langrijk is dat de stappen in grootte herkenbaar zijn, zeker als twee verschillende toepassingen van grootte niet bij elkaar in de buurt staan en dus niet onderling vergeleken kunnen worden. Een richtlijn is om elke vol- gende stap tenminste !4 groter of l/5 kleiner te kiezen. Bij lettergroottes zou dat bijvoorbeeld, uitgaande van korps 8, een reeks opleveren van korps 5, 6V2, 8, 10, 121/2, 16, 20 enz. (korpsen in halve maten is voor mo derne zetapparatuur geen probleem meer). Tussenlig- genüe lettergroottes mögen 00k gebruikt worden, mits ze gekombineerd worden met een andere variabele, zo- als kontrast, spatieren enzovoort. Meerdere variabelen tegelijkertijd gebruiken, zoals kleur en lijnen, lettergrootte en letterkontrast (bijvoor beeld vetter) als extra kodering noemt men redundan- tie, hetgeen overtolligheid betekent: niet strikt noodza- kelijk, maar bedoeld als extra zekerheid voor de overdracht van de boodschap. Een meer subtiele variant op de variabele 'grootte' is kontrast. Zo kunnen binnen eenzelfde lettergrootte op- nieuw verschillen in belangrijkheid worden weergegeven door dünnere (magere) of dikkere (vettere) lettervarian- ten uit dezelfde letterfamilie. Een oplopende reeks van grijsvlakken is een voorbeeld van hierarchie door middel van kontrast. Dit kan nog versterkt worden door lichte tintvlakken te kombineren met donkere tekst en donkere tintvlakken met lichte tekst (diapositief). Onderscheidende variabelen Zonder dat er sprake is van een verschil in belangrijk heid kan de wens bestaan zaken van elkaar onder- scheidbaar te maken, bijvoorbeeld bij een tekst in meerdere talen, tussen zones of tussen verschillende tram- en/of buslijnen. Ook zijn kombinaties denkbaar van hierarchische en onderscheidende variabelen, zoals lettergrootte en kleur bij de haltenamen van verschillende metro-takken. Blauw is niet meer of minder belangrijk dan bijvoor beeld groen en daarom is kleur het middel bij uitstek om zaken van elkaar te onderscheiden. Wel moet reke- ning worden gehouden met natuurlijke representaties van de werkelijkheid of kultureel bepaalde associaties bij bepaalde kleuren, zoals water bij blauw, gras bij groen, bergen bij bruin, wit voor sneeuw, rood voor gevaar en geel voor 'let op!'. Door tintverschillen met behulp van rasters kunnen binnen een kleur ook hie rarchische verschillen aangegeven worden. Van oudsher kent de kartografie een soort hierarchie in gebruik van kleuren voor het aangeven van hoogtever- schillen, maar daarbij is meer sprake van een poging tot aansluiting bij de realiteit dan van een rangorde naar hoogte (en diepte); het komt toevallig mooi uit! Vanuit ergonomisch oogpunt moet het aantal kleuren bij de toepassing als kode tot ongeveer 8 beperkt blijven1. Zo zijn de verschillen tussen oranje, oranje- rood, rood, magenta en paars te gering om door de ge- bruikers trefzeker herkend en vervolgens juist geinter- preteerd te kunnen worden, zeker als ze niet bij elkaar in de buurt of op een ander produkt staan. Hoewel er tienduizenden verschillende lettertypes in omloop zijn, zijn maar twee hoofdgroepen belangrijk: letters met en letters zonder schreven. De lettertypes met schreven kunnen vanuit het oogpunt van onder- scheidbaarheid nog onderverdeeld worden in Mediaeval-, Bodoni- en Egyptienne-achtigen. Weliswaar dragen meer gedetailleerde verschillen in lettertypes bij tot de sfeer van het produkt, maar de gebruiker zal geen verschil zien. Een kombinatie van letters met schreven en letters zonder schreven kan binnen een pro dukt een effektief onderscheid geven. Ondersteunende variabelen Incidenteel kan het gewenst zijn onderdelen te bena- drukken. Algemeen geldt dat men voorzichtig en 'van onder af' te werk moet gaan als meer strukturele oplossingen, zoals toepassing van eerdergenoemde vari abelen, niet mogelijk blijken. Een woord kursiveren (onderstrepen mag tegenwoordig ook weer) en een woord spatieren zijn de meest beken- de toepassingen van tekstaksenten. Vet zetten sugge- reert daarentegen een hierarchisch niveau en is daarom als aksent vaak een te zwaar middel. Hetzelfde geldt voor het aksentueren van woorden of namen door mid del van hoofdletters, maar als de ruimte in de hoogte beperkt is en bij letters in onderkast de leesbaarheid in gedrang zou komen, kan het gebruik van uitsluitend kapitalen te verdedigen zijn. Typografische matrix In analogie met de grafische variabelen zou men voor de inhoud kunnen spreken van redaktionele variabelen. Ter voorbereiding op de visualisering door de vormge- ver, zou hiermee een Schema of matrix worden inge- deeld, waarin van elk onderdeel het hierarchische ni veau en de onderscheidende groep worden ingevuld: Voor een juiste invulling moeten natuurlijk per varia bele de toepassingsmogelijkheden bekend en opge- schreven zijn. Naast een aantal vaste uitgangspunten kunnen deze varieren per produktgroep. Als de matrix eenmaal is ingevuld kan hij in dezelfde vorm gevisualiseerd worden, dat wil zeggen ingevuld met per onderdeel de juiste grafische en typografische kode. Zo kan al in de matrix-fase globaal een indruk worden verkregen van het te verwachten resultaat en kunnen de meest in het 00g springende fouten gekorri- geerd worden, nog voordat een schetsmodel is gemaakt. Of op deze wijze de ideeen van Bertin een praktische KT 1989.XV. 4 kaartonderdelen visuele variabelen hierarchisch onderscheidend ondersteunend le 2e 3e A B C a b c 1 x 2x 3 x x 4 x x enzovoort 28

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 30