voorwoord 4 De ontwikkelingen in de kartografische techniek gaan snel - wanneer men de inhoud van artikelen in het Kartografisch Tijdschrift (KT) van 10 of 15 jaar geleden vergelijkt met die van 1990, dan worden er nu regelmatig zaken behandeld waar toen nog niemand van had gehoord, zoals datastrukturen, beeldverwerking of desktop mapping. Sommige artikelen over kaartproduktie en reprotechnieken van toen zijn nu achterhaald. Toch zijn er ook in de eerste jaargangen van het KT bijdragen versehenen over kaartredaktie, generalisatie, vormgeving en over de geschiedenis van de kartografie die nog even relevant zijn als toen ze uitkwarnen. Tot nu toe werden om de vier jaar, en de laatste tijd zelfs elk jaar, losse registers, op papier met een afwijkende tint, bij het KT gevoegd. Deze registers zijn nuttig om op körte termijn terug te kijken, maar ze geven geen overzicht. Om nederlands- talige kartografen nu in Staat te stellen na te gaan wat er in het verleden geschreven is hetzij over de verschillende deelon- derwerpen van het vak, of door speeifieke kollega's, heeft de redaktie een totaalregister van het Kartografisch Tijdschrift geprodueeerd voor de eerste 15 jaargangen sedert het uitbren- gen van het eerste nummer in 1975. Voor de inhoud van de voorgangers van het KT, namelijk Kartografie, Mededelingen van de Kartografische Sectie (dat als apart katern verscheen in het Tijdschrift van het Konink- lijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap en later in het Geografisch Tijdschrift) en het Kaartbulletin, die respektieve- lijk vanaf 1958 en 1961 versehenen, zij hier verwezen naar an dere bronnen. Het Kaartbulletin no 18, van Oktober 1968, bevat de inhoud van de Kaartbulletins 1 t/m 17 en van de Mededelingen van de Kartografische Sectie 1 t/m 41. Kaart bulletin no 37, van december 1974, bevat de inhoudsopgave van de Kaartbulletins 18 t/m 37. Voor de inhoud van de mededelingen van de Kartografische Sectie 42 t/m 68 wordt hier verwezen naar de jaarregisters van het Geografisch Tijd schrift (1968 tot en met 1974). Misschien lukt het voor een körnend lustrum nog eens het in- houdsoverzicht van deze drie tijdschriften met elkaar te kom- bineren. Er is tot nu toe van afgezien omdat de twee voor gangers van het KT zo moeilijk te krijgen zijn. Oude jaargangen van alle drie de tijdschriften zijn in elk geval in te zien in de bibliotheken van de Rijksuniversiteit Utrecht (Heidelberglaan 2, de Uithof), van de Faculteit der Geodesie, Technische Universiteit Delft (Thijsseweg 11), van de Univer- siteit van Amsterdam (Singel 425) en van het Staring Cen trum (Marijkeweg 11, Wageningen). Dit register is ook leverbaar op diskette. U kunt het bestellen door 15,- over te maken op postgiro 484407 t.n.v. penning- meester NVK te Zoetermeer, onder vermelding Register 1975-1989. Tevens vermelden floppy 3/2 of 5!4. Oude nummers van het KT zijn, voor zover voorradig, schrif- telijk te bestellen bij het redaktiesekretariaat. Prijs: 5,- per nummer. Redaktie Kartografisch Tijdschrift KT register 1975-1989

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 6