derzochte Scanners. Ter vergelijking: de nauwkeurig- heid, die met handmatig digitaliseren gehaald kan wor den, is hoger, namelijk een gemiddelde afwijking van 0,08 0,13 mm en een maximumafwijking van 0,14 0,35 mm5. We gaan er van uit dat voor het produceren van een goede 'digitale kopie' van een kaart een ge middelde afwijking van hooguit 0,20 mm acceptabel is. AI met al zijn de prestaties van deze goedkope Scan ners beter dan we aanvankelijk verwachtten. Konklusies Uit onze enquetes bij kartografische instellingen zijn veel Problemen naar voren gekomen met betrekking tot het vektoriseren en het automatisch köderen van kaart- elementen. Deze Problemen zullen daarom aan de orde komen in de volgende twee fasen van het onderzoek, die momenteel bij de Vakgroep Kartografie van het itc aan de gang zijn. Onze konklusies uit het onderzoek van goedkope Scan ners hebben betrekking op het jaar 1989. De onder- zoeksresultaten laten zien dat goedkope Scanners klei ner zijn van formaat of een lagere nauwkeurigheid hebben dan de duurdere Scanners. Maar in de kantoren van gemeenten, nutsbedrijven en planners is er nu ech ter een grote behoefte aan een omzetting van de papie ren kartografische archieven naar digitale. En met de onderzochte goedkope Scanners bestaat zeer wel de mogelijkheid om tot een snelle en aanvaardbare digita- lisering te geraken. Een gedetailleerd voorlopig verslag van de eerste fase van het onderzoek2 is toegezonden aan de nationale vertegenwoordigers van de oeepe. Een volledige rap- portage van alle drie de fasen van het onderzoek zal verschijnen in een officiele OEEPE-publikatie. Figuur 7. Voorbeeld van het resultaat van scanning van frag- ment 5 met een resolutie van 200 dpi (origineel boven). Noten Drs H.M. Bosma werkte voor dit onderzoek 5 maanden als onderzoeksassistent bij de Vakgroep Kartografie van het itc. Momenteel is hij support-medewerker bij Software Solutions Benelux B.V. Mw J.E. Drummond M.Eng. is universitair docente en Ing. L. Raidt is praktijkdocent bij de Vakgroep Kartografie van het itc in Enschede. 1. Bosma, H.M. (1989), Grafische programma's op de Apple Macintosh. Kartografisch Tijdschrift 1989.XV.1, pp. 47-53. 2. Bosma, Marijn Jane Drummond (1989), Low cost Scan ner survey for map making applications. Enschede: ITC Dept. of Cartography. Second draft. 3. Drummond, Jane Marijn Bosma (1989), A review of low-cost Scanners. International Journal on Geographica! Information Systems, Vol. 3, No. 1, pp. 83-95. 4. Lauenstein, W., K. Meinecke G. Otschik (1987), Schwarz-Weiss Scanner Geräte und Einsatzgebiete: eine Checkliste. Wiesbaden: Technik Forschung 1987-IV. 5. Thompson, GN. (1984), Test of digitizing methods. oeepe Publication No. 14. Frankfurt: Institut für Angewandte Geodäsie. KT 1989.XV. 4 44

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 46