positeurs (CISAC) te Parijs. Tot de vertegenwoordigde rechthebbenden behoren onder andere schilders, beeld- houwers, illustratoren, grafisch vormgevers, industrieel vormgevers, architekten, fotografen en kartografen. De laatsten zijn sterk ondervertegenwoordigd. De aandacht die de Nederlandse Vereniging voor Kartografie voor het onderwerp van het auteursrecht heeft ingeruimd kan daar verandering in brengen. Het belang voor kar tografen is dunkt mij niet gering. Men ziet kartografische Produkten veelvuldig gereproduceerd in boeken, encyclopedieen, folders, bro- chures, jaarverslagen en dergelijke. Dankzij de groeien- de positie die Beeidrecht op de beeldrechtmarkt bezit kunnen kartografen profiteren van de opbrengst die re- produktie van hun werk met zieh meebrengt. Kontrak ten met kontraktgebruikers (de grotere, maar ook min der grote uitgeverijen van boeken en tijdschriften) waarborgen de beschikbaarstelling van uitgaven die werken van vertegenwoordigde rechthebbenden bevat- ten. Vermelding van de naam van de maker (karto- graaf) is bepalend voor de vergoeding die Beeidrecht voor deze (en andere) maker(s) bij de uitgever kan fak- tureren. De aldus gei'nde vergoedingen worden twee- maal per jaar aan de rechthebbenden uitbetaald, uiter- aard voorzover de betalingsplichtigen daadwerkelijk ook betaald hebben. Voor administratiekosten wordt 25% ingehouden. Aansluiting kost eenmalig /50,-. De jaarlijkse kontributie is 25,-. Inbreuken Wordt een werk verveelvoudigd zonder toestemming dan is er sprake van inbreuk. Men kan daartegen juri disch in het geweer komen. Hier geldt vanzelfsprekend in nog sterkere mate dat een deskundig auteursrechten- bureau daarmee meer raad weet dan de individuele rechthebbende. De Stichting Beeidrecht onderneemt eerst pogingen om met de wederpartij tot een vergelijk te komen op basis van de betaling van 150% van de vergoeding die Staat voor het betreffende gebruik. Ter toelichting: voor de verschallende media bestaan verschillende tarieven. Ook zijn deze afhankelijk van oplage en afmeting van de reproduktie. Komt een ver gelijk niet tot stand dan procedeert Beeidrecht. Zij doet dat op eigen naam en op eigen kosten. Het procesrisiko neemt Beeidrecht voor eigen rekening. Daartegenover Staat dat de aangesloten rechthebbende zijn rechten in geen geval zelf uitoefent: noch door van zijn recht afstand te doen, noch door daarvoor zelf tegenprestaties te bedingen. Beperkingen in hei recht Zoals eerder gezegd zijn er situaties waarvan de wetge- ver zegt dat het auteursrecht moet wijken. De voor- naamste beperkingen voor kartografen hebben betrek- king op de duur, het gebruik voor onderwijsuitgaven, de pers, het eiteren in een wetenschappelijk betoog en de belangen van de Staat. Auteursrecht eindigt 50 jaar na het overlijden van de maker. Tussen de overlijdensdatum en de einddatum kan het auteursrecht dan worden uitgeoefend door de erfgenamen. Voor gebruik in onderwijsuitgaven hoeft in beginsel geen toestemming te worden gevraagd. Een van de voorwaarden daarbij is dat een billijke vergoeding moet worden betaald. In de kontrakten die Beeidrecht heeft gesloten met uitgeverijen van edukatieve uitgaven is vastgelegd dat de billijke vergoeding de Beeldrecht- vergoeding is met een korting van 15%. De pers. Is het onmogelijk om een verslag te geven van een aktuele gebeurtenis zonder daarbij een au- teursrechtelijk beschermd werk te verveelvoudigen en openbaar te maken dan is daarvoor geen toestemming nodig. Dat is weer wel het geval wanneer de verveel- voudiging een niet-perse noodzakelijke illustratie vormt bij het verslag die slechts de funktie heeft het artikel aantrekkelijker te maken. Het eiteren. In aankondigingen, beoordelingen, we- tenschappelijke verhandelingen en dergelijke mag men binnen bepaalde grenzen een werk - dus ook een beeidwerk - tonen of aanhalen. Het aangehaalde moet daarbij volstrekt ondergeschikt zijn aan het betoog als geheel en mag door de omvang ervan geen zelfstandige waarde krijgen. De grenzen van het geoorloofde blij- ken in de praktijk moeilijk te trekken. Uitkomst wordt dan geboden door het maken van bijzondere afspraken met name over de tarieven voor afbeeldingen in media waar het citaatrecht omstreden is. Werken die door de Staat zijn uitgegeven zonder dat daarbij door de Staat een auteursrechtvoorbehoud is gemaakt mögen zonder toestemming door derden (en uiteraard ook door de Staat zelf) worden gereprodu ceerd. Dit is een bijzonder riskante situatie, vooral wanneer dat verdere gebruik duidelijk in de sfeer van de winstbeogende exploitatie van het werk ligt en niets meer van doen heeft met de ratio van de betreffende bepaling, die niet meer beoogde dan te voorkomen dat het auteursrecht het funktioneren van de Staat zou kunnen hinderen of belemmeren. Beeidrecht ondervond dat bij een procedure door haar aangespannen tegen een postzegelhandelaar, die ansiehtkaarten had laten drukken en verspreiden, waarop de zogeheten Beatrix- zegel was afgebeeld. De Höge Raad Steide dat die ver dere exploitatie zonder toestemming was toegestaan, bij gebreke van een auteursrechtvoorbehoud! Persoonlijkheidsrecht In het auteursrecht draait het niet alleen om het geld. Art. 25 van de wet voorziet in een bescherming van de maker waarop hij zieh tijdens zijn leven te allen tijde kan beroepen. Uitoefening na overlijden is slechts mo- gelijk bij testamentaire overdracht van dat recht aan de erfgenamen. Dit - wat genoemd wordt - persoonlijk heidsrecht of morele recht beschermt de band tussen de maker en zijn werk. Wat betekent dit recht kon- 14 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 16