m lutie, economie en financien, en poli- tieke verkiezingen. Deel 1 is geconcipieerd door Guy Ar- bellot en Bernard Lepetit, en grafisch vormgegeven door Jacques Bertrand. Het materiaal is er onderverdeeld in vier hoofdstukken, over de verkeers- netwerken, de mensen die ze planden, bouwden en onderhielden, over de verkeersmiddelen en tenslotte het ver- keer zelf. Dat laatste is vooral geba- seerd op routebeschrijvingen van be- kende reizigers. De behandeling van de thema's is origineel, er zijn steeds wisselende grafische oplossingen voor gevonden. Behalve bewegingskaarten zijn er ook isolijnenkaarten, choro- plethen en figuratieve kaarten. Er is zelfs knap gebruik gemaakt van oude kaarten, die door middel van een the matische opdruk in het verhaal wor den geintegreerd. De in deze periode van de geschiedenis steeds wisselende grenzen van Frankrijk vormden een extra probleem voor de weergave, en de auteurs zijn daar niet helemaal uitgekomen: het zal ook de Fransen zelf niet steeds duidelijk zijn welke de aan de oostgrens weergegeven ge- bieden zijn. Dat komt ook doordat de topografie van de basiskaarten zo eenvoudig is gehouden en geen aan- vullende informatie voor de orienta- tie bevat. De tekst heeft een on- dersteunende funktie en wordt door de beeiden bepaald, zoals dat hoort in een atlas. Het enige bezwaar dat men tegen de weergave kan aanvoe- ren is, dat het vervoer over het water grafisch wat onderbelicht is, maar misschien is dat een Nederlandse pre- occupatie. Deel 2, l'Enseignement 1760-1815, stond onder redaktie van Dominique Julia, en werd grafisch vormgegeven door Bonin zelf, samen met Huguet- te Bertrand en Alexandre Laclau. De kaarten zijn hier in vier hoofdstuk ken ondergebracht, namelijk alfabeti- sering en lager onderwijs, middelbaar onderwijs, de internaten en tenslotte het onderwijs op technische Scholen en universiteiten. Julia's doel is ener- zijds het beschrijven van de impact en het funktioneren van essentiele vernieuwingen zoals de centrale Scho len, de Polytechnique of de Ecole de Sante, anderzijds het meten van de veranderingen in de 'espace scolaire' tussen het eind van het Ancien Regi me en het begin van de restauratie. De kaarten visualiseren hoe snel berichten er over deden om vanuit Parijs het hele land te bereiken. Ze laten zien hoe ongelijk het oplei- dingsniveau was in het land vooraf- gaand aan de revolutie, hoezeer deze achterstand enerzijds deels werd inge- lopen, maar anderzijds ook een be- lemmering voor de voortgang van H Hydrografische opleidingsinsütuten in 1785 veranderingsprocessen moet zijn ge- weest. Ze laten ook zien welke struk turen of instellingen van vöör 1789 bleven bestaan. De kaarten dragen nieuwe munitie aan voor de diskus- sies over het feit of bepaalde ver- schijnselen tijdens de revolutie en het erop volgende keizerrijk stilstonden of zelfs achteruitgingen. Het wegen- net blijkt in de periode 1780-1820 bij- voorbeeld nauwelijks te zijn uitge- breid, en op het oog is het analfabe- tisme niet afgenomen. Het is een ge- not om te zien hoe de verwerking van de gegevens op een inzichtelijke ma- nier kan plaatsvinden, zonder dat men de betekenis van de bewerkingen uit het oog verliest. Door de origina- liteit en de onverwachte relaties die worden gelegd blijven veel van de (kaart)beelden uit deze atlasdelen op het netvlies hangen. De atlasdelen zijn bestemd voor historici, leraren, geschiedenisstuden- ten, archieven, en bibliotheken. Ook voor kartografisch gei'nteresseerden vormen ze een bron van inspiratie, door de manier waarop ze demon- streren hoe men de middelen van de grafische beeldtaal kan gebruiken om het begrip van zaken die zieh in de ruimte en tijd afspelen, te verduide- lijken. F.J. Ormeling Shirley, Rodney W„ Printed Maps of the British Isles 1650-1750. London: The British Library; Tring: Map Col- lector Publications Ltd., 1988. 168 pp. 21,9 x 27,6 cm. ISBN 0-7123-0142-9. Zonder enige twijfel is Printed Maps of the British Isles 1650-1750 een waardevol naslagwerk voor weten- schappers, kaartbeheerders en niet in de laatste plaats voor kaartantiquairs en -verzamelaars. Het is een logisch vervolg op Shirley's eerdere boek Early Printed Maps of the British Isles 1477-1650 (1980). Het heeft een overzichtelijke lay-out en is rijk geil- lustreerd. Ik voel me niet kompetent om een oordeel uit te spreken over de vraag of het boek een kompleet overzicht geeft. Over de wijze waarop de in- houd verantwoord en gepresenteerd wordt heb ik echter wel een aantal opmerkingen. De keuze van een alfabetische orde- 58 KT 1989.XV. 4 LES ECOLES ETAT DES PORTS NOMINATION ORIGINE DES DES FONDS PROFESSEURS nkerque Boulogne Le Havr onfleur Granvi I le t-Malo St Brieuc Vannes Lorient Aura Le Croisic Nantes Les Sables-d'Olonne La Rochelle Rochefort Marennes Bordeaux Martigues Bayonne arseille La Ciota fy Ecoles existantes O Presence souhaitable 200 500 1200 3500 livres

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 60