1 op basis van hun dikte. Wel is het mogelijk lijnen te onderscheiden op basis van kleur en vorm. Goedkope Scanners kend en gevektoriseerd. Sommige Software is wel in Staat om een onderbroken lijn te vektoriseren door de gaten in een lijn over te slaan, maar dat levert weer een verkeerd resultaat op als de tussenruimte tussen verschillende lijnen klein is, bijvoorbeeld bij hoogtelijnen. Sommige Software vektoriseert een on derbroken lijn door van elk lijnelementje de diago- naal te vektoriseren. Het resultaat is dan een hele- boel diagonale vektorlijntjes en daar is niets mee te beginnen. Ook als een onderbroken lijn erg veel bochten maakt raakt de Software het spoor bijster. Het automatisch laten toekennen van 'feature Co des' levert vele Problemen op. Tekst en puntsymbo- len zijn in de kontext van een kaart moeilijk te her kennen. Het is ook moeilijk lijnen te onderscheiden Figuur 4. Fragment van testdokument 9. KT 1989.X V.4 De Scanners die tot dusver worden toegepast voor kaartproduktie zijn prijzig. Gerenommeerde merken als Scitex, SysScan, Hell en Optronics leveren Scanners voor ca. 50.000 tot 500.000 gülden per stuk. Maar sinds enkele jaren is er ook een groot aanbod ontstaan van eenvoudige Scanners, die slechts 500 tot 20.000 gülden kosten. Deze relatief goedkope Scanners worden speciaal geproduceerd voor toepassingen zoals telefax en desktop-publishing. Wellicht kunnen deze ook worden toegepast in de kartografie. Het lichtgevoelige element van een Scanner tast het ori- gineel strook voor strook af. Op basis van de manier waarop de kop van de Scanner längs het origineel be- weegt kunnen we drie soorten goedkope Scanners on derscheiden: 1. Flat-bed Scanners. Bij onder meer de AGFA Focus ligt het origineel stil op een glasplaat en het lichtgevoelige element van de Scanner beweegt er onderdoor. Een Scanner met glasplaat heeft uiterlijk veel weg van een gewoon fotokopieer-apparaat. Het maximum formaat voor het'Origineel is doorgaans A4. De normale resolutie isi doorgaans 300 dpi (dots per inch) (85 micron), nifiar in enkele gevallen ook 400, 600 of zelfs 800 dpji- 2. Sheet-fed Scanners. Bij onder meer de SCAN-CAD en Thunderscan wordt het origineel längs de scannerkop geleid. Uiterlijk lijkt het apparaat wel wat op een schrijf- machine of printer. Het origineel moet plat en buig- zaam zijn, want anders kan het niet door de Scan ner gedraaid worden. In sommige Scanners is het lichtgevoelige element van de Scanner breed genoeg om een A4 pagina in een keer over de hele 21 cm breedte af te tasten. In andere Scanners beweegt de scannerkop voortdurend van links naar rechts längs het origineel. De maximum breedte voor het origi neel is doorgaans 21 cm. De lengte is in principe on- beperkt. De maximale resolutie is doorgaans 300 dpi. 3. Hand-held Scanners. Scanners als de Handyscanner bieden de minste mo- gelijkheden: gebruiksgemak en nauwkeurigheid la ten veel te wensen over. Met deze kleinste Scanners - die uiterlijk veel weg hebben van een computer-muis - kan een strook van maximaal ca. 6 cm worden ge- scand. De gehele Scanner moet met de hand over het origineel worden gesleept. Het is natuurlijk mo gelijk om meerdere banen naast elkaar te scannen, maar het vergt een wel erg vaste hand om daaruit nog een passend beeld samen te stellen. Handscan ners worden voornamelijk gebruikt voor het tele- faxen. De resolutie van doorgaans maximaal 200 dpi is daarop afgestemd. 2Ü-88 '2828 8288 ^28^7 -2600~ Wwoi. 262 269O Zorn. 286Ü

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 43