Kartografen en hun beeidrecht K. Berendsen Inleiding Kartografen zijn makers van werken die in beginsel de bescherming genieten van de Nederlandse Auteurswet en van de Auteursrechtelijke Conventies waarbij Neder- land is aangesloten. Velen zullen zieh dat nauwelijks realiseren of in het beste geval niet weten welke deze bescherming in de praktijk eigenlijk inhoudt. Het ver dient daarom aanbeveling dat auteursrecht van karto grafen eens in kaart te brengen. Het auteursrecht zal voor hen een niet te onderschatten instrument blijken bij de effektuering van inkomsten wanneer van hun werk her en der gebruik gemaakt wordt en eveneens bij het bieden van weerstand tegen misbruik van hun werk. Exploitatierecht In het auteursrecht kan men twee hoofdlijnen duidelijk onderscheiden. Enerzijds steh het de kartograaf, zoals we zagen, in de gelegenheid om uit de reproduktie van zijn werk inkomsten te verwerven (hoe, zien wij later); anderzijds kent de Auteurswet bepalingen die de hoogstpersoonlijke band die in de regel bestaat tussen de maker en zijn werk beschermen. Een ieder heeft de integriteit van het werk te respekteren. De exploitatierechtelijke kant van het auteursrecht vloeit voort uit art. 1 van de wet. Dat artikel bepaalt, dat de maker van een werk het uitsluitend recht heeft om zijn werk openbaar te maken en te verveelvoudi- gen. Alleen hijzelf heeft dat recht, een ander mag het werk pas openbaar maken en verveelvoudigen met de uitdrukkelijke toestemming daartoe van de kartograaf. Die bepaling geeft de maker van het kartografische werk een Sterke positie tegenover degenen die zijn werk wensen te vermenigvuldigen. Deze hebben zieh met de kartograaf te verstaan en hem toestemming te vragen voor het reproduktiegebruik dat zij van het werk willen maken. De rechthebbende (de maker dus) kan op zo'n verzoek verschillend reageren. Voorop Staat dat hij daarin volstrekt vrij is, behoudens in enige gevallen waarbij de wet zelf in een uitzonderingsbehandeling voorziet. De toestemming kan in het geheel worden ge- weigerd (redenen daarvoor behoeven niet te worden aangevoerd), maar kan ook worden verleend onder voorwaarden. In beginsel kan iedere voorwaarde wor den gesteld. In de praktijk blijken de volgende moge- lijkheden zieh voor te doen: een drukproef ter goedkeuring; eisen aan de wijze van reproduceren en de wijze van publikatie; naams- en copyrightvermelding; de betaling van een vergoeding. Deze mogelijkheden zijn niet uitputtend; naar eigen believen kan men er meerdere toevoegen. Beeidrecht Dit klinkt allemaal mooi en zelfs heldhaftig; de auteur als bij na absoluut heerser over zijn geestelijke eigen- dom. De vaak moeizame praktijk wijst anders uit. Individueel heeft een maker in het maatschappelijke verkeer en temidden van de bestaande ekonomische te- genkrachten vaak aanzienlijk minder in te brengen. Een auteursrechtenbureau kan dan uitkomst bieden. We zien het op het gebied van het muziekauteursrecht bij Buma. Komponisten hebben zieh daar verenigd en Buma opdracht gegeven met de gebruikers van muziek te onderhandelen over de voorwaarden en de vergoe- dingen voor het gebruik. De voorbeelden daar zijn be- kend. De horeca, ziekenhuizen, grammofoonplaten- maatschappijen en dergelijke betalen vergoedingen aan Buma voor de exploitatie van eenmaal vervaardigde komposities. Ook voor de makers van beeidwerken be staat een dergelijke organisatie: de Stichting Beeidrecht. Beeidrecht onderhandelt met uitgeverijen van boeken, tijdschriften, affiches, posters en dergelijke over de voorwaarden die door Beeidrecht worden gesteld aan de toestemming voor het reproduktiegebruik van die werken in of op de betreffende publikaties. Het voor- deel van een dergelijk bureau is, dat het tegenwicht kan bieden aan de vanzelfsprekende weerstanden die soms bestaan tegen het betalen van auteursrechten. Beeid recht kan dat niet alleen omdat de nodige auteursrech telijke en markttechnische kennis daarvoor aanwezig is, maar in de eerste plaats vanwege de veelheid van beeld- auteurs die ter uitoefening van hun rechten bij Beeid recht zijn aangesloten. Dat zijn er - internationaal - ongeveer 18.000. Daarvan zijn er 1300 van de Neder landse nationaliteit, de rest wordt door Beeidrecht ver- tegenwoordigd krachtens kontrakten met zusterorgani- saties over de hele wereld verspreid. AI deze organisaties zijn - evenals de organisaties op het ter- rein van de letterkunde en de muziek - verenigd in de Confederation Internationale des Auteurs et des Com- KT 1990.XVI.1 13

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 15