krachtige Computers worden de mogelijkheden van de- tektie ernstig bemoeilijkt. De Computer maakt het ver- sluieren van kartografische diefstal nog aanzienlijk ge- makkelijker dan ten tijde van pro f. Eckert. Daar komt bij, dat de kartografische vormgeving in toenemende mate - door toepassing van CAD-systemen - geauto- matiseerd wordt. De ekonomische waarde van kartogra fische informatie wordt zodoende meer en meer be- paald door de in het kartografische eindprodukt 'verborgen' topografische gegevens. Door de proliferatie van krachtige informatieverwer kende apparatuur is een zelfstandige markt ontstaan voor 'ruwe' (dat wil zeggen slechts in beperkte mate bewerkte) feitelijke gegevens. De informatiegebruiker is steeds beter in Staat op basis van deze ruwe gegevens, uitgaande van zijn eigen informatiebehoeften, zijn ei gen informatieprodukten te kreeren. Tegelijkertijd wor den, eveneens onder invloed van de nieuwe informatie- techniek, in hoog tempo nieuwe informatieprodukten ontwikkeld, die de vraag naar feitelijke informatie als grondstof of als halffabrikaat verder omhoog stuwen. Een goed voorbeeld van deze ontwikkeling vormen de diverse elektronische navigatiesystemen voor mobiel ge- bruik (in automobielen en vaartuigen), waardoor een geheel nieuwe markt voor topografische informatie lijkt te ontstaan. De auteursrechtelijke bescherming van topografische en kartografische informatie heeft met deze ontwikkelin- gen helaas geen gelijke tred gehouden. Volgens een oude auteursrechtelijke regel beschermt het auteurs- recht slechts de vorm, niet de inhoud van een werk. Juist de inhoud van het kartografische werk, de onder- liggende topografische gegevens, vraagt echter in toene mende mate om adequate juridische bescherming. Twee vragen staan in dit artikel centraal. De hiervoor reeds summier aangeduide tekortkomingen van het au teursrechtelijke systeem zullen bij de beantwoording daarvan duidelijk aan het licht treden. Eerst zal wor den nagegaan in hoeverre het huidige auteursrecht on- derdak kan bieden aan kartografische informatie. Is het produkt van de kartograaf aan te merken als een 'werk van letterkunde, wetenschap of kunst' in de zin van de Nederlandse Auteurswet 1912 (Aw)? Daarbij zal de aandacht primair uitgaan naar topografische kaar- ten. De tweede vraag hangt met de uitkomst van de eerste ten nauwste samen: hoever reikt een eventueel auteursrecht op kartografische informatie? Is kartografische informatie auteursrechtelijk beschermd? Objekt van auteursrechtelijke bescherming zijn 'werken van letterkunde, wetenschap of kunst', zo Staat te lezen in art. 1 Aw. Het auteursrecht op dergelijke werken komt toe, zo lezen wij in hetzelfde artikel, aan de ma- ker of diens rechtverkrijgende. Hoofdregel is, dat als 'maker' geldt hij of zij die het werk kreeert; indien meerdere personen een scheppende bijdrage hebben ge- leverd (bijvoorbeeld topograaf en kartograaf) zijn deze personen gezamenlijk makers. Een belangrijke uitzon- dering op de hoofdregel vormt art. 7 Aw, dat de werk- gever als maker bestempelt, indien het werk in het ka- der van een dienstbetrekking is verricht. Bij kartografi sche Produkten zal hiervan, zo mag worden aangeno- men, dikwijls sprake zijn. Wat de wetgever zieh bij 'werken van letterkunde, we tenschap of kunst' voorstelt, blijkt uit art. 10 lid 1 Aw, waarin een uitvoerige serie voorbeelden van 'werken' de revue passeert, waaronder ook 'aardrijkskundige kaarten' (art. 10 lid 1 onder 7) en 'ontwerpen, schet- sen, plastische werken, betrekkelijk tot de bouwkunde, de aardrijkskunde, de plaatsbeschrijving of andere we- tenschappen' (art. 10 lid 1 onder 8)2. Betekent dit nu dat iedere aardrijkskundige kaart au teursrechtelijk beschermd is? Neen: de voorbeelden in art. 10 hebben, zo möge blijken uit het slot van art. 10 lid 1 Aw ("en in het algemeen ieder voortbrengsel op het gebied van letterkunde, wetenschap of kunst"), weinig meer dan illustratieve betekenis. Belangrijker dan de letterlijke tekst van deze lijst zijn de in de ju- risprudentie en rechtsleer met betrekking tot het objekt van het auteursrecht, het 'werk', ontwikkelde kriteria. Voor auteursrechtelijke bescherming komen slechts in aanmerking voortbrengselen van de menselijke geest waaraan de maker een eigen (of) persoonlijk karakter heeft gegeven3. Dit kriterium, dikwijls ook oorspronke- lijkheidsvereiste genoemd, houdt in dat de maker in zijn werk een voldoende mate van 'kreativiteit' aan de dag dient te hebben gelegd, zodat het resultaat van zijn arbeid in zekere zin zijn persoonlijkheid weerspiegelt. Dit betekent niet dat de identiteit van de maker in het werk herkenbaar zou moeten zijn. Evenmin wordt ver eist, dat het werk een zekere kunstzinnige waarde verte- genwoordigt. Het auteursrecht beschermt niet alleen kunst met een grote 'K', maar ook allerlei praktische informatieprodukten, zoals technische tekeningen, tele- foonboeken en zelfs computerprogramma's. Een eis van inventiviteit ('uitvindingshoogte') wordt, anders dan in het octrooirecht (Patentrecht), al evenmin gesteld. De auteursrechtelijke eis van oorspronkelijkheid is geen streng kriterium. Eerste vereiste is, dat het werk niet aan een bestaand werk ontleend ('afgekeken') is. Aan het tweede vereiste, de kreativiteitseis, wordt reeds vol- daan - zo wordt algemeen aangenomen - indien de maker van het werk uit een groot aantal min of meer gelijkwaardige mogelijkheden zijn persoonlijke keuze heeft kunnen maken. Indien deze keuzevrijheid heeft ontbroken, bijvoorbeeld omdat de vormkenmerken van het voortbrengsel geheel of grotendeels door objektieve randvoorwaarden (funktionele speeifikaties, technische Parameters, gebruikerswensen, normalisatie-eisen, we- tenschappelijke kriteria enz.) bepaald zijn, kan er geen sprake zijn van auteursrechtelijke bescherming4. Toegepast op topografische kaarten houdt het vo- renstaande in, dat een kaart die niet meer behelst dan een door de regels van de topografie en kartografie ge- dikteerde neerslag van door landmeting, luchtfotogra- fie, remote sensing of raadpleging van bestaande kaar- 16 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 18