Overzicht van een aantal goedkope Scanners In de literatuur en op beurzen vonden we in het voor- jaar van 1989 tweeentwintig verschillende goedkope Scanners, waarvan sommige bovendien onder meerdere merknamen te koop zijn. De inventarisatie is volledig beschreven in ons voorlopige onderzoeksrapport2 en samengevat in een artikel in het International Journal on Geographical Information Systems3. Checklist voor Scanners Bij het inventariseren en beoordelen van Scanners han- teerden we een uitvoerige checklist (zie tabel 2). Deze hebben we - met enkele wij zigingen - overgenomen van Lauenstein, Meinecke en Otschik4. Naar aanleiding van enkele punten in de checklist kun- nen nog de volgende opmerkingen gemaakt worden: (Ad 5) Zonder goede Software is de Scanner waarde- loos. Bij de meeste Scanners wordt een specifiek pro- gramma aanbevolen voor de besturing. Sommige pro- gramma's geven niet alleen de mogelijkheid om de Scanner te besturen, maar zijn tevens geschikt als vol- waardige tekenprogramma's voor het bewerken van de rasterbestanden. Weer andere Software is in Staat tekst te herkennen hetgeen handig kan zijn voor het verwer- ken van omvangrijke tekstdokumenten. Teksten in kaarten kunnen echter erg moeilijk automatisch wor den verwerkt, want zij zijn divers en niet altijd hori zontaal. (Ad 6) Prijzen van Scanners kunnen ver uiteen lopen. Het loont beslist de moeite om bij verschillende dealers prijzen op te vragen. Scannersoftware is al dan niet bij de prijs inbegrepen. (Ad 7) Voor het scannen van driedimensionale Objek ten zijn de door ons onderzochte Scanners niet ge schikt. Bij een flat-bedscanner en een hand-held Scan ner is het nog wel mogelijk een pagina uit een boek te scannen, maar bij een sheet-fed Scanner is dat niet het geval. (Ad 8) De formaten A4 en 'Letter' zijn zeer gangbaar; Figuur 5. Fragment van testdokument 10. Figuur 6. Fragment van testdokument 11. in twee gevallen was het het maximum formaat, in twee andere gevallen was dat zelfs AI. (Ad 24) Een belangrijke vraag is hoeveel grijswaarden een Scanner kan registreren. De meest eenvoudige scan- nersoftware registreert slechts twee grijswaarden: elke pixel is öf zwart öf wit. Per pixel wordt dan slechts een 'bit' informatie opgeslagen. Indien per pixel twee bit informatie kan worden opgeslagen is het mogelijk om vier grijswaarden te registreren. Een vier-bit-scanner is aldus in Staat om 16 grijswaarden te registreren, vijf- bits 32, zes-bits 64, zeven-bits 128 en acht-bits 256. Hierbij gaat het om 'echte' grijswaarden. Het is echter ook mogelijk om met uitsluitend zwarte en witte pixels de gewenste grijswaarden na te bootsen. Als in een scannerfolder daarom wordt gesproken over 64 grijs waarden, is het dus belangrijk om na te gaan of het daarbij gaat om echte of om nagebootste grijswaarden. Test van goedkope Scanners In Enschede hebben we drie van de tweeentwintig goedkope Scanners grondig getest. Daarbij hebben we weer gebruik gemaakt van het zelfde setje kaartfrag- menten als in tabel 1 beschreven. De onderzochte Scanners zijn: 1. AGFA Focus S800GS 2. Cannon Image Scanner IX 12/F 3. Houston Instrument SCAN-CAD. De AGFA Focus S800GS is een flat-bed Scanner. De maximale afmeting voor het origineel is ca. A4 en de maximum resolutie is 800 dpi. Het bijgeleverde pro- 42 KT 1989.X V.4 SCHWEDEN DANEMARK NN1EN 'C& '-T ondon WARSCHAU.*! BUND FRANKREICH ÖSTERREICH NEAPEL 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 44