besprekmgen Amsterdam by Night... Enschede: Intermap bv., 1988. 12 x 17 cm, 4 kaarten 40 x 30 cm gevouwen in omslag, 4 bijkaartjes, zakenregister, straatnamenregister. ISBN 90-6900-007-6. Prijs f 14,50. Amsterdam by Night.is een serie bijzondere kaarten, zowel wat betreft de inhoud als de vormgeving. Op 4 kaarten, Centrum 1:10.000, Oude Centrum 1:4.000, Leidseplein en Rembrandtplein 1:2.500, vinden we informatie over vermaak, bars en cafe's, restaurants en andere eetgele- genheden, sex, hotels en diversen. De toelichtingen en de legenda (bij iede- re kaart) zijn drietalig: Nederlands, Engels en Duits. Vier detailkaartjes met elk een route nodigen u uit een kroegentocht te maken. Het zaken- en straatnamenregister met verwij- zing naar de kaartvierkanten komple- menteren het geheel. Voor de vormgeving van de achter- grondinformatie, bebouwing en par ken zijn donkere kleuren gekozen, waardoor bij daglicht het beeld som- ber is; de donkere kleuren suggereren een beeld bij nacht. De puntsymbolen voor het aangeven van de restaurants, bars enz., zijn in lichtere kleuren of tinten uitgemas- kerd in de donkere ondergrond, het- geen ook bij gebruik onder straatlan- taarnlicht een goed kontrast geeft. Een uitzondering hierop vormen de Symbolen in rood-oranje, mede ver- oorzaakt doordat in het rood-oranje ook nog aparte zwarte symbooltjes voorkomen. De witte uitgemaskerde tekst is goed leesbaar tegen de donkere achter- grond, iets wat op stadsplattegronden nog wel eens problematisch is. De kaart van het centrum is nogal overladen in die gebieden waar veel vertier voorkomt, en is daardoor plaatselijk wat minder leesbaar. Het formaat en de vouwwijze zijn erg goed, gevouwen past de kaart in KT 1989.XV. 4 een binnenzak van een jas. Eventueel bijhouden van de kaarten zal niet eenvoudig zijn. Immers ze zijn gedetailleerd en de etablissemen- ten zoals aangegeven veranderen nog al eens van naam of funktie. De uitgave is een interessante proef- neming en voor 'een avondje stap- pen' in Amsterdam is de prijs van 14,50 niet hoog. A.J. Kers Besten, J.J. den, Het landschap op een kaart. Enkele methoden van inte- gratiekartering en hun toepassing. Wageningen: Pudoc, 1988. 131 pp., geill. 24 x 17 cm. Met 24 kaarten in een aparte bijlage. Reeks Land- schapsstudies, 9. ISBN 90-220-0954-8. Prijs f32,50. Vooral in een periode waarin alle mogelijke bestanden gekombineerd worden in geografische informatie- systemen, zonder onderscheid te ma ken naar de aard van de weergegeven relaties, is het zinvol om na te gaan welke technieken voor integratie van ruimtelijke gegevens in aanmerking komen, en wat de waarde en bruik- baarheid van hun resultaat is. Den Besten geeft een duidelijk overzicht van een aantal technieken, en hij geeft een eerste aanzet tot hun eva- luatie. In deze Studie zijn voor eenzelfde proefgebied een aantal methoden van integratiekartering toegepast, met name een 'ambachtelijke', een op luchtfoto-interpretatie en extra veld- werk gebaseerde en een die uitgaat van een rooster van cellen. Hiervan worden de resultaten onderling verge- leken, en tenslotte worden voor enke le specifieke opdrachten (bijvoorbeeld het bepalen van het gebied waar beu- ken aangeplant zouden kunnen wor den) de bruikbaarheid van deze drie integratiekaarten vergeleken met die van een geografisch informatie- systeem waarin de deelaspekten voor de integratiestudie apart zijn onder- gebracht. Die deelaspekten zijn geo- morfologie, bodem, grondwaterstand, bodemgebruik en vegetatie, cultuur- historie (perceelsstruktuur, ontgin- ningsgeschiedenis, nederzettingsvor- men, infrastruktuur) en land- schapsbeeld. Die deelaspekten zijn met behulp van experts voor het proefgebied gekar- teerd. Ze dienen als direkt uit- gangspunt voor de ambachtelijke me- thode en, nadat ze omgezet zijn in roostercellen, als indirekt uit- gangspunt voor de roostercellenme- thode en voor het geografische infor- matiesysteem (gis). Het gebied (De Gorsselse Heide) wordt tevens over- zichtelijk beschreven, zowel met be- trekking tot de deelaspekten als met betrekking tot de bij de verschillende methoden van integratiekartering ge- bezigde legenda-eenheden. Het kader voor de vergelijking met dat informatiesysteem lijkt niet hele- maal zuiver. De landschapsecologi- sche integratie beoogt een zodanige koppeling van relevante parameters van landschapskomponenten dat de funktionele en zo mogelijk ruimtelij ke samenhang duidelijk wordt. Die ruimtelijke samenhang kan uit het gis nooit afgelezen worden, en als men steh dat het gis nog flexibeler op basis van dezelfde gegevens kan antwoorden op specifieke vraagstel- lingen dan de integratiekaarten, dan evalueert men een andere, toegevoeg- de vraagstelling. De auteur geeft zelf aan, dat door de snelle ontwikkelin- gen van informatiesystemen in de toekomst de integratie van land- schapsgegevens voor een belangrijk deel via de nieuwe Gis-technieken zal verlopen. Maar dan geeft hij het be- grip integratie een andere inhoud dan bij de integratiekaarten. De produktie van de ambachtelijke kaarten en van de daarop gebaseerde 55

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 57