Auteursrechtelijke bescherming van kartografische informatie P.B. Hugenholtz kreet? In de eerste plaats kan de maker zieh ertegen verzetten dat zijn werk wordt openbaar gemaakt onder een andere naam dan de zijne. Dat daardoor de band tussen maker en werk zou worden doorgesneden is evi dent. De maker hoeft wijzigingen die in zijn werk wor den aangebracht niet te aeeepteren. In feite geldt daar- bij maar een toetssteen: de redelijkheid. Wanneer de opdrachtgever van een kartograaf het kartografisch Produkt voor andere doeleinden dan waarvoor het ge maakt werd verkleint en bijvoorbeeld ook nog de kleu- ren verändert, kan de kartograaf zieh daartegen verzet ten. Dat geldt ook voor aantastingen of verminkingen van het werk, die rechtstreeks het gevolg kunnen zijn van veranderingen in het ontwerp. Ook een toevoeging of een weglating is een verandering. Een aantasting die geen verandering is, is bijvoorbeeld het integrale ge- bruik voor doeleinden van het werk waarvoor het werk niet gemaakt was en die de naam van de maker zouden kunnen schaden of het werk in diskrediet zouden kun nen brengen. Ook hier zal, wanneer zieh een geschil voordoet en partijen er niet uitkomen, een afweging van belangen van maker en wederpartij moeten plaats- vinden. In laatste instantie doet dat de rechter. Beeid recht treedt - doch alleen op uitdrukkelijk verzoek van de maker - ook op in zaken betreffende het persoon- lijkheidsrecht. Moet er echter geprocedeerd worden dan zal vanwege de aard van het persoonlijkheidsrecht de maker zelf procespartij zijn en zelf de kosten van de procedure moeten dragen. Konklusie Het auteursrecht kan voor de beroepsuitoefening van kartografen in vele opzichten een aanwinst zijn, speci- aal ook omdat kartografische Produkten zieh goed le- nen voor een gemakkelijk internationaal verkeer. Indi- vidueel Staat de kartograaf soms minder sterk dan de theorie bepaalt. Beeidrecht kan in die leemte voorzien en de maker geven waar hij recht op heeft. Noten Mr K. Berendsen is werkzaam bij de Stichting Beeidrecht, Kerkstraat 310, 1017 HC Amsterdam (tel. 020-266739). Dit artikel werd gepresenteerd tijdens de kartografendag met het thema Zakelijke aspekten van kartografische dienstverle- ning, die op 27 Oktober 1989 in Apeldoorn werd gehouden. So geographers, in Afric maps, With savage pictures fill their gaps, And o'er unhabitable downs, Place elephants for want of towns. Jonathan Swift Inleiding De bescherming van kartografische informatie tegen pi- raterij, plagiaat en andere vormen van ongeoorloofde ontlening is geen nieuw probleem. Reeds in 1921 schreef de Duitse hoogleraar in de kartografie Eckert, "dass wohl auf keinem Gebiet, mit Ausnahme der Mu sik, soviel gestohlen wird wie in der Cartographie, und auf keinem Gebiet kann der Diebstahl so leicht ver schleiert werden wie auf dem der Kartenherstellung". Volgens Eckert wordt reeds sedert het begin van de Re naissance regelmatig over de nabootsing van kartogra fische werken geklaagd1. Hoewel de schrijver van dit artikel geen gegevens over de omvang van deze praktijken ter beschikking staan, mag worden aangenomen dat kartografische diefstal ook in onze tijd een frequent verschijnsel is. Zelfs be- staat er alle reden te vermoeden, dat piraterij en plagi aat in de topografie en kartografie een sterke groei doormaken. In alle Sektoren van de informatie- industrie hebben de recente revolutionaire ontwikkelin- gen op het terrein van de reproduktie- en informatie- techniek geleid tot verhoogde kwetsbaarheid van de grondstof en het eindprodukt van deze industrie: in formatie. De uitgebreide mogelijkheden van gegevensmanipulatie waarover de Computer in kombinatie met de nodige programmatuur beschikt, maken het produkt informa tie in feite dubbel kwetsbaar. Niet alleen is het onge- oorloofd reproduceren van andermans informatie te- genwoordig 'een fluitje van een cent' (of liever: een floppy disk van drie kwartjes) geworden, door her- schikking van de ontleende gegevens met behulp van KT 1990.XVI.1 15

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 17