berichten Verslag studiedagen Repro 15 De kartografische reproduktie blijft zieh ontwikkelen, dat was het thema voor de studiedagen Repro 15 van de Werkgroep Kartografische Reproduk- tietechnieken. Deze werden gehouden op 20 en 21 april 1989 te Utrecht, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de werkgroep. Hoewel inmiddels ook Repro 16 reeds achter ons ligt kijken wij - het bestuur - even terug op deze, naar onze mening leerzame, dagen. Hadden wij ons enigszins bezorgd gemaakt of er, gezien de veranderin- gen in de toekomst, wel voldoende belangstelling zou bestaan voor het door ons geboden menu, tijdens de dagen werd snel duidelijk dat de be- zoekers de samenstelling hiervan kon- den waarderen. Gezegd dient te worden dat niet alle spijzen lichtverteerbaar waren. Wel kon men bij de verschillende 'koks' in de keuken kijken omdat met de medewerking van een aantal firma's en instellingen een kleine beurs kon worden georganiseerd. Daar werden niet alleen interessante zaken voor de toekomst getoond, maar werden eveneens up-to-date demonstraties verzorgd. Na ontvangst van de deelnemers wer den de studiedagen op 20 april ge- opend door drs E.S. Bos, voorzitter van de nvk. Bos hoopte dat de alge- meen voortschrijdende automatise- ring voor de kartografische reproduk- tietechnieken geen konsekwenties zou hebben die niet op te vangen zouden zijn, en hij sprak de wens uit dat de studiedagen een sukses mochten worden. Voor de inleiding van de studiedagen was vervolgens het woord aan de voorzitter van de werkgroep, drs J.A.M. Smeulders. Smeulders belicht- te het tweeledig doel van de stu diedagen: Het bieden van een platform voor de uitwisseling van kennis en erva- ring, alsmede het verstevigen van kontakten tussen personen die ak- tief bezig zijn met werkzaamheden op het gebied van de kartografi sche reproduktie. De bewustwording van de unieke plaats van de kartografische repro duktie binnen het proces van de kaartvervaardiging, zowel voor kartografen als reprografen. De bedoeling van de werkgroep was, aldus Smeulders, een beeld te schet- sen van de situatie van de kartografi sche reproduktie op dit moment en van de ontwikkelingen gedurende de körnende jaren. Hij bedankte de per sonen, diensten en bedrijven die zieh in de afgelopen 10 jaar hebben inge- zet en die hebben bijgedragen om de werkgroepsaktiviteiten tot een sukses te maken. De eerste spreker was drs T.P.M. Tijssen (Technische Universiteit Delft). In zijn lezing De toekomst en de ontwikkeling van de kartografi sche reproduktie ging Tijssen uit van de huidige ontwikkelingen in de kar- tografie. Kenmerkend noemde hij de voortdurend groter wordende inzet van Computers en bijbehorende rand- apparatuur, en sprak van computer- ondersteunde kartografie die ver- strekkende gevolgen heeft voor de behoefte aan kartografische repro duktie en de eisen die hieraan worden gesteld. Het ontwerpen van kaarten zal vooralsnog een in essende compu- terondersteund proces blijven. Hij ziet daarentegen de reproduktie voor een deel, en soms zelfs volledig, geautomatiseerd worden in de toekomst. Tijssen is van mening dat de totale behoefte aan kartografische repro duktie niet zal verminderen; wel zal het aantal stappen tussen het ont- werp van de kaart op het beeld- scherm en de reproduktie ervan op papier verminderen en soms zelfs ge- heel verdwijnen. Er zullen nog veel Problemen moeten worden opgelost om tot een volledig geautomatiseerd proces te komen. Gebrek aan standaardisatie in de hui dige automatisering zal een volledige automatisering van de kartografische reproduktie voorlopig tegenhouden. Onder de titel De rol van de automa tisering in de (karto-)grafische repro duktie hield vervolgens de heer W.C.A. van der Walle (Rommerts en Van Santen bv, Utrecht) een lezing. In zijn werk ziet hij raakvlakken met de kartografische reproduktie; vooral veel kleurenwerk behoort tot de op- drachten van zijn bedrijf, met een omzet van /7,5 miljoen. In 1984 werd begonnen met een elek tronische pagina-opmaak voor di verse opdrachtgevers en nu zijn er 50 mensen direkt of indirekt mee werk- zaam: originelen naar dia's, scanning van dia of van origineel, uitdraai op fotografische scannerfilm of naar da- tabank en pagina-opmaak. Van der Walle Steide dat het vakman- schap met de elektronische beeldver- werking niet verdwijnt, maar dat er juist vakmanschap voor nodig is. Hij noemde een aantal nieuwe ontwikke lingen, zoals het overseinen van data via telekommunikatie, satellietinfor- matie, PC's voor aansturen van an dere apparaten, datakompressie (max. geheugengebruik), filmloos ge- bruik van informatie en digitaal gestuurde kleurproefsystemen (beeld- schermopmaak direkt naar kleur- proefsysteem). Het drukken van kaarten voor grote- re oplagen zal blijven bestaan. Klei nere persen zullen kwalitatief steeds beter worden. Konkurrentie is te ver- wachten van de elektrostatische plot- ters en de kopieermachines. Als ver- schuiving in de mediasfeer voorziet hij dat boeken en manuals op fiches, en dat encyclopedieen op floppy be- schikbaar komen. Gedurende de middagpauze kon men de exposanten op hun Stands bezoe- KT 1989.XV. 4 5

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 7