een gemeente verkeersmilieukaarten te produceren. Naar aanleiding hiervan is door het ministerie van vrom een stimuleringsregeling ingesteld. Gemeenten met meer dan 40.000 inwoners worden in Staat gesteld een verkeersmilieukaartenprojekt uit te voeren, waarbij 75% van de totale kosten door het ministerie van vrom worden vergoed. Momenteel voeren vele gemeenten deze Projekten uit. Sommige zijn reeds afgerond. De Studie moet zieh richten op drie Varianten: de huidige situatie; de situatie welke ontstaat na ongeveer 10 jaar, wan- neer het huidige beleid van de gemeente voor deze Periode wordt gerealiseerd (de 'normale' toekomst- variant); een 'milieuvriendelijke' variant, die betrekking heeft op hetzelfde jaar als de 'normale' toekomstvariant, en waarin maatregelen worden getroffen welke tot doel hebben een milieuvriendelijker verkeerscirkula- tie te verkrijgen. Voor deze variant worden maxima gesteld ten aanzien van de geluidsbelastingen op wo- ningen en koncentraties CO en N02 op trottoirs. Bovendien moet het aantal woningen dat een ge- luidsbelasting ontvangt van meer dan 65 dB(A) met 30% worden verminderd. De Studie dient geen 'eenmalige operatie' te zijn waar bij drie Varianten worden bestudeerd. Wanneer in de toekomst alternatieven voor de verkeerscirkulatie wor den overwogen, dienen gemeenten in Staat te zijn deze alternatieven te beoordelen op de milieukonsekwenties. Om dit mogelijk te maken, dienen de gemeenten te be- schikken over de Software, de benodigde hardware en de kennis om variantstudies uit te voeren. Hiertoe is het VEMiPLAN-pakket ontwikkeld. VEMIPLAN: totaalsysteem voor visualiseren, databeheer, analyse en berekenen Alle relevante gegevens worden opgeslagen in een data- bank. Deze is ingedeeld in wegvakken. Reden om van wegvakken uit te gaan is, dat de milieu-effekten van de cirkulatie van wegverkeer centraal staan. Een wegvak is in dit verband een segment van het wegennet. Dit segment wordt begrensd door twee knooppunten. Per knooppunt zijn koördinaten vastgesteld, teneinde visualiseringen mogelijk te maken. De mogelijkheden van het pakket zijn in te delen in de volgende kategorieen: databankbeheer: aanmaken databanken, opnemen van gegevens uit andere bestanden, kontroleren, mu- teren, selekteren; berekenen: uitvoeren van de geluid- en luchtbereke- ningen volgens standaard-rekenmethodes; uitvoer: visualiseren en tabelleren. Databankbeheer De databank bevat een aantal 'verplichte' variabelen, welke nodig zijn in het kader van de geluid- en lucht- berekeningen. Daarnaast kan de gebruiker variabelen toevoegen naar 46 eigen behoefte. Dit kunnen integer-, real- of karakter- variabelen zijn. Een voorbeeld van een veel gebruikte karaktervariabele is de straatnaam. Het totale aantal variabelen, dat kan worden opgeslagen per wegvak, is in de eerste versie van het pakket begrensd tot 100. Behoudens de variabelen, die nodig zijn om de bereke- ningen uit te voeren, kan de gebruiker de struktuur van de databank vaststellen (en kontroleren). Gegevens uit andere bestanden kunnen automatisch in de databank worden opgenomen, nadat de struktuur van zo'n be stand is vastgesteld. Dit wordt veel toegepast wanneer in een databank nieuwe intensiteiten moeten worden opgenomen, bijvoorbeeld bij variantstudies. Nieuwe in tensiteiten zijn veelal verkregen op basis van ver- keersprognosemodellen. Tevens is een kontrolemodule in het pakket aanwezig. Een aantal standaard-tests wordt meegeleverd. Daar naast kan de gebruiker zelf tests definieren. Aangege- ven wordt welke waarden van een variabele korrekt zijn. Ook kan de waarde van een variabele worden ge- koppeld aan de waarde van een andere variabele, waar- door een test ontstaat waarbij meerdere variabelen zijn betrokken. Een voorbeeld: als de verhardingssoort klin- kers is, moet de etmaalintensiteit lager zijn dan 10.000 motorvoertuigen. Tevens moet de gemiddelde snelheid maximaal 50 km/uur zijn. Daarnaast is een module opgenomen om de databank te muteren. Tenslotte kunnen uit de databank selekties worden gemaakt op gebied, of op waarden van varia belen. Van de geselekteerde wegvakken kan een nieuwe databank worden aangemaakt. Ook kunnen ze ter mu- tatie worden aangeboden. Figuur 1. Keuzemenw visualiseren van een variabele. KT 1989.X V.4 I VEMIPLAN - VISUALISERING - SELEKTIE F1=HELP 1 1 1 Veldnr/Naam Min/Max Type visualisering Kleur, lijntype 1. hartlijn 10. in kleur 2. parallel lijn 11. lijntype 3. blok hartlijn 4. blok parallel Klassifikatie 5. getal hartlijn 6. getal parallel klasse min 12. Wegvakzijde 13. 14. 7rechts 15. 8. links 16. 9. hartlijn Markeer 1-11 met en vul 12-16 in. max breedte

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 48