gramma McView maakt het mogelijk om 64 grijswaar- den op te slaan en te bewerken. De Cannon Image Scanner IX 12/F is ook een flat-bed Scanner. De maximum afmeting voor het origineel is eveneens ca. A4, maar de resolutie is slechts 200 dpi. De Houston Instrument SCAN-CAD is een accessoire bij de Houston Instrument plotters uit de serie DMP50, 51, enz. De scannerkop wordt daarbij ge- plaatst in de houder waar normaal de plotterpen in zit. De SCAN-CAD scan-kop kan een strookje van 15,24 millimeter breedte scannen. De bijgeleverde Software zorgt er samen met het mechanisme van de plotter voor dat de hele kaart strook voor strook onder de scannerkop door wordt getrokken. Dit kan wel even duren, maar een groot voordeel van deze konstruktie is dat dokumenten tot formaat AI of A0 kunnen worden gescand, afhankelijk van het formaat van de plotterta- fel. De scanresolutie is slechts 200 dpi en deze Scanner produceert uitsluitend zwart-wit beeiden zonder extra grijswaarden. Van al deze drie Scanners zijn inmiddels al weer nieu- were en meer krachtige versies beschikbaar. Maar toch blijft het interessant om aan te geven in hoeverre deze goedkope Scanners volgens de test geschikt waren voor kartografische toepassing. De resultaten van de AGFA Scanner waren aanmerke- lijk beter dan die van de andere twee, met name in ver band met de resolutie. De vuistregel, dat de resolutie van een Scanner twee maal zo fijn moet zijn als de grootte van het kleinste te scannen element, werd bevestigd door onze testresul- taten. In de grootschalige topografische kaart (frag- ment 5) waren de dunste lijnen ongeveer 0,15 mm dik. Deze werden totaal niet geregistreerd door de SCAN CAD en Cannon Scanners met hun resolutie van 200 dpi (zie figuur 7). De scan met de 800 dpi Scanner van AGFA was daarentegen vrijwel kompleet. De op een na dunste lijn was 0,3 mm breed en deze werd door alle Scanners geregistreerd. Bij een scanresolutie van 200 dpi heeft de kleinste eenheid, die de Scanner kan 'zien', een grootte van 0,127 mm. Maar in de praktijk moet een lijn minimaal twee maal zo breed zijn om te worden geregistreerd. Als een kaart met haarlijntjes van 0,1 mm gescand moet worden, zou volgens de vuistregel daarvoor dus een Scanner gebruikt moeten worden met een resolutie van minimaal 508 dpi. Voor de SCAN-CAD en AGFA Scanners is ook onder- zocht hoe groot de nauwkeurigheid van het gescande beeld is. Voor de nauwkeurigheidstest gebruikten we een maatvast origineel op AI-formaat waarop precies om de 5 cm paskruisjes waren geplot. Het gescande beeld is op het ITC SysScan systeem gevektoriseerd en de lokaties van de middelpunten van de kruisjes wer den vergeleken met die in het oorspronkelijke plot- bestand. Als we origineel en gescand beeld vergeleken op basis van slechts drie kontrolepunten bleek de ge- middelde afwijking 0,7 mm of meer, en de maximale afwijking 2,5 mm of meer te bedragen. Met behulp van bepaalde Software was het ook mogelijk origineel en gescand beeld te vergelijken op basis van negen kon- Tabel 2. Checklist voor Scanners. Algemeen 1 Naam en type van de Scanner. 2 Zijn er identieke Scanners beschikbaar met andere merknamen? 3 Fabrikant en distributeur. 4 Welke overige hardware (PC met eventueel uitbreidings- kaart) is noodzakelijk? 5 Welke Software is noodzakelijk? 6 Prijs van de Scanner plus Software. Originelen 1 Maximale afmetingen van het originele dokument (x, y en z). 8 Maximum afmeting van het gescande beeld. 9 Materiaal originele dokument. (Moet het origineel flexibel zijn om door de Scanner gevoerd te worden? Is het mogelijk om transparante, doorschijnende en on- doorzichtige originelen te scannen?) 10 Afbeeldingstechniek originele dokument. (Is de Scanner in Staat lijnbeeld, gerasterd beeld en halftoon beeld te scannen? Kleur of uitsluitend zwart-wit? Offsetdruk- werk, diazokopie, fotokopie, potloodtekening en foto's? Is de Scanner in Staat zowel positieven als negatieven te scannen?) Werking van de Scanner 11 Invoer van de originele dokumenten. (Met de hand of automatisch door middel van een 'sheet-feeder'?) 12 Bevestiging van het originele dokument. (Wordt het ori gineel längs de scannerkop getrokken of ligt het origi neel los op een glasplaat? Wordt het origineel op zijn plaats gehouden met klemmen of vacuüm?) 13 Welk soort lichtbron wordt gebruikt: laser, xenon of ge- woon wit licht? 14 Is meetkundige vereffening mogelijk? 15 Grijstrappen of grijswaarden. 16 Zijn kleurfilters benodigd? Prestatie van de Scanners 17 Wat is de hoogste en laagste resolutie (uitgedrukt in mi- crons of in dots per inch (dpi))? 18 Hoeveel keuze is er bij het specificeren van de re solutie? 19 Hoeveel tijd kost het scannen? 20 Hoeveel grijswaarden kan de Scanner onderscheiden? 21 Kan de Scanner kleur onderscheiden? 22 Nauwkeurigheid. Data 23 In welk 'formaat' kunnen de gegevens uit de Scanner worden opgeslagen (bijvoorbeeld TIFF, PICT of PAINT)? 24 Welk soort gegevens: zwart-wit, grijs- en kleurwaarden? Problemen 25 Onderhoud. 26 Slijtage. 27 Kalibreren. 28 Bevestigen van het originele dokument. 29 Betrouwbaarheid. trolepunten. Bij de op deze wijze uitgevoerde testen be- droeg de gemiddelde afwijking 0,11 0,21 mm, en de maximumafwijking 0,37 0,56 mm voor de twee on- KT 1989.XV. 4 43

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 45