is ook zonder dat men de tentoon- stelling gezien heeft zijn prijs 15,-) zeker waard. Een beknopt artikel van Marijke Donkersloot-de Vrij is niet alleen een beschrijving van oude kaarten; zij betrekt hierin steeds de realiteit van het toenmalig gebruik en de behoeften. F.J. Ormeling en E. Hoeboer be- schrijven de meer recente ontwikke- lingen en achtergronden daarvan, sa- men met een beschrijving van de eerste thematische kaarten uit de vo rige eeuw. De beschrijving van de 80 tentoon- gestelde kaarten (Donkersloot-de Vrij) is geillustreerd met 25 (zwart- wit) afbeeldingen, waarmee men een indruk kan krijgen van het materiaal. Een uitgebreide literatuurlijst en een Personenregister kompleteren deze uitstekende katalogus. Ze is te koop bij de Gemeentelijke Archiefdienst en het Centraal Museum te Utrecht. Bij het bezien van een tentoonstelling rieht een ieder natuurlijk de aan- dacht op het aspekt dat hem of haar het meest interesseert. Een facet dat hier echter bij zonder tot zijn recht kwam betrof de plannen die men voor de stadsontwikkeling al vanaf circa 1630 (fortificaties) en bijvoor- beeld 1664 "Afteeckeninge van het vergrooten(uitbreiding) in kaart liet verschijnen. Met name voor de Utrecht-kenner was het interessant deze plannen met de werkelijke ont- wikkelingen te vergelijken. R.T. de Wijs Vertrek E.H. van de Waal bij vakgroep Kartografie Ter gelegenheid van het vertrek van dr E.H. van de Waal bij de vakgroep Kartografie van de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen, Rijks- universiteit Utrecht, organiseerde de vakgroep Kartografie de eiders in dit tijdschrift beschreven Studiedag Do cumentatie Ruimtelijke Informatie. Van de Waal, die met ingang van no- vember 1989 voor zichzelf is begon nen, maar nog wel als adviseur aan de vakgroep verbonden blijft, werd in 1968 als wetenschappelijk medewer- ker aangetrokken door prof. Koeman. Hij heeft zieh in de afgelopen 20 jaar vooral beziggehouden met de ontwik- keling van dokumentatiesystemen voor het beschrijven van ruimtelijke informatiebestanden, en met de in- formatiekartografie in het algemeen (in dat kader introdueeerde hij ook de remote sensing op het Geografisch Instituut). Hij is de initiator geweest van het ISBN voor kaarten, Organisa tor van kursussen voor het beschrij ven van kaarten door de Internatio nal Federation of Library Associations (IFLA) en contact offi- cer tussen de IFLA en de ICA. Voor de NVK heeft Van de Waal on- der andere samen met Ras de eerste zomerkursus georganiseerd, die het thema foto-interpretatie betrof. Daar- mee heeft hij een suksesvolle nieuwe serie manifestaties van de NVK op- gestart. Als direkteur van de Centrale Catalogus Kartografie (CCK) heeft Van de Waal samen met Van der Vel- den het CCK-systeem uitgebouwd tot een operationeel geautomatiseerd ontsluitingssysteem* dat ook mondi- aal als voorbeeld voor vergelijkbare ontwikkelingen dient. Het is in be- langrijke mate aan zijn inzet te dan ken dat de Nederlandse kartografi- sche produktie op deze wijze voor iedereen toegankelijk wordt gemaakt. Hij zal vooral op dit gebied verdere aktiviteiten ontplooien. Tijdens de reeeptie na afloop van de studiedag kregen de medewerkers van het Geografisch Instituut, vele oud- studenten en medestanders uit de dokumentatie-wereld en de NVK de gelegenheid om bij te praten. F.J. Ormeling Agenda mei 1990 -Voorjaarsstudiedag Werk- groep Kaartbeheer. Thema: Katalo- giseren. 28 mei-1 juni 1990 - Studiereis NVK naar Parijs. 31 mei 1990 - Informatiemiddag kursus Kaart- en Atlasbeheer (GO- H). (Zie bericht eiders in dit KT.) 31 mei 1990 - Studiedag De Macin tosh als kartografisch medium. Orga nisatie: ITC, RIVM, RPD. Plaats: DISH Hotel Schermerhorn Hall, En- schede. 23-27 juli 1990 - 4th International Symposium on Spatial Data Hand- ling. Plaats: Zürich, Zwitserland. In formatie: Symposium Secretariat Geographisches Institut, Universität Zürich, Winterthurerstrasse 190, CH-8057 Zürich, Zwitserland. juli/augustus 1990 - Zomerkursus automatisering. Thema: PC-gebruik. Plaats: Delft/Utrecht. 24 Oktober 1990 - Kartografendag NVK. Thema: Topografische infor- matievoorziening (t.g.v. 175-jarig be- staan van de Topografische Dienst). 13 december 1990 - Studiedag werk- groep Opleiding en Onderzoek. The ma: Onderzoek in de kartografie; met het oog op morgen. Plaats: Rijksuniversiteit Utrecht. 23 september-1 Oktober 1991 - 15e ICA-konferentie. Plaats: Bourne- mouth, Engeland. (Zie ook bericht eiders in dit nummer.) Hans van de Waal op de eerste rij bij de studiedag die ter gelegenheid van zijn ver trek werd georganiseerd. KT 1990.XVI.1 11

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 13