Maastrichtse milieu-invloeden integraal in kaart W.A. Verhave Aanleiding en doel van het onderzoek In 1982 heeft de gemeente Maastricht enkele oriente- rende onderzoeken laten uitvoeren naar de milieube- lasting in de woonwijk Boschpoort (figuur 1). De geluidsbelasting bleek zo hoog te zijn dat het gemeen- tebestuur vooralsnog besloot geen medewerking te ver- lenen aan nieuwbouw voor woningen in deze wijk. Naar aanleiding hiervan vroeg kamerlid Veldhoen de Minister van vrom (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde- ning en Milieubeheer) om een integrale beoordeling van de verschillende milieukompartimenten in deze wijk. De Minister Steide daarop een werkgroep in, die met 'Aanbevelingen voor een integrale aanpak bij de besluitvorming inzake ruimtelijke ordening en milieu' kwam. De gemeente Maastricht gebruikte zo'n integrale aan pak voor de milieuparagraaf van het struktuurplan Maastricht, dat werd herzien. Dit zogenaamde Project Integratie Milieubeieid Maas tricht PIM had tot doel: het leveren van bouwstenen voor een gemotiveerde keuze tussen aktuele en ge- wenste ruimte voor de bestemmingen industrie en ver- keer enerzijds en de bestemming wonen anderzijds, op grond van een integrale milieuzonering. Afbakening van de onderzoeksopdracht Het PIM-onderzoek omvat alle voor Maastricht speci- fiek zoneerbare milieu-invloeden op struktuur- planniveau. Het betreft: de geluidinvloeden voor zover geregeld in de Wet ge- luidhinder (industrielawaai, wegverkeerslawaai, rail- verkeerslawaai); de invloed van de externe veiligheid, ontleend aan het Indikatief Meerjarenprogramma Milieubeheer en de Integrale nota LPG (wegtransport, LPG-reser- voirs, spoorwegemplacement en opslag bij bedrijven); de invloed van de luchtkwaliteit, ontleend aan de Wet inzake de luchtverontreiniging, het Indikatief Meerjarenprogramma Lucht en diverse andere publi- katies (gassen, stof en geur). AI deze milieu-invloeden moesten op een onderling vergelijkbare wijze worden gepresenteerd in het kader van het struktuurplan Maastricht. Op een struktuur- plankaart moest worden weergegeven welke beperkin- gen het milieu aan de ruimtelijke ontwikkeling van de stad oplegt. Maastricht is een schitterende, oude industriestad met grote vestigingen van keramische, papier- en glasindus- trie vlakbij het stadscentrum. Het akoestisch onder zoek zonering industrieterreinen Maastricht had be- trekking op negen industrieterreinen met 220 bedrijven. In het kader van dit akoestisch onderzoek is ook een verkeerslawaai-inventarisatie uitgevoerd. Ten behoeve van het PIM kon worden volstaan met een aktualise- ring van het geluidsbeeld en met het onderling vergelijkbaar presenteren. Van de externe veiligheids- en de luchtkwaliteitsinvloe- den was bij de aanvang van het onderzoek weinig be- kend. Deze invloeden zijn gemeten en/of berekend om de milieubelasting in elk punt van Maastricht te leren kennen. De bepaling van de milieubelasting Over de plattegrond van Maastricht is een raster van 50 x 50 m gelegd. In alle 30.000 rasterpunten is de milieubelasting berekend. Voor industrielawaai is de invloed van de bedrijven vastgesteld met overdrachtsberekeningen uitgaande van emissiemetingen. Als meerdere bedrijven op een te zoneren industrieterrein liggen, is de geluidsbelasting in alle rasterpunten afkomstig van die bedrijven op dat industrieterrein logaritmisch opgeteld. De invloed van rail- en wegverkeerslawaai is op analoge Figuur 1. De woonwijk Boschpoort in Maastricht vanuit de lucht (foto: KLM Aerocarto). KT 1989.XV.4 31

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 33