Figuur 3. Beleidsmaüge vergrendelingskaart (zwart-wit- opname van een gekleurd origineel). worden in eerste instantie getoetst aan de beleidsmatige vergrendelingskaart. Levert die konflikt met een poten- tiele bouwlokatie, dan vindt een belangenafweging plaats met de overige ruimtelijke ordeningsfaktoren. Deze belangenafweging kan leiden tot toetsing van de bouwlokatie aan de wettelijke vergrendelingskaart. Wanneer naar de letter van de wet de lokatie ook niet geschikt is, moet van de bouw worden afgezien. Milieukartering In de PIM-rapportage zijn de kaartjes opgenomen van de milieu-elementen, die konden worden gevisualiseerd, van alle onderscheiden milieu-aspekten, van de drie milieukompartimenten en van de wettelijke en be leidsmatige vergrendeling. Deze kaartjes op A3-formaat met schaal 1:25.000 be- slaan bijna het hele grondgebied van de gemeente Maastricht. Konsekwent is dezelfde presentatiewijze aangehouden met gele, oranje en rode gebieden. De gebieden zijn be- grensd door de kontouren met milieuscore 0, 1 en 2 met steeds dezelfde pianologische betekenis. Om te beoordelen of een woningbouwlokatie milieuhygienisch verantwoord is, raadpleegt men eerst de beleidsmatige vergrendeling. Ligt de lokatie in het oranje gebied dan kan men vervolgens de wettelijke vergrendelingskaart raadplegen. Wanneer de lokatie hier ook oranje is aangegeven, kan achtereenvolgens in de kompartiment-, aspekten- en elementenkaartjes wor den teruggezocht, welke milieu-invloed verantwoorde- lijk is voor de kleur. Deze deduktieve wijze van terugzoeken van de milieu- informatie, leidt uiteindelijk tot de bron(nen), waarvan de milieu-invloed moet worden verminderd, om de bouw alsnog mogelijk te maken. De kontouren voor het PIM-Maastricht zijn getekend met behulp van het grafisch systeem AutoCad. Desge- wenst kan ook met Intergraph of Arc/Info worden gewerkt. Als de ondergrond (met name de bebouwing en de infrastruktuur) digitaal kan worden aangeleverd, kan de broninformatie aan dat grafisch bestand worden ontleend of als aanvulling in dat bestand worden on- dergebracht. Het is mogelijk om aparte overlays voor wonen, wer ken, voorzieningen, infrastruktuur en milieu te maken ten behoeve van de ruimtelijke ordening. Met behulp van de overlay-techniek kan de keuze van de gewenste ruimtelijke ontwikkelingen ten behoeve van het struk- tuurplan op een technisch verantwoorde wijze plaats- vinden en inzichtelijk worden gemaakt. Een belangrijke stap in de richting van deze objektieve benadering van de planologie is gezet met de introduk- tie van de methode om het milieu integraal in kaart te brengen. De kracht van deze wijze van presenteren van het milieu als geheel, ligt in het begrijpelijk maken van de mate en omvang van de juridische belemmeringen, die het milieu aan de ruimtelijke ontwikkeling van de stad oplegt. De milieubelasting in de woonwijk Boschpoort was de aanleiding voor de uitvoering van het PIM. De wijk ligt nu in zijn geheel in het oranje gebied. Iedereen accepteert en begrijpt dat de woonwijk pas uitgebreid kan worden als de sanering van de relevante bronnen in dat gebied is uitgevoerd. Noot Ir Wim Verhave is hoofd adviesgroep 'Geluid en Bouwfysica' van Haskoning Koninklijk Ingenieurs- en Architectenbureau (Berg en Dalseweg 61-81, Postbus 151, 6500 AD Nijmegen, tel. 080-228015). Hij heeft de integratiemethode ontwikkeld voor het Projekt Integratie Milieubeieid PIM-Maastricht. Noot van de redaktie Aanleiding voor de redaktie om ir Verhave te vragen een arti- kel te schrijven voor KT was een artikel Over het PIM- Maastricht in ROM-Magazine Over Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (nr. 8-9, augustus/september 1988, pp. 13-17). In dat artikel - geschreven door een niet-kartograaf - vielen ons vooral de volgende zinsneden op: Van het rapport zijn de kaarten het meest sprekend. Wethouder Peters zei steeds tegen ons: "ik ml geen subjectie- ve oordelen, maar ik wil gewoon precies weten waar ik wel of niet nieuwbouw kan plegen en waar welke Industrie past. Dat moet ik dan duidelijk kunnen presenteren, zodat ik aan Jan en alleman kan uitleggen wat ik van plan ben. Niet met formules, maar gewoon simpel". Dankzij de kaartjes kan de wethouder dat nu inderdaad. De charme van deze kaartjes.is dat de rijstebrijberg van gegevens in een oogopslag te overzien is. KT 1989.X V.4 35

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 37