Scanners voor kartografie H.M. Bosma, J.E. Drummond en L. Raidt Inleiding In opdracht van de oeepe (Organisation Europeenne d'Etudes Photogrammetriques Experimentales) is on- derzoek gedaan naar twee verwante onderwerpen. In de eerste plaats is gei'nventariseerd welke Problemen in de praktijk optreden bij het scannen van kaarten. In de tweede plaats is onderzocht wat de mogelijkhe- den en beperkingen zijn van goedkope Scanners. Voor het eerste deel van het onderzoek is door middel van enquetes en gesprekken uitgezocht welke Proble men er in de praktijk zijn ontdekt en welke oplossin- gen inmiddels zijn ontwikkeld. De oeepe wil namelijk het uitwisselen van ervaring stimuleren en koördineert het gezamenlijk onderzoek naar de resterende Pro blemen. Het tweede deel van het onderzoek rieht zieh op de kwaliteit van goedkope Scanners. Tot dusver vormden de hoge kosten een beletsel voor toepassing van Scan ners in de kartografie. De laatste jaren is er een groot aanbod aan goedkope Scanners en we vroegen ons af of de kwaliteit daarvan inmiddels goed genoeg is voor kartografische toepassingen. Op basis van literatuur is uitgezocht wat de kenmerken zijn van tweeentwintig verschallende Scanners. Drie daarvan hebben we zelf kunnen testen. Door wie is het onderzoek uitgevoerd? De oeepe is een samenwerkingsverband van kartografi sche bedrijven en instellingen in 12 Europese landen (Belgie, Denemarken, Finland, Frankrijk, Italie, Neder- land, Noorwegen, Oostenrijk, Verenigd Koninkrijk, West-Duitsland, Zweden en Zwitserland). In het kader van het samenwerkingsverband wordt informatie uitge- wisseld en gezamenlijk onderzoek gedaan. De hier besproken onderzoeksopdracht komt van de Werkgroep Automatisch Digitaliseren van OEEPE-Kommissie D (met ir H.J.G.L. Aalders als kontaktpersoon voor Ne- derland). De Werkgroep heeft een onderzoeksprogram- ma van drie fasen vastgesteld, dat betrekking heeft op de toepassing van Scanners. In dit artikel wordt verslag gedaan van de eerste fase, waarvan het onderzoek ge- durende enkele maanden in 1988 en begin 1989 is uit gevoerd bij de Vakgroep Kartografie van het itc in En- schede. In de tweede en derde fase zal het onderzoek zieh richten op het vektoriseren van gescande beeiden en het köderen van punt-, lijn- en vlakelementen. Werkwijze Voor het inventariseren van problemen en oplossingen bij het toepassen van (dure) Scanners werd het onder zoek opgebouwd uit de volgende onderdelen: literatuurstudie; enquetes (tweemaal zijn vragenlijsten rondgestuurd, eenmaal testvoorbeelden); het verzamelen van een aantal realistische kaartfrag- menten om te gebruiken als testvoorbeelden; het opstellen van een checklist voor het beoordelen van de prestaties van Scanners. De kwaliteit van goedkope Scanners werd onderzocht door verschallende testdokumenten te scannen met een drietal goedkope apparaten. Deze werden verkozen uit een allereerst samengesteld overzicht van alle beschik- bare Scanners met een prijs beneden de 20.000 gülden. Literatuurstudie De ontwikkelingen gaan zo snel, dat er nog bitter wei nig handboeken en naslagwerken over het onderwerp scannen bestaan. De basisgegevens voor dit onderzoek werden daarom verzameld uit tijdschriftartikelen, handleidingen, folders, bezoeken aan beurzen en konfe- renties. Op basis van deze gegevens ontstond het volgende al- gemene beeld. De toepassing van Scanners wordt de laatste jaren snel populair. De Scanners worden goed- koper en werken snel. De goedkope Scanners werken met steeds hogere resoluties, en de bijgeleverde Softwa re biedt steeds meer mogelijkheden om het gescande rasterbeeld te bewerken. Wat is een Scanner? Een Scanner maakt van een origineel dokument (bij- voorbeeld een kaart) een 'digitale kopie' in de vorm van een rasterbestand, opgeslagen in het geheugen van een Computer. Het rasterbestand kan weer zichtbaar worden gemaakt op het beeldscherm van de Computer. Scanners worden voor uiteenlopende doeleinden ge maakt, zoals het vervaardigen en overseinen van faesi- mile's (telefax), voor digitale beeldverwerking ten be- hoeve van pagina-opmaak en het maken van kleurseparaties en litho's. Hoewel geen enkele Scanner uitsluitend en alleen ont- 36 KT 1989.XV. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 38