ten verkregen gegevens in beginsel geen auteursrechte- lijke bescherming zal kunnen genieten. Dergelijke kaar- ten bestaan echter niet. In alle gevallen, zelfs in het ge- val van min of meer triviale kartografische Produkten, worden door de betrokken topograaf en kartograaf keuzen gemaakt waarvan de uitkomst niet a priori vastligt. Tenzij er sprake is van ordinaire piraterij (een- voudig kopieren), zullen de gegaarde gegevens na kon- trole en korrektie diverse bewerkingen ondergaan, waarbij zowel de topograaf als de kartograaf tenminste enige 'kreatieve speelruimte' zal toekomen. Weliswaar neemt deze speelruimte af naarmate de kartografie in steeds verdergaande mate wordt gestandaardiseerd en geautomatiseerd, het subjektieve oordeel van de topo graaf en/of kartograaf blijft op tal van punten noodza- kelijk. Dit subjektieve oordeel manifesteert zieh in de eerste plaats in de wijze waarop en de mate waarin de ge gaarde topografische informatie wordt vereenvoudigd, dat wil zeggen gegeneraliseerd5. De makers van de kaart dienen een kompromis te vinden tussen optimale precisie en optimale overzichtelijkheid6. Uitgaande van schaal, doel en funktie van de te ontwerpen kaart wor den uit de beschikbare feitelijke gegevens de meest rele vante geselekteerd. De ontwerpers genieten hierbij doorgaans een ruime mate van 'kreatieve speelruimte'. Vermeldenswaard is in dit verband een recente uit- spraak (in kort geding) van de vice-president van de Utrechtse rechtbank in een zaak die op het eerste ge- zicht met topografie en kartografie niets te maken heeft: de zaak Van Dale/Romme7. Ene Romme, een verwoed kruiswoordpuzzelaar, had alle in de Grote Van Dale voorkomende trefwoorden - met weglating van de korresponderende lemma's - overgenomen in een voor kruiswoordpuzzelaars bestemd computerbestand. Met behulp van dit bestand en een bijbehorend programma zou het oplossen van kruiswoordraadsels en crypto- grammen aanmerkelijk versneld kunnen worden. Voor de rechter gedaagd wegens inbreuk op Van Dale's auteursrecht verweerde Romme zieh met de Stelling, dat de in het woordenboek opgenomen trefwoorden een rechtstreekse neerslag vormen van de Nederlandse taal. De verzameling trefwoorden zou noodzakelijkerwijs voortvloeien uit de 'gegeven' vocabulaire van de Ne derlandse spreek- en schrijftaal en derhalve niet als 'oorspronkelijk' werk kunnen gelden. De Utrechtse vice-president was het met dit verweer echter niet eens en oordeelde, dat de verzameling trefwoorden wel dege- lijk auteursrechtelijke bescherming toekwam, als zijnde 'het resultaat van kreatieve arbeid'. Immers, de tref woorden worden door de redaktie van Van Dale uitslui- tend opgenomen, indien zij voldoen aan de 'door de samenstellers ontwikkelde eigen selektiekriteria'. Naar analogie van deze uitspraak kan worden verde- digd dat de door de makers van een topografische kaart geselekteerde gegevens tezamen een auteursrech- telijk beschermd werk vormen. Overname van deze ge- gevensverzameling of van een substantieel deel daarvan in een andere kaart, ook al zou deze een geheel andere vormgeving hebben, zou - hiervan uitgaande - in strijd zijn met het auteursrecht van de ontwerpers van de kaart. Typisch 'oorspronkelijk' in auteursrechtelijke zin is in de meeste gevallen de wijze waarop de kartograaf, uit gaande van de geselekteerde gegevens, vorm geeft aan het kartografische eindprodukt. Dat de hedendaagse topografische kaart, anders dan enkele eeuwen geleden, niet meer met zeeslangen, spuitende walvissen, olifan- ten en inboorlingen wordt verlucht, doet hier niet aan af. Auteursrechtelijke oorspronkelijkheid kan zieh mani festeren in (de kombinatie van) een groot aantal ele- menten: het gebruik van kleuren, de klassifikatie van wegen en Steden, de typografische vormgeving, de le- genda, symbolische aanduidingen voor bruggen, spoor- lijnen, windmolens en provinciegrenzen, kleurschake- ringen, arceringen enz. Voorzover de vormgeving van deze elementen niet is gestandaardiseerd, verlenen zij tezamen aan de kaart in kwestie het voor auteursrech telijke bescherming noodzakelijke 'eigen persoonlijk karakter'. Kummer konkludeert dan ook, dat iedere to pografische kaart bescherming geniet, "weil es sie ohne individuelle Kartographenarbeit nicht gibt"8. Ook uit de Nederlandse rechtspraak ontstaat de indruk dat de kartograaf bij de Auteurswet veilig onderdak is. In alle gevallen werd auteursrechtelijke bescherming toegekend, achtereenvolgens aan een kaart van Amsterdam9, een watersportkaart van de Friese meren10, enige plattegronden van vakantie-oorden11, een Amsterdamse stadsplattegrond12 en een plattegrond van de gemeente Meerssen13. Erg veel wijzer worden we van deze uitspraken echter niet. Het betrof in deze zaken telkens gevallen van or dinaire piraterij (eenvoudig kopieren), waardoor de rechters in kwestie zieh niet behoefden te buigen over de vraag welke elementen wel en welke elementen niet door het auteursrecht worden beschermd. Beschermde en niet-beschermde elementen Ervan uitgaande dat kartografische Produkten in be ginsel voor auteursrechtelijke bescherming in aanmer- king komen, rijst nu de vraag hoe ver deze bescher ming reikt. Is iedere overname van informatie ongeoorloofd of zijn er 'vrije' elementen die zonder toestemming van de auteursrechthebbende(n) ontleend mögen worden? Wat is - met andere woorden - de in- houd van het auteursrecht op kartografische in formatie? Wij keren terug naar art. 1 Aw. Het auteursrecht is, zo lezen wij daar nogmaals, het uitsluitend recht tot open- baarmaken en verveelvoudigen. Onder 'openbaarma- ken' wordt vrijwel ieder handelen verstaan waardoor een werk ter beschikking van het publiek wordt gesteld: uitgeven, vertonen, tentoonstellen enz. 'Verveelvoudi gen' heeft twee verschallende betekenissen. In de eerste plaats wordt hieronder verstaan iedere denkbare vorm van reproduceren: kopieren, overschrijven, nadrukken enz. Ook het opslaan van een werk in een computerge- KT 1990.XVI.1 17

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 19