I« 1 worpen is voor de verwerking van kaarten, kunnen de reeds bestaande Scanners daarvoor wel worden ge- bruikt. Hoe kan een Scanner worden toegepast bij het maken van kaarten? Als een kaart eenmaal is gescand, is het mogelijk om er met een printer direkt weer een afdruk op papier van te maken. Dit is echter uiteraard niet meer dan een omslachtige manier om een kopietje te maken. Maar als een kaart eenmaal gescand is, wordt het ook mogelijk om hem in de Computer bij te werken en te veranderen. Toevoegen en weghalen van bijvoorbeeld lijnen gebeurt dan op het beeldscherm en als de bijge- werkte kaart daarna wordt afgedrukt ziet hij er steeds 'als nieuw' uit. Omdafc de niet veranderde elementen kunnen worden behou'den, begint het in dat geval de moeite te Ionen. Het is echter toch vrij veel werk om wijzigingen netjes aan te brengen in een rasterbestand. In veel gevallen is het daarom efficienter om de gescande kaart eerst te vektoriseren en daarna de wijzigingen aan te brengen in het vektorbestand. Het verschil tussen een raster bestand en een vektorbestand werd beschreven in een artikel van Bosma in Kartografisch Tijdschrift 1989.XV.11. Een vektorbestand heeft de volgende voordelen boven een rasterbestand: eenvoudig aanbrengen van wijzigingen; minder computergeheugen wordt in beslag genomen; 'feature-coding': het is mogelijk om veel informatie over kenmerken in de vektorbestanden te bewaren. In een informatiesysteem kan een lijn bijvoorbeeld gekenmerkt worden als zijnde een waterleiding, aan- gelegd in 1973, met een diameter van 10 cm. Er zijn drie manieren om op basis van een bestaande kaart een vektorbestand op te bouwen (zie figuur 1). De eerste mogelijkheid is om de originele papieren kaart op een digitaliseertafeltje te plakken en met de Cursor over te trekken. Er ontstaat dan rechtstreeks een vektorbestand. Het is ook mogelijk om de originele kaart te scannen, maar hij wordt dan wel in de Computer opgeslagen als een rasterbestand. Dit rasterbestand kan op twee ma nieren worden omgezet in een vektorbestand. Allereerst kan het rasterbestand automatisch door speciale Soft ware worden gevektoriseerd. Het weinige handwerk is hiervan het voordeel. Het nadeel is echter dat het resul- taat een Spaghetti van betekenisloze vektorlijnen is. Omdat Software voor het automatisch vektoriseren steeds beter en goedkoper wordt, zal daar in de volgen de fase van het onderzoek nader aandacht aan worden besteed. Een andere mogelijkheid om van een gescande kaart een vektorbestand af te leiden is om het rasterbestand op het beeldscherm zichtbaar te maken en het dan handmatig over te trekken door middel van bewegingen van een Cursor op het beeldscherm. Dit levert veel meer handwerk op, maar het voordeel is - net als bij het ge- bruik van een digitaliseertafel - dat de tekenaar direkt al bij het overtrekken de gewenste lijnen kan selekteren en van een kode voorzien. Bij körnend voordeel is dat de samenhang tussen de vektorlijnen en het volledige rasterbestand goed zichtbaar is. In de praktijk komen nu ook mengvormen van raster bestand en vektorbestand voor. Een grootschalige topo- grafische kaart kan bijvoorbeeld worden gescand en ge- woon als rasterbestand op het beeldscherm afgebeeld. Daaroverheen kunnen dan op het beeldscherm de nieu- we gegevens voor bijvoorbeeld de waterleidingen wor den getekend en deze kunnen dan worden opgeslagen als een vektorenbestand. Op deze manier is het niet no- dig om ook de hele topografie te vektoriseren. document bijwerken V scannen 15 -c ~o S E J L E op het beeldscherm bewerken V op het beeldscherm overtrekken op het beeldscherm bewerken Figuur 1. Opbouwen van een vektorbestand op basis van een originele kaart. KT 1989.X V.4 37 originele kaart aangepaste kaart _QJ CD CD t/5 CD CD O) raste r bestand C _C CD 3 35 c O <D 03 aangepast rasterbestand vectorbestand aangepast vectorbestand

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 39