloed in het karto- grafische produktieproces konden er tijdens de produk- tie geen inhoudelijke fouten ontstaan. De Problemen zijn beperkt gebleven tot de technische en kommunika- tieve problemen, die nu eenmaal onlosmakelijk verbün den blijken te zijn met dit soort aktiviteiten. Het meest ingrijpende probleem werd in de eerste proefproduktie van vijf kaartjes gekonstateerd. De hoe- veelheid tekst op de pagina's bleek namelijk tegen een limiet van het Scitex-systeem aan te lopen. Bij de be- werkingen in het Scitex-systeem ontstonden dermate grote hoeveelheden punten, dat enkele fysieke omvangs- beperkingen overschreden werden. Omdat hier sprake was van een onwrikbare limiet, moest een oplossing be dacht worden, waarbij de tekst bijvoorbeeld per kaart- je gepartitioneerd zou worden. De hiervoor noodzake- lijke procedurele wijzigingen waren gezien de tijdsdruk echter onaanvaardbaar. Uiteindelijk is toen besloten om de reproduktie van de teksten in de tabellen onder de kaartjes via een fotozetmachine te laten verlopen. AI met al mag het projekt geslaagd genoemd worden. Ondanks het feit dat er nog enige kartografische Pro blemen aan het eindprodukt kleven voldoet het Pro dukt aan het doel. Deze wijze van produceren bleek duurder dan de handmatige methode, vooral vanwege het feit dat de nodige procedures moesten worden ont- wikkeld. Worden de ontwikkelingskosten buiten be- schouwing gelaten en wordt de tijdwinst gekapitali- seerd, dan kan men op zijn minst spreken van een kostenneutrale oplossing. De ontwikkelingskosten zijn niet uitsluitend naar het beschreven produkt toe te rekenen. Het feit dat Tele Atlas in de praktijk ervaring op heeft kunnen doen met een koncept, dat aanvankelijk slechts op papiei bestond, komt volledig ten goede aan andere projekten, welke kartografisch bezien veel belangwekkender zijn. In dit kader kunnen de ontwikkelingen welke onder meer ten behoeve van de anwb gaande zijn niet onver- meld blijven. De anwb neemt sinds eind 1986 deel in Tele Atlas. Een gevolg daarvan is dat de Europese rou- tekaarten als eerste uit een databank van Tele Atlas vervaardigd gaan worden. Vanaf juni 1987 wordt ge werkt aan een geautomatiseerd koncept hiervoor en eind 1987 werd een Start gemaakt met de initiele pro- duktie. Om deze ontwikkeling te optimaliseren heeft Tele Atlas sinds december 1987 een Scitex-systeem in huis. Alle ANWB-routekaarten van de uitgave 1989/1990 zul- len uit de Tele Atlas databank 'ENET1000' geprodu- ceerd worden. KT 1989.XV. 4 19

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 21