trt Folders Van de hierboven beschreven kaartsoorten verschijnen de meeste in foldervorm. Een aparte foldersoort treft men onder andere in Engeland aan waar een bepaalde busroute is uitgelicht. Längs deze busroute staan niet alleen de kerken en Scholen weergegeven maar ook de pubs met naam vermeld. Dat is nou eens Service (fi- guur 4). Ook (tijdelijke) wijzigingen in het netwerk worden veelal in strooi- of scheurfoldervorm uitgegeven. In Ge- neve geeft men deze wijzigingen op een heel charmante manier weer in vorm en formaat van een visitekaartje. Beleidskaarten Deze kaartsoort wordt meestal niet zichtbaar voor het publiek. Toch speelt zij een belangrijke rol in de funk- tie van het openbaar-vervoersysteem. Aan de hand van pianologische studies worden modellen en plannen uit- gewerkt in rapporten die, sterk ondersteund door kaar- ten, dienen te worden voorgelegd aan de politieke bestuurders. Omdat bestuurders doorgaans bedolven raken onder het aantal te lezen rapporten en de aan- dacht voor de tekst niet alle pagina's meegaat, dienen de kaarten en illustraties niet alleen de tekst aan te vul- len maar ook zo goed mogelijk samen te vatten. Met de körnende vernieuwde taakstelling voor het openbaar vervoer dienen alle plannen getoetst te wor den door de betrokken instanties. Aan deze plannen, waaronder Rail 21 (zie bijlage) en 'OV MAAL TWEE', wordt daartoe de nodige zorg besteed en ze worden voorzien van kaartmateriaal dat de toekomstige ontwikkelingen in beeld brengt. Het is juist in deze kaarten dat de meeste verbeeldingskracht gelegd moet worden, teneinde de plannen de werkelijkheidswaarde mee te geven die zij moeten krijgen. Bovendien moeten aan de kaarten ook grafisch ver- nieuwende aspekten worden toegevoegd waardoor het totale kaartbeeld verfrissend en aantrekkelijk moet worden voor de lezer. In deze opzet is men ook geslaagd bij het plan 2000 van de Deense Spoorwegen. Met meer dan twintig kaarten die, met een zelfde basis- opzet, kontinu varieren door nieuwe kleurstellingen, het gebruik van verlooprasters, verspringende patronen, trekt iedere kaart afzonderlijk, opnieuw de aandacht van de lezer. Stijlvormen Naast de reeds besproken 0-45-90 graden kaarten zijn ook nog andere stijlvormen in de vervoerskaarten te ontdekken. Deze stijlvormen hebben in de eerste plaats een nationaal karakter. Zo worden in veel Engelse kaarten de buslijnen niet als afzonderlijke lijn ver- toond maar krijgt het stratenplan een verschillende kleurkodering mee voor Straten met en zonder busver- voer. Doorgaans wordt hier de kleur geel gebruikt voor de Straten met buslijnen waarlangs de nummers van de buslijnen worden weergegeven. Dit principe werd voor het eerst toegepast in de buskaart voor Londen. In de 34 602 40 lane 34.40.411 t42.+43 ~J 51-BIP^ 602 g 5> GS> 3^ Figuur 4. Een typisch voor beeld van de 'Engelse stijl' met de vermelding van pubs längs de route. De Straten met buslijnen worden in een andere kleur weergegeven dan de overige Stra ten. Het routeverloop van de bussen kan enkel worden afge- lezen aan de hand van de zijdelings geplaatste nummers. Londense City opereert een zeer fijnmazig netwerk, waarbij de weergave en benoeming van alle bereden Straten bepalend is voor de orientatie van de reiziger. Het ruimtegebrek werd daardoor doorslaggevend voor wat anders een onmogelijke zaak zou worden om Stra ten, straatnamen alsook kleurgekodeerde buslijnen in dezelfde kaart op te nemen. In veel andere Engelse Ste den is dit principe overgenomen, maar het blijft na- tuurlijk lastig om de eigen busroute op een kaart te vinden en te volgen (zie ook figuur 4). Duitse kaarten vertonen onderling een Sterke overeen- komst in kleurstelling. Er bestaat een grote voorkeur voor het gebruik van voltinten van de elementaire kleu- ren cyaan, magenta en zwart, waaraan volgroen of knaloranje worden toegevoegd. Er mag met andere woorden geen twijfel over de signaalfunktie van de kleuren bestaan. Een ander terugkerend element in Duitse kaarten is de volledigheid van de ondergrond. Hierbij wordt soms uitgegaan van een komplete stadsplattegrond (van bijvoorbeeld Falkplan), maar doorgaans maakt men gebruik van de topografische kaart. In deze drang naar volledigheid staan de Duitse kaar- tenmakers niet alleen. De kaarten van Japan gaan in hun kwantitatieve informatie-overdracht zo mogelijk nog verder. Op een topografische ondergrond in grijs- druk met volledige beschrifting worden vervolgens in hierarchische lagen lijnen en tekst in bijvoorbeeld zachtrood, cyaan en zwart aangebracht waardoor geen Vierkante millimeter van de kaart onbenut blijft. In Frankrijk zijn het voornamelijk de kartografische bedrijven Lineale en Topo Nord die kaarten vervaardi- gen voor het openbaar vervoer. Alhoewel de stijl tussen de twee bedrijven verschillend is, zijn er ook Sterke overeenkomsten. De ondergronden worden door beide bedrijven geabstraheerd weergegeven in verschillende pasteltinten. Alle vervoerslijnen krijgen voorts een ei gen kleurkodering en, bij Lineale, een eigen lijnsym- KT 1989.X V.4 25 CO 'THE 0LD j CROW' rlN LIBRARY AND COLLEGE <T> ST. MARY'S SCH00L AN '•e

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 27