netwerk Dependance Topografische Dienst te Delft gesloten De dependance te Delft waarin, na de spreiding van de Topografische Dienst in 1984, nog een aantal mede- werkers werkzaam waren, is in de- cember 1989 definitief gesloten. Op 15 december vond het afscheid plaats van de laatste 18 personeelsleden. Voor het vertrek van de Topografi sche Dienst naar Emmen was beslo- ten voor de medewerkers die niet naar Emmen konden of wilden ver- huizen voor 5 jaar een vestiging in Delft aan te houden, zodat een aan tal personen de pensioen- of VUT- leeftijd kon behalen of het 40-jarig dienstverband. Ook kon een aantal personen nog uitzien naar een andere baan of herplaatst worden. Na een start met ongeveer 40 perso nen in 1984 is het aantal medewer kers geleidelijk afgenomen tot 18 eind 1989. Het afscheid vond plaats in het voormalige gebouw van de To pografische Dienst aan de Westvest, dat na jaren van leegstand en verval in 1989 is gerestaureerd en in gebruik is genomen door de Vrije Academie Delft. Waar eens tekenaars en topo- grafen in alle rust over hun werkstuk- ken gebogen zaten oefenen nu leerlin- gen van de muziekschool op piano, fluit en drum, de kantine is omgeto- verd tot een balletzaal, en waar voor- heen de drukpersen dreunden is een cafe/petit restaurant gevestigd. Vanuit Emmen arriveerden om half 11 met twee bussen circa 85 kollega's. Na enkele toespraken en de overhan- diging van diverse kado's groeide het afscheid uit tot een gezellige samen- komst van Delftenaren, Emmenaren en gepensioneerden. De kaartverkoop, welke in de depen dance was gevestigd, is overgenomen door Boekhandel Waltman aan de Binnenwatersloot te Delft. N.J. Bakker Topografische Dienst viert 175-jarig jubileum In 1815 is het 'Topographisch Bu reau' opgericht waaruit in 1827 de 'Dienst der Militaire Verkenningen' voortkwam. Daarnaast ontstond in die jaren uit een partikuliere drukke- rij een 'nieuw' Topographisch Bu reau, dat de reproduktie van de kaar- ten verzorgde. Dit Bureau, later omgedoopt tot 'Topographische In- rigting', werd in 1932 samengevoegd tot de huidige Topografische Dienst. In 1990 bestaat de Dienst dus 175 jaar en dit vormt de aanleiding van een aantal bijzondere aktiviteiten. Hoewel het jubileum reden geeft om naar het verleden te kijken, zal de voornaamste aandacht uitgaan naar de (nabije) toekomst met als hoofd- thema de rol van de Topografische Dienst in de ruimtelijke informatie- voorziening met veel aandacht voor de verdere opbouw en uitbouw van digitale topografische bestanden. Op 20 juni starten de aktiviteiten met een feestdag voor het personeel. Op 21 juni wordt in het Voorlich- tingscentrum van het Ministerie van Defensie aan de Körte Houtstraat in Den Haag een uitgebreide tentoon- stelling geopend welke tot medio Sep tember blijft staan. Op 24 Oktober vindt in Emmen het Symposium Topografische Informa- tievoorziening plaats, in het bijzon- der gericht op de vakwereld van geö deten en kartografen. Voort zal het tijdschrift Geodesia een zogenaamde miniserie en zal het Kar- tografisch Tijdschrift een themanum- mer wijden aan het jubileum. N.J. Bakker Utrecht in kaart gebracht Van 2 februari tot 18 maart 1990 werd in het Centraal Museum te Utrecht een tentoonstelling gehouden van kaarten van de stad Utrecht tus- sen 1541 en 1990. We moeten helaas berichten over het verleden omdat deze tentoonstelling bij het verschij- nen van dit KT al weer beeindigd zal zijn. De opening werd verricht door de heer C. Pot, wethouder Culturele Za- ken. De openingsbijeenkomst werd verder onder andere opgeluisterd met een lezing van de Utrechtse schrijf- ster Dirkje Kuik. Zij benaderde de kartografie in het algemeen en de Utrechtse in het bijzonder op de ver frissende manier van een buitenstaan- der die voor het eerst ontdekt dat er een 'wereld' achter de kaart verscho- len gaat. Vöör deze opening is er in een pers- bijeenkomst nog aandacht geschon- ken aan de digitale kaart zoals die sinds eind 1989 van geheel Utrecht beschikbaar is voor de schalen 1:500 tot 1:5.000. De Dienst Vastgoedinfor- matie (voorheen Landmeten en Kar tografie) van de ROVU heeft circa 10 jaar aan de voorbereiding, invoer en bijhouding van de gegevens gewerkt (op Intergraph-systemen). Utrecht is daarmee de eerste stad wier kaart volledig digitaal beschikbaar is. Men begint nu met de invoer van de admi- nistratieve (vastgoed)gegevens en met de interaktieve bewerking van de to- pografie voor kleinere schalen. Intergraph gaf een levendige de- monstratie van de toepassingsmoge- lijkheden van het systeem voor de ruimtelijke ordening en stadsinrich- ting. Vooral de 3D-weergave in paral- lelperspektief en de bewerkingsmoge- lijkheden daarop zullen de pianolo gen aanspreken. Omdat het niet mogelijk is dergelijke demo's dagelijks voor het publiek te organiseren is er gezorgd voor een dia/video-presentatie van het sys teem, de mogelijkheden en achter- gronden. De katalogus van de tentoonstelling 10 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 12