Berekenen Om geluid- en luchtberekeningen uit te voeren zijn door het ministerie van vrom standaard-berekenings- methoden ontwikkeld. Deze zijn in het VEMiPLAN-pakket opgenomen. De ge- bruiker kan de waarde van een aantal parameters en konstanten aanpassen (bijvoorbeeld: de CO/N02-emissieparameters van diverse voertuigsoor- ten, afhankelijk van de snelheid). Uitvoer: labeilen Een aantal standaardtabellen wordt automatisch aange- maakt wanneer de berekeningsmodule wordt geakti- veerd. Daarnaast kan de gebruiker gegevens per wegvak tabelleren op het scherm. Tenslotte kunnen tabellen worden ontworpen waarbij een variabele wordt inge- deeld in klassen, en een andere variabele wordt gesom- meerd per klasse. Een voorbeeld: de geluidsbelastingen worden in vijf klassen ingedeeld. Per klasse wordt het aantal woningen voor alle wegvakken uit de databank gesommeerd. De gebruiker kan de variabelen selekteren en het aantal klassen en de begrenzingen vaststellen. Kaarten: op scherm of plotter Naast tabellen kunnen ook kaarten worden geprodu- ceerd, hetgeen voor kartografen wellicht het meest inte ressante deel van het pakket is. Er zijn twee verschillende typen kaarten: de standaard- kaarten en de door de gebruiker te ontwerpen kaarten. Beide kunnen worden gevisualiseerd op scherm en op een plot. Wanneer voor deze laatste mogelijkheid wordt gekozen, wordt niet 'on line' geplot, maar wor den plotbestanden aangemaakt. De plotbestanden be- vatten informatie in hpgl (Hewlett Packard Graphic Language; standaardtaal voor plotterbesturing). Plots kunnen worden gemaakt voor diverse plotters: AI, AI, A3 en A4. Past de kaart niet op een vel (als gevolg van de kombinatie van schaal en gebied), dan wordt auto matisch een indeling in meerdere vellen aangebracht. Een voordeel van het aanmaken van plotbestanden in plaats van het 'on line' plotten is, dat op een diskette plotbestanden kunnen worden meegenomen naar een andere afdeling, waar bijvoorbeeld een Al-plotter aan- wezig is. De afdelingen verkeer en/of milieu van een gemeente beschikken veelal niet over een plotter groter dan A3, andere gemeentelijke afdelingen (bijvoorbeeld: landmeten) daarentegen wel. De gebruiker kan van de kaarten de schaal, het gebied en de kopregels instellen. Standaardkaarten Een aantal standaardkaarten is voorgedefinieerd. Het betreft onder meer kaarten met de resultaten van de geluid-, CO- en N02-berekeningen, en een kaart met de etmaalintensiteiten. Hoewel deze kaarten worden gege- nereerd door middel van een enkele keuze uit een menu, kan de gebruiker toch ook de standaardkaarten wijzigen: een aantal visualiseringsaspekten (bijvoor beeld: de klassengrenzen) is namelijk in een bestand opgeslagen, en kan desgewenst worden aangepast. KT 1989.X V.4 Zelf kaarten ontwerpen Daarnaast kan de gebruiker zelf kaarten tot stand brengen. Hierbij kunnen maximaal vier variabelen wor den geselekteerd. Per variabele wordt aangegeven op welke wijze deze moet worden gevisualiseerd. De keu- zen die kunnen worden gemaakt zijn weergegeven in fi- guur 1. Door voor de geselekteerde variabele(n) het visualise- ringsscherm in te vullen, wordt een kaart gedefinieerd. Desgewenst kan van de gedefinieerde kaart een gebieds- selektie worden aangegeven. De gedefinieerde kaart kan worden gegenereerd op het scherm. Ook kan er een plotbestand van worden aangemaakt. Met name de mogelijkheid zelf kaarten te ontwerpen is voor vele gebruikers zeer interessant. Afhankelijk van het doel waarvoor een plot wordt geproduceerd, kan een visualiseringswijze worden gekozen. Een kaart in een technisch rapport zal meestal meer in formatie mögen bevatten (bijvoorbeeld: vijf kleu- ren/klassen voor een variabele) dan een kaart met de- zelfde variabele, die als wandkaart voor voorlichtingsdoeleinden moet worden gebruikt. Wan neer een grote oplage van een kaart nodig is, en de budgetten beperkt zijn, wordt veel van lijntypen ge- bruik gemaakt (en niet van kleuren). Enkele voorbeelden van visualiseringstechnieken wor den gegeven in de figuren 2, 3 en 4. In elke kaart is slechts een variabele tegelijk gevisualiseerd. De figuren zijn inhoudelijk enigszins aangepast, waardoor niet al- tijd de werkelijke waarden worden gevisualiseerd. Daarnaast zijn enkele aanpassingen in de standaard- legenda's aangebracht, om beter aan te sluiten bij de Figuur 2. Etmaalintensiteiten als blok rond de hartlijn. 47 Amersfoort Centrum N

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 49